Mārupes novads

Salas pagasts

Salas pagasta teritorija apdzīvota kopš neolīta – Babītes ezera Rietuma krastā atrodas Romu – Kalniņu apmetne, kas bijusi apdzīvota 3. g.t.p.m.ē. Apmetnes iedzīvotāji - mednieki un zvejnieki dzīvojuši jūras lagūnas krastā, Babītes ezers mūsdienās ir tās paliekas. Dzelzs laikmetā Salas pagasta teritorija ietilpa zemgaļu Upmales novadā. Kopš 13. gs. Salas pagasts piederēja pie Rīgas patrimoniālā apgabala, kopš 1588. gada šeit atradusies viena no senākajām Rīgas pilsētai piederošajām muižām. No 13.gs. cauri Salas pagastam gājis senākais sauszemes ceļš no Rīgas uz Prūsiju – Babates Kara ceļš. Gan Lielais Ziemeļu karš, gan Napoleona kara gājiens uz Krieviju, gan I Pasaules karš un Latvijas Neatkarības karš tieši skāra Salas pagastu, ietekmējot tā attīstību un demogrāfiju.

Pagasts savu nosaukumu ieguvis no Salas muižas, bet tā teritorija dažādu vēsturisku notikumu un teritoriālu reformu rezultātā vairākkārt mainījusies. Pirmās ziņas par Salu datētas ap 1225. gadu. Vēsturiski daļa tagadējā Salas pagasta atradās Slokas pagastā, savukārt Jūrmalas valstspilsētas Priedaine atradās Salas pagasta teritorijā.

Mūsdienās Salas pagasta teritorijā notiek intensīva individuālā apbūve, ko veicina Rīgas un Jūrmalas tuvums, laba satiksme pa autoceļu A10 un gleznainā vide starp Lielupi un Babītes ezeru. Pagastā pieejami dažādi tūrisma, ūdenssporta un aktīvās atpūtas pakalpojumi  -“Varkaļu osta”, “Stūris”, “Vecupenieki”, “Ezerkrasti”, bet lielākais ražošanas uzņēmums ir “SIA Pērnes L”, kas ražo kartupeļu čipsus plāksnēs. Papildus tradicionālajai lauksaimniecībai, attīstās arī dažādu netradicionālu kultūru audzēšana (arbūzi, melones, lielogu dzērvenes un krūmmellenes) un bioloģiskā lauksaimniecība.

Kopš 1998. gada Salas pagastā darbojas SRC “Ratnieki”, kas sniedz rehabilitācijas pakalpojumu vīriešiem, kas pēc atbrīvošanas no ieslodzījuma un cieš no dažādām atkarībām. Tas ilgu laiku ir bijis vienīgais šāda veida centrs Latvijā, un tā darbība ir pozitīvi novērtēta starptautiskā līmenī.

Pagasta rietumu daļa atrodas Ķemeru nacionālā parka teritorijā – Pavasaru-Odiņu polderis un Lielais Ķemeru tīrelis.

Pagasta ģerbonis: 

Plakāts