Sabiedrība

Atskats - Piņķos izskanējis ērģeļmūzikas koncerts

17.03.2022.

Sestdien, 12. marta pēcpusdienā, Babītes Kultūrizglītības centrā Piņķos izskanējis koncerts “Digitālo ērģeļu skaņās”. Koncerts veltīts Ukrainas atbalstam un cilvēkiem, kas devušies mūžībā, Covid – 19 infekcijas ierobežojumu dēļ nesaņemot tās atvadas, kādas tik daudzi cilvēki bija vēlējušies viņiem sniegt, īpaši pieminot ilggadējo Bulduru dārzkopības tehnikuma Salienas kultūras nama vadītāju Visvaldi Tīlibu, atceroties komponistu Miervaldi Celmiņu 90. dzimšanas dienā un viņa sievas Almas Celmiņas aiziešanu mūžībā.

Koncerta īpašais notikums bija speciāli atvestās pārvietojamās digitālās ērģeles, kas priecēja ar savu katedrālisko skanējumu Roberta Hansona izpildījumā. Ērģeļu pavadījuma varenībā koncertu ievadīja Latvijas valsts un Ukrainas himnas. Tika atskaņots J.S.Baha un A.Vivaldi “Koncerts ērģelēm re minorā”, J.S.Baha korāļprelūdija “Es saucu uz tevi, Kungs”. Solists Dainis Kalnačs izpildīja L.Garūtas un V.A.Mocarta skaņdarbus, liekot ne tikai ievibrēties līdzi klausītāju balss saitēm, bet sniedzot arī lielu dvēselisku pārdzīvojumu.

Babītes jauktā kora “Atskaņa” un ērģeļu izpildījumā skanēja “Agnus Dei” no G.Forē "Rekviēma", L.Leavita "Mesa" piecās daļās. Koncertu noslēdza L.Koena “Aleluja”, cerot uz mieru pasaulē un cilvēku sirdīs.

Babītes jauktais koris  „Atskaņa” ir dibināts 1983. gadā, tā mājvieta ir Babītes Kultūrizglītības centrs Piņķos. Kora mākslinieciskā vadītāja un diriģente ir Ginta Pētersone, vokālā pedagoģe  - Ilze Rijniece. Roberts Hansons ir ne tikai ērģelnieks, koncertmeistars, bet arī kormeistars un izcils vokālais pedagogs - viņa audzēkņu vidū ir šā gada “Lielās mūzikas balvas” ieguvējs Edgars Ošleja, arī koncerta viesis Dainis Kalnačs. Roberts Hansons dziedāšanas prasmes māca arī topošajiem aktieriem, un pasākuma vadītājs Pēteris Galviņš savas vokālās iemaņas arī apguvis pie Roberta Hansona. Šo daudzo Roberta talantu un profesiju plejādē jāpiemin arī tas, ka Roberts ir ne tikai skandinājis ļoti daudzas ērģeles Latvijas katedrālēs, baznīcās un universitātēs, bet ir arī viens no retajiem meistariem, kas māk ērģeles labot, skaņot un rūpēties par to krāšņo skanējumu.

Kora “Atskaņa” repertuārs ir ļoti plašs, katru gadu tas tiek bagātināts ar jauniem skaņdarbiem. Koris uzstājas ar dažāda veida programmām un koncertē gan Latvijā, gan ārzemēs, a cappella dziedājums tiek papildināts ar dažāda veida instrumentālu pavadījumu. 

Koris “Atskaņa” ar labiem panākumiem piedalījies vairākos starptautiskos konkursos, iegūstot zelta un sudraba diplomus. Daudzkārt koncertējis Vācijā, Dānijā un Norvēģijā, arī Portugālē, Čehijā un Austrijā.  Koris aktīvi piedalās Dziesmu svētku kustībā.

Iestudētas un vairakkārt atskaņotas lielās formas:  F.Šūberts "Deutsche  Messe";  A.Vecumnieks    "Mesa jauktajam korim a cappella";  A.Bruknera  "Mesa C dur";  Š.Guno "Mesa G dur";  A.Šarpantjē  "Te Deum"; B.Brittens "Te Deum"; G.Forē "Rekviēms";  G.F.Hendelis 'Zadok the priest", J.Leavits "Missa festiva" u.c.  

Korim ir ierakstīti divi audio albumi: A,Vecumnieks: "A cappella mesa jauktajam korim"; U.Pētersons: cikls ar tautas vārdiem „Nāc, nākdama, vasariņa”.

Vairāk informācijas par kori  - pašvaldības mājas lapā sadaļā “kultūra”, kā arī sociālājā vietnē https://www.facebook.com/koris.atskana

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto galerija