Tūrisms

Ziemassvētku kauju piemiņas vieta

Ziemassvētku kauju piemiņas vieta

Droša pastaiga pa skraju priežu mežu, vienlaikus izzinot nozīmīgas vēstures lappuses – tāds ir trešais pastaigu maršruts Babītes pagastā. Dodamies uz SIA “Rīgas meži” iekārtoto Ziemassvētku kauju piemiņas vietu pie Antiņu kapiem. Tā ir skaista un miera pilna, nav jābaidās no vārda “kapi”, jo šeit nav drūma stāsta par nāvi, bet gan gaišs un iedvesmojošs stāsts par drosmi, ticību un mūžīgu dzīvību.

Piemiņas vieta atrodas 25km garās  Kalnciema – Nordeķu kāpu grēdas daļā. Pirmajā maršrutā aicinājām apmeklēt Krāču kalnus, kas ir senās Litorīnas jūras kāpu paliekas, bet šī kāpu grēda ir vēl daudz senāka – apmēram 10 000 gadu – un iezīmē senā Baltijas ledus ezera krastu.

SIA “Rīgas meži” , sadarbojoties ar Latvijas Kara muzeju, ir atjaunojuši un uztur I Pasaules kara fortifikāciju sistēmu, kurā ietilpst latviešu strēlnieku ierakumi un zemnīcas, kā arī kara laika medikamentu noliktava. Pie šiem objektiem ir izvietoti pārskatāmi stendi ar izsmeļošu informāciju, tāpēc šī pastaiga var būt gan vēstures stunda, gan papildināt zināšanas grāmatas un filmas “Dvēseļu putenis” cienītajiem. Priežu mežs, ar kuru apaugušas kāpas, ne tikai dod iespēju elpot svaigu un veselīgu gaisu, bet arī ļauj iemācīties ko jaunu par mežā notiekošo – kas tajā aug, kādi dzīvnieki un putni dzīvo, kas šajā gadalaikā tur notiek.

Ziemassvētku kauju piemiņas vieta

Ziemassvētku kauju piemiņas vieta

Ziemassvētku kauju piemiņas vieta

Kā nokļūt?

Jābrauc pa šoseju A9 (Rīga – Liepāja) līdz pagriezienam uz Rubeņiem (uz šosejas ir norāde, tas atrodas 9 km no pagrieziena uz Piņķiem un apmēram 14 km no Piņķu centra). Pa asfaltēto ceļu jābrauc 2 km līdz Antiņu brāļu kapiem, tur jānogriežas pa labi pie norādes uz latviešu strēlnieku piemiņas vietu. Šeit, pie atpūtas vietas, kas atrodas blakus balti krāsotajai medikamentu noliktavai, ir ērti novietot auto. Lai nokļūtu līdz ierakumiem, no medikamentu noliktavas, sekojot norādei, jāiet pa ceļu gar kāpu apmēram 200m.

Kam piemērots un cik garš?

Šis maršruts ir piemērots visiem – ģimenēm ar bērniem, senioriem, aktīviem jauniešiem un nepieradinātu taku cienītājiem. No medikamentu noliktavas var doties rāmā pastaigā pa līdzenu, smilšainu ceļu, var doties uz rekonstruētajiem ierakumiem (kas ir īpaši aizraujoši bērniem un pusaudžiem), var iet pa kāpas “muguru”, uz kuru taka pāriet, beidzoties ierakumu nostiprinājumiem. Var pāriet ceļa otrā pusē vai no medikamentu noliktavas uzreiz izvēlēties ceļu, kas ved uz otru kāpu. Šeit nogāzes ir stāvākas, kāpa mazliet vairāk aizaugusi, tāpēc pastaiga prasīs vairāk enerģijas, bet tai gatavojoties der atcerēties par piemērotiem apaviem. Ir iespējams veidot pastaigu pa loku – iet līdz ierakumiem pa ceļu, tad izstaigāt nocietinājumus, pēc tam doties kādu gabaliņu pa kāpas augšpusi, bet atpakaļ atkal doties pa ceļu vai “mežonīgāko” kāpu ceļa otrā pusē. Loks ir apmēram 1,2 km garš.

Kas jāatceras?

Joprojām konsekventi ievērojam, ka ejot mežā “ko atnesi, to aiznes līdzi”. Gatavojoties pastaigai neaizmirstam paņemt no mājām ūdens pudeli vai siltu dzērienu termosā. Lai arī “Rīgas meži” šajā objektā ir izvietojuši atkritumu tvertnes, izmantojam tās tikai pilnīgas nepieciešamības gadījumā, cenšamies savus atkritumus aizvest sev līdzi. Ja piebraucot pie objekta redzam, ka tur jau ir novietots lielāks skaits automašīnu,  apsveram iespēju pabraukt pa meža ceļu mazliet tālāk – ierakumu sistēma turpinās līdz pat Ložmetējkalnam, tāpēc var staigāt pa mežu un apskatīt tajā joprojām redzamās kara pēdas arī ārpus šīs piemiņas vietas. Ja nostiprinātajos ierakumos un pie zemnīcām jau ir apmeklētāji, atgādinām sev un īpaši bērniem, ka tuvāk par 2m klāt citiem neejam.

Ja, dodoties pastaigā, ir jautājumi par vietu vēsturi vai iespējām maršrutu papildināt, saziņai izmantojiet ulpedace@gmail.com vai tel. 20387272.

 

Gide Dace Ulpe,

Mārupes novada pašvaldības Babītes Kultūrizglītības centra filiāles Salas pagastā “Vietvalži” izstāžu zāles vadītāja