Mārupes Kultūras nams

Foto
Daugavas iela 29, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
+ 371 67149864

Mārupes Kultūras nama pamatakmens likts 1936.gada septembrī ar mācītāja svētību. Ēka sākotnēji celta kā Aizsargu nams par Mārupes Aizsargu organizācijas savāktiem ziedojumiem uz pagasta vecākā Jāņa Rozenberga un viņa sievas Minnas Rozenbergas – pagasta aizsardžu priekšnieces, dāvātā zemes gabala.  

Mārupes Aizsargu organizācija 5. Rīgas aizsargu pulka sastāvā organizēja sabiedriskus pasākumus, gādāja par kārtību un likumību pagastā. Organizāciju vadīja pagasta kārtībnieks (no 1919.gada) Jānis Štauers, aizsardzes – Marija Grīnberga no “Zaļkalniem” un, vēlāk, no 1936.gada Minna Mizone-Rozenberga no “Lieldzintariem”. 1940.gada 20.jūlijā aizsargu organizācija likvidēta.  1941.gada februārī apcietināts Jānis Štauers, 14.jūnijā uz Sibīriju izsūtīti Jānis un Minna Rozenbergi.

Aizsargu nams - mūsdienās kultūras nams - celts pēc arhitekta Artūra Braunfelda projekta. A.Braunfelds strādājis pie slavenā jūgendstila arhitekta un profesora Eižena Laubes. Vēlāk izveidojis arī savu arhitektu biroju, bet Otrā pasaules kara laikā devies bēgļu gaitās.

1942.gada 8.martā ēka iesvētīta kā Mārupes pagastnams, piedaloties Rīgas apriņķa vecākajam R.Bringeram un Mārupes pagasta vecākajam J.Meirim. Mūsdienās ēkā darbojas Mārupes Kultūras nams.