Tūrisms

Militārais bumbvedējs IL-28

Militārais bumbvedējs IL-28
Skultes iela 35, Skulte, Mārupes novads

Skulte bija viens no tipveida ciematiem, kas tika izveidots Padomju armijas militārpersonām. Tur atradās aviācijas vienība, kas 1941. gadā veica Berlīnes u.c. pilsētu bombardēšanu, kā arī piedalījās Baltijas valstu okupācijā. Lidmašīna uz betona postamenta novietota 1978. gadā. Gadu gaitā lidmašīna un postaments ticis atjaunots par ciema iedzīvotāju līdzekļiem. Vēsturiski Skultes ciemā, izmantojot šo lidmašīnas modeli, tikuši gatavoti 1.klases lidotāji. 

IL-28 bija pirmais, visvairāk ražotais padomju reaktīvais bumbvedējs. PSRS kara aviācijas bruņojumā tas parādījās pagājušā gadsimta 50. gadu sākumā, bet konkrētā lidmašīna Skultē ražota 60. gados. Lidmašīnai bija dažādas modifikācijas. Izmēģinājumos tā sasniedza ātrumu 906 km/h, veicot 2445 km garu lidojumu līdz pat 10 km augstumā. To vadīja 3 cilvēku apkalpe – komandieris, stūrmanis un radists strēlnieks. IL-28 tika bruņots ar bumbām, torpēdām (3 m garas, svars 3 t) un spārnotām raķetēm.

Bumbvedējs IL-28, saukts arī par Skultes lidmašīnu, iekļauts asociācijas “Lauku ceļotājs” izdotajā “Militārā mantojuma kartē”. Kā nozīmīgs militārā mantojuma liecinieks, lidmašīna ir tikusi iekļauta vairākos vietējos un pārrobežu maršrutos. 

Lidmasina

 

Lidmašīna

 

Lidmašīna

 

Ņemot vērā to, ka šis objekts ir unikāls un kā militārais mantojums autentisks, 2022. gada 27. jūlijā tā tika pārvesta uz netālu esošo Aviācijas tehnikas muzeju.

IL-28

IL-28