Tūrisms

Švarcenieku muiža ar parku

Švarcenieku muiža
Mazcenu aleja 4, Jaunmārupe
+371 25475642

Švarcenieku muižai ir sena vēsture – tā celta 1826. gadā kā muižnieka Švarca Pierīgas vasaras mītne un tikusi izmantota medību un atpūtas mērķiem. Švarcekmuiža jeb Švarcenieku muiža ir viena no novada senākajām ēkām, kurai pēc pašvaldības iniciatīvas 2016.gadā piešķirts arī vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss. Tā ir vienstāvu koka konstrukcija celtne ar stāvu divslīpju jumtu, kura gali daļēji nošļaupti. Abās gala fasādēs ir piebūves – ceļa pusē vēsturiska, otrā galā šķūnis. Galvenās fasādes centrā atrodas lievenis ar divslīpju jumtu un galvenā ieeja. Saglabātas vēsturiskās detaļas – stūru rusti, slēģi, daļa logu, logailu apmales, durvju vērtnes.

Švarcekmuiža

 

Svarcekmuiza_vasara.jpg

Švarcekmuiža

 

Šīs vietas agrākais nosaukums ir Mazcena. Pārdodot ēku tā tikusi novēlēta izmantošanai izglītības mērķiem. No 1910.-1971.gadam ēkā atradās Mazcenas pamatskola, bet vēlāk iekārtota bibliotēka. Otrā Pasaules kara laikā muiža kalpojusi kā hospitālis. Saimniecības ēkas no muižas apbūves nav vairs saglabājušās, tikai varenas egles un dīķītis (agrākā parka fragmenti), kā liecina par muižas dārzu. No sākotnējā interjera ir saglabājušās kāpnes uz otro stāvu. Šobrīd ēkā darbojas Mārupes pašvaldības dienas centrs bērniem un jauniešiem „Švarcenieki”.

14.jpg

33%20(1).jpg

33.jpg

2018.gada vasarā parkā pie muižas atjaunota stādījumu struktūra, izveidots celiņu tīkls ar atpūtas vietām, soliņiem, atkritumu urnām un velo turētājiem, uzstādīts informācijas stends, jaunas apgaismojuma laternas. Darbi veikti Eiropas Lauksaimniecības fonda līdzfinansēta projekta “Kultūras objekta – parka pie Švarcenieku muižas labiekārtošana” ietvaros.
 

DSC_1237_0.JPG

Stends_pie_Svarceniekiem_3_1.jpg

Stends_pie_Svarceniekiem_2.jpg