Sabiedrība

Veselība

Neatliekamā medicīniskā palīdzība - 113

Neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt  gan no mobilajiem, gan fiksētajiem tālruņiem, zvanot uz glābšanas dienesta tālruni 112, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta tālruņa numuru 113. Tāpat joprojām var lietot daudziem jau sen zināmo un ierasto tālruņa numuru 03, taču, atgādinām, ka uz to var piezvanīt tikai no fiksētajiem telefoniem.

Ģimenes ārstu konsultācijas - 66016001

Darba dienās no plkst. 17.00 līdz 8.00, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti, ģimenes ārsti un ārstu palīgi sniedz medicīniskas konsultācijas iedzīvotājiem, kuriem nepieciešams medicīnisks padoms vienkāršu saslimšanu gadījumos. Ja esi nokļuvis situācijā, kad nepieciešama pieredzējuša mediķa konsultācija, zvani uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, kas nav paaugstinātas maksas tālrunis.

Elektroniskai saziņai ar Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa mediķiem var izmantot:
E-pastu:
 medkonsultacija@gmail.com
Skype: medkonsultacija
MSN Messenger: medkonsultacija@hotmail.lv

Tuvākā neatliekamās palīdzības saņemšanas iespēja:

 • Valsts SIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca”, uzņemšanas nodaļa/ Pilsoņu iela 13, Rīga, LV-1002.  

Nelielu traumu vai vieglu saslimšanu gadījumos

iedzīvotājiem, lai saņemtu vajadzīgo palīdzību vai konsultāciju un samazinātu sekundāro neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumu skaitu, iespējams:

 • sazināties ar savu ģimenes ārstu (telefonkonsultācijas, apmeklēt ģimenes ārstu akūto pacientu pieņemšanas laikā, pieteikt ģimenes ārsta mājas vizīti);
 • pašam doties uz tuvāko ārstniecības iestādi (pie dežūrārsta, uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu, slimnīcas uzņemšanas nodaļu);
 • ārpus ģimenes ārsta darba laika darba dienās no 17.00-8.00, brīvdienās un svētku dienās visu diennakti ir iespēja zvanīt uz Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta izveidoto Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 un saņemt kvalificētu mediķa padomu vienkāršāku saslimšanu gadījumos. Zvanot uz minēto tālruni, konsultācijas tiek sniegtas par dažādiem medicīniskiem jautājumiem – kā rīkoties paaugstinātas temperatūras un saaukstēšanās gadījumā, paaugstināta asinsspiediena, vemšanas, caurejas, vēdera, ausu sāpju, dažādu traumu un lūzumu gadījumos, saules (tajā skaitā, solārija) apdegumu gadījumos;
 • saņemt informāciju par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem (piemēram, kādus ārstnieciskos pakalpojumus apmaksā valsts, informāciju par pacienta iemaksām un no pacientu iemaksām atbrīvotajām kategorijām u.c.), zvanot uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darba laikā) vai mājas lapā www.vmnvd.gov.lv.

Veselības aprūpes iestādes un speciālisti Mārupes novadā

 

Pētījums

Ārstniecības personu pakalpojumu pieejamības nodrošināšana un diagnostisko izmeklējumu un medicīnisko manipulāciju iespēju nodrošināšana un kvalitātes paaugstināšana Mārupes novadā


Steidzamās medicīniskās palīdzības punkti Latvijā

Ārstniecības iestāžu saraksts, kurās pieejami dežūrārsti Latvijā


Slimību profilkses un kontroles sagatavotais informatīvais materiāls par to, kā pasargāt sevi no saslimšanas ar Covid un gripuPDF


1. decembrī - Pasaules AIDS diena

Lai uzlabotu sabiedrības izpratni par HIV/AIDS un veicinātu šo slimību profilaksi, katru gadu 1. decembrī tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena.

HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss, kas vairojas, iznīcinot asins šūnas, tādējādi novājinot imunitāti. HIV infekcijas beigu stadija ir AIDS jeb iegūtais imūndeficīta sindroms.

Inficēties ar HIV var tikai no inficētas personas bioloģiskajiem šķidrumiem (asinīm, izdalījumiem no dzimumorgāniem, mātes piena).


  Ar HIV nevar inficēties:

 • sarokojoties, apskaujoties, skūpstoties, šķaudot vai klepojot;
 • lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus – telefonu, datoru, dvieli u. c.;
 • apmeklējot kopīgas tualetes, dušas, peldoties baseinā;
 • braucot sabiedriskajā transportā;
 • saskaroties ar sviedriem, asarām, siekalām, izdalījumiem no deguna, urīnu, izkārnījumiem, atvemtām masām, ja vien tie nesatur asinis;
 • insektu un dzīvnieku (suņu, kaķu) kodumu vai skrāpējumu rezultātā.

Latvijā ik gadu HIV infekcija tiek atklāta apmēram 300 cilvēkiem, ierindojot Latviju otrajā vietā Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstu vidū  jauno gadījumu skaita ziņā uz 100 000 iedzīvotāju. Turklāt starptautiskā projekta "HERMETIC" pētījums liecina, ka patiesais inficēto skaits Latvijā ir par vienu trešdaļu lielāks. Tie ir cilvēki, kuri nezina savu HIV statusu. HIV specifiskā terapija tiek nodrošināta par valsts līdzekļiem.

Veikt HIV eksprestestu ir ātrākais veids, kā noskaidrot to, vai esi inficējies. Par to, kā notiek eksprestestēšana un kādēļ to ir svarīgi veikt ikvienam, iespējams noskatīties šeit.

Plašāka informācija par testu veikšanas punktiem un to darba laikiem visā Latvijā atrodama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā šeit

Aids diena - mīti

Mīti par AIDS


15. novembrī - Pasaules diena bez alkohola

15. novembrī tiek atzīmēta Pasaules diena bez alkohola, kuras mērķis ir aicināt iedzīvotājus pārtraukt alkohola lietošanu un informēt sabiedrību par alkohola lietošanas izraisīto kaitīgumu.


2019. gadā Latvijā reģistrētā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu 15 gadus vecu un vecāku iedzīvotāju bija 12,9 litri, kas ir augstākais rādītājs starp Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas dalībvalstīm. Alkohola lietošana ir cēlonis vairāk nekā 60 dažādām hroniskām slimībām, kā arī neiropsihiskām slimībām. Turklāt pasaulē katru gadu aptuveni 3 miljoni cilvēku mirst alkohola lietošanas izraisītā kaitējuma dēļ. 

Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti ir izstrādājuši infografiku “Kā pārtraukt alkohola lietošanu?”, kurā atspoguļoti septiņi soļi veiksmīgai alkohola lietošanas pārtraukšanai, un sagatavojuši vizuāļus “Kā alkohols iedarbojas uz organismu?” un “10 lieliski iemesli, kāpēc nelietot alkoholu”.

12
12

14. novembrī - pasaules diabēta diena

Cukura diabēts ir hroniska, progresējoša vielmaiņas slimība, kuras rezultātā organismam nav spējas patstāvīgi regulēt cukura līmeni asinīs. Cukura diabēts ir viena no nozīmīgākajām neinfekcijas slimībām gan saslimstības, gan mirstības cēloņu ziņā Latvijā, kā arī citās Eiropas Savienības valstīs un pasaulē kopumā.

Vismaz astoņus no desmit 2. tipa cukura diabēta gadījumiem ir iespējams novērst, veltot vairāk rūpju un uzmanības savai veselībai – uzturot normālu ķermeņa masu, regulāri nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm un lietojot veselīgu, daudzveidīgu uzturu.

Vairāk informācijas par cukura diabētu iedzīvotāji var iegūt, iepazīstoties ar Slimību profilakses un kontroles centrs izstrādāto video materiālu “Cukura diabēts – kā no tā izvairīties?”: https://ej.uz/s5u5

1234

Pastkarte sievietēm (pdf)

Pastkarte vīriešiem (pdf)


Atpazīsti insulta pazīmes un riska faktorus

29. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules insulta diena, kuras galvenais mērķis ir palielināt sabiedrības izpratni par insulta riska faktoriem un profilakses metodēm, lai sabiedrība spētu laikus atpazīt insulta simptomus un novērst iespējamo insultu.  Šī gada Pasaules insulta dienas moto ir “Minūtes var glābt dzīvības”.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem insults ir biežākais invaliditātes cēlonis Latvijā, taču 30% gadījumu insults beidzas ar nāvi. Lai gan insults visbiežāk ir sastopams vecāka gadagājuma cilvēkiem, tomēr katrs septītais insulta nāves gadījums noticis vecumgrupā līdz 65 gadiem.

Šogad Pasaules insulta dienas ietvaros SPKC speciālisti ir izstrādājuši infografiku “Insults” un darba lapu skolēniem par insulta riska faktoru atpazīšanu. 

Infografika Insulta pazīmes un riska faktori

Insulta vārdu spēle

Insults


SPKC atgādina 50-74 gadus veciem iedzīvotājiem par  valsts apmaksāto zarnu vēža profilaktisko testu

Vakcinējies pret Covid-19 un gripu! Piesakies pie ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetā vai manavakcina.lv. Negaidi, kad saslimstība pieaugs!

Covid-19 var veicināt hronisko saslimšanu saasinājumus. Pabeigts primārās vakcinācijas kurss pret Coivid-19 un veikta balstvakcinācija būtiski samazina smagu slimības, hospitalizācijas un nāves risku. 
Covid-19 un gripas vakcināciju var veikt kopā vienas ģimenes ārsta vizītes laikā.
 

Veselības aprūpe Babītes pagastāMārupes pagastāSalas pagastā


Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina iedzīvotājus iepazīties ar informatīvajiem materiāliem par:


Citi informatīvie materiāli:

Plakāts

Plakāts

 

Informācija sadaļā atjaunota 01.12.2022.