Tūrisms

Aviācijas tehnikas muzejs

Aviācijas muzejs
Blakus lidmašīnu vērotavas laukumam
+371 26862707

Aviācijas tehnikas muzejs veidojies 40 gadu laikā. Oficiāli tas eksistē kopš 1997.gada, bet muzeja pirmsākumi meklējami 1965. gadā, kad tika nodibināts F.Candera Jauno Lidotāju Klubs. Muzejā aplūkojamā padomju aviācijas tehnika ir lielākā, kas atrodama ārpus NVS robežām. Muzejā ir 47 eksponāti, ir iespēja apmeklēt Mi-6 helikoptera kabīni. 

Muzeja pirmsākumi meklējami 1965. gadā, kad tika nodibināts Rīgā dzimušā vācbaltu izgudrotāja Frīdriha Candera vārdā nosauktais „Jauno lidotāju klubs”. Organizatoriskās grūtības uzņēmās aviācijas inženieris Viktors Talpa, kas tolaik strādāja Latvijas civilās aviācijas pārvaldē. Laika gaitā klubam radās vajadzība ne tikai pēc mācību līdzekļiem, bet arī pēc mācību lidmašīnām, lai apgūtu dažādas disciplīnas. Aizsardzības ministrija piekrita nodot kluba rīcībā norakstīto lidmašīnu Mig-21US, kas tika atjaunota studentu pašu spēkiem. Pamazām, kluba entuziastiem nostiprinot sakarus ar militārpersonām, kluba aviācijas tehnikas kolekcija papildinājās ar jauniem, samērā retiem un pat unikāliem kara lidmašīnu un helikopteru paraugiem.

Pēc PSRS sabrukuma kluba finansēšana tika pārtraukta un radās jautājums, kur paliks kolekcija. Par laimi, lidostas „Rīga” vadība nāca pretī klubam un piedāvāja savu teritoriju tehnikas izvietošanai. Laika gaitā muzeja atrašanās vieta gan ir izmainījusies - šobrīd tas atrodas blakus lidostai "Rīga" netālu no lidmašīnu lidmašīnu vērošanas laukuma. Precīzu atrašanās vietu skatīt zemāk kartē.

Muzeju izveidojis un joprojām vada Viktors Talpa. Pēc Irkutskas militārās aviācijas skolas beigšanas viņš dienējis PSRS jūras aviācijas Melnās jūras flotē. Savulaik strādājis par borta inženieri aviokompānijā „Aeroflot” un vadījis „ F. Candera Jauno lidotāju klubu”. 

Rīgas aviācijas tehnikas muzejs ir vienīgais šāda veida muzejs Latvijā. Tā kolekcija ir lielākā Baltijas valstīs un viena no lielākajām Eiropā ar eksponātiem, kuri vākti 40 gadus. Muzeja apmeklētājiem ir iespēja gan no iekšpuses aplūkot draudzīgi noskaņoto helikopteru Mi-6, gan arī apskatīt pasažieru lidmašīnas An-24B salonu un pilotu kabīni. 

Muzejā ir aplūkojams arī helikopters Mi-24A, kas faktiski ir lidojošs tanks – smagākais, ātrākais un efektīvākais kaujas helikopters pasaulē. Tā brāļi piedalījušies gandrīz vai visos 20.gadsimta konfliktos kopš 70.gada. Savukārt lidmašīnu, kas līdzīga tai, ar kuru tikai veikts slavenais lidojums no Helsinkiem uz Maskavu ar nosēšanos Sarkanajā laukumā, muzejā atstājis kāds vācu tūrists, kurš bija atlidojis uz Rīgu viesoties. Gatavojoties aizlidošanai, viņš iedarbinājis dzinēju un izkāpis no lidmašīnas, lai no šasijas novāktu bloķējošos klučus. Tā sākusi ripot un gala rezultātā ietriekusies lidlauka būvēs. 

Lidosta

 

Lidosta

 

Lidosta

 

Lidosta

 

Lidosta