Iestājoties astronomiskajam pavasarim, aktualizējušies bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas jautājumi. Videi draudzīgākais risinājums ir bioloģisko atkritumu kompostēšana savā īpašumā un gatavā komposta atgriešana dārzā, bet, ņemot vērā to, ka ne visiem šāda iespēja ir, aprīlī un maijā iedzīvotāji var bez maksas nodot kompostēšanai dārzu un parku bioloģiskos atkritumus.
Koku un krūmu lapas, nogrieztus lakstaugus, zāli, zarus bez citu atkritumu piemaisījumiem pieņems Mārupes novada pašvaldības organizētajā bioloģisko dārza atkritumu kompostēšanas vietā “Notekas”, Piņķos (Meistaru ielā, līdzās notekūdeņu attīrīšanas stacijai) šādos datumos un laikos:
10. maijā no plkst. 14.00 līdz plkst. 18.00
11. maijā no plkst. 9.00 līdz plkst. 17.00
Ikdienā radušies bioloģiskie atkritumi (augļu un dārzeņu mizas, kafijas un tējas biezumi, olu čaumalas, u. c.) kompostējami dārza komposta tvertnē. Ja kompostēšanai izmanto speciālās tvertnes vai komposta kastes ar iestrādātu sietu apakšā un noslēgtu vāku, kompostējamie atkritumi grauzējus un putnus nepievilina. Ja kompostā ievietotos atkritumus sajauc, tiem piekļūst gaiss, mitrums un neveidojas nepatīkama smaka. Bioloģisko atkritumu īpatsvars pret visu radīto atkritumu apjomu ir būtisks un to sajaukšana ar citiem
atkritumiem ir neekonomiska, kā arī būtiski pasliktina iespējas pārstrādāt citus atkritumus pēc to mehāniskas pāršķirošanas. Šķirojot un dalīti savācot izlietotos iepakojumus un bioloģiskos atkritumus, ir iespējams arī ietaupīt finanšu resursus.
Atkritumu apsaimniekotājs katru pakalpojuma līguma slēdzēju nodrošina ar bezmaksas konteineru atkritumu dalītai savākšanai, un bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas maksa ir 60% apmērā no nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas. Ar apsaimniekošanas maksu var iepazīties Mārupes novada pašvaldības tīmekļvietnes www.marupe.lv sadaļā “Sabiedrība” – “Vide un infrastruktūra” – “Atkritumu apsaimniekošana”, bet korekti sašķirotu iepakojumu izved bez maksas.
Ja mājsaimniecība šķiro visus piedāvātos atkritumu veidus (vieglais iepakojums, stikla iepakojums, bioloģiskie atkritumi), ir iespējams palielināt nešķirotu sadzīves atkritumu izvešanas minimālo biežumu jeb izvest tos retāk. Ja bioloģiskos atkritumus kompostē savā īpašumā un nedod apsaimniekotājam transportēšanai uz atkritumu poligonu, tad atkritumu apsaimniekotājs jāinformē par to, un arī šādā veidā ir iespējams palielināt nešķirotu sadzīves atkritumu minimālo izvešanas biežumu.
Daudzdzīvokļu mājās bioloģiskos atkritumus nekompostē, bet vāc atsevišķā konteinerā. Daudzdzīvokļu māju apsaimniekotājiem ir jānoslēdz atbilstošs atkritumu apsaimniekošanas līgums un jānodrošina māju iedzīvotājiem bioloģisko atkritumu, izlietota iepakojuma un nešķirotu sadzīves atkritumu dalīta vākšana. Ar atkritumu apsaimniekotāju sagatavoto atkritumu šķirošanas ABC var iepazīties pašvaldības tīmekļvietnes www.marupe.lv sadaļā “Sabiedrība” – “Vide un infrastruktūra” – “Atkritumu apsaimniekošana”.
Svarīgi atcerēties, ka bioloģisko atkritumu konteinerā nedrīkst ievietot tūju skujas, zarus un citus atkritumus. Kā skaidro poligona "Getliņi" speciālisti, tad tūju skujas spēj aizsargāties pret mitrumu un tās satur ēteriskās eļļas, kas traucē mikroorganismiem veikt bioloģisko atkritumu pārstrādi, tādējādi krietni paildzinot savu sadalīšanās laiku, kā arī ietekmējot visu pārējo bioloģisko atkritumu sadalīšanos.