Apkopoti sabiedrības viedokļi par attīstības ieceri publiskās apbūves teritorijai pie Tīraines zirgu staļļiem.

21.09.2015.

Kā iepriekš informēts, Mārupes novada pašvaldība ir uzsākusi darbu pie attīstības priekšlikuma izstrādes plānotās publiskās apbūves teritorijai Tīraines ciemā, kvartālā starp Vecozolu, Veczariņu un Grantiņu ielām, blakus Tīraines zirgu staļļiem. Mārupes novada Dome izsaka pateicību iedzīvotājiem par izrādīto interesi un viedokļiem attiecībā uz šīs teritorijas attīstības priekšlikumu, kas pašvaldībai ir ļoti nozīmīgi plānojot sabiedriskas teritorijas.

Atsaucoties uz “Mārupes vēstis” 2015.gada 14.augusta izdevumā un pašvaldības mājas lapā marupe.lv (http://www.marupe.lv/planota-publiskas-teritorijas-attistiba-tiraine-blakus-zirgu-stalliem/) aprakstīto ieceri, Mārupes novada iedzīvotāji ir snieguši gan atbalstu teritorijas aktīvai izmantošanai sabiedriskām funkcijām, gan arī saņemti kategoriski iebildumi pret jebkādām izmaiņām patreizējā izmantošanā, paužot vēlmi arī turpmāk atstāt šo teritoriju zirgu ganībām un mazdārziņiem.

Kaut arī vairumā iesniegumu izteikts atbalsts publiskās teritorijas attīstībai un saņemti ļoti daudzi vērtīgi priekšlikumi par nepieciešamajiem pakalpojumiem, vienlaikus pausta arī neizpratne par šādu aktivitāšu izvietošanu izvēlētajā teritorijā. Iebildumi pamatā saņemti no iedzīvotājiem, kas dzīvo tiešā šīs teritorijas tuvumā, un noraidošajai attieksmei par iemesliem tiek minēts gan sagaidāmais troksnis, kas rastos dažādu pasākumu laikā un ikdienā, lielākam cilvēku skaitam apmeklējot šajā teritorijā pieejamos pakalpojumus, gan pastiprināta auto satiksme un iespējamās problēmas ar auto novietošanu tuvējās ielās. Iesniegumos tiek izvirzītas prasības paredzēt barjeras un „ātrumvaļņus”, lai ierobežotu satiksmi, kā arī iebildumi pret iecerētajiem tiltiņiem, kas savienotu publisko teritoriju ar dzīvojamo zonu. Daļa iedzīvotāju, nenoliedzot šādu aktivitāšu nepieciešamību kopumā, tomēr ierosina tās izvietot citur novadā - teritorijās, kuras neieskauj dzīvojamā apbūve.

Starp sniegtajiem priekšlikumiem visbiežāk minēta nepieciešamība paredzēt peldbaseinu, kā arī laukumus pludmales volejbolam, basketbolam un futbola laukumam bērniem. Interesi par sev piemērotiem sporta laukumiem norādījuši arī novada seniori. Mārupes novada pašvaldība piekrīt, ka peldbaseins ir ļoti būtiska nepieciešamība novadā, pie tam tas ir iecerēts arī pašvaldības investīciju plānā. Tomēr ņemot vērā būtiskās investīcijas šādas ieceres realizēšanai, tiek meklētas iespējas sadarbībai ar privātiem investoriem, kā arī meklēta vieta tuvāk izglītības iestādēm, lai peldbaseinu maksimāli varētu izmantot arī skolnieki. Šobrīd tiek strādāts arī pie novada sporta koncepcijas, kuras ietvaros būtu izdarāmi secinājumi par optimālāko peldbaseina izvietojumu novada teritorijā, kā arī vērtējama iespēja veidot plašāku sporta kompleksa teritoriju netālu no esošā BMX sporta parka. “Tīraines dārzi – 1” un “Tīraines dārzi – 2” publiskās teritorijas attīstības iecere paredz mazāka mēroga aktīvās atpūtas laukumus un aprīkojumu - vairāk domātu brīvā laika pavadīšanai nekā  nopietnām sporta nodarbībām.

Priekšlikumos vairakkārt uzsvērta vajadzība pēc lieliem kokiem, veidojot parkus un apstādījumus gar ielām un grāvi. Priekšlikumos tiek ierosināti arī Japānas ķiršu (sakuru) un vietējo augļu koku stādījumi, kas pavasarī veidotu īpašu noskaņu un vietas identitāti. Norādīta nepieciešamība pēc kafejnīcas un banketu zāles, uzverot šādu pakalpojumu trūkumu apkārtējā teritorijā.

Kontekstā ar teritorijā paredzētajiem pakalpojumiem, iedzīvotāji atbalstītu gan interešu un karjeras izglītības iespējas, gan sociālos un veselības pakalpojumus, taču neizpratni tuvējos iedzīvotājos radījis attīstības iecerē minētais „dienas centrs”, asociējot to ar specifiskiem pakalpojumiem, kas sniedzami aprūpes centros personām ar garīga rakstura traucējumiem, invalīdiem vai bērniem no trūcīgām ģimenēm. Lai kliedētu šīs bažas, pašvaldība vērš uzmanību, ka šajā gadījumā teritorijā iecerētās sociālās funkcijas attiecas uz brīvā laika pavadīšanu, atbalstu jauniešiem un senioriem, bet dienas centra izveide nekādā gadījumā nav saistāma ar sociāli nelabvēlīgas vides veidošanos. Arī minētie ambulances pakalpojumi attiecas uz ārstu praksēm, veselības veicināšanas un rehabilitācijas iespējām, nevis ātrās reaģēšanas vienību, kur būtu sagaidāms pastiprināts troksnis vai ātra satiksme. Vairākos iesniegumos ieteikts izvietot sociālos pakalpojumus tuvāk sabiedriskā transporta pieturām, aktīvās atpūtas zonu pārvirzot tuvāk Veczariņu un Grantiņu ielas krustojumam, kā arī rēķinoties ar bērnu drošību, pārdomāt dīķa izveides nepieciešamību un izvietojumu.

Izprotot iedzīvotāju vēlmi savu dzīves vidi saglabāt pēc iespējas mierīgāku un zaļāku, kāda tā bijusi iegādājoties nekustamo īpašumu Mārupes novadā, tomēr aicinām iedzīvotājus izprast to, ka šī teritorija atrodas ciemā, teritorijā, kur paredzēta intensīva apbūve un nepieciešamība pēc kvalitatīvas dzīves vides veidošanas, kas ietver ne tikai dzīvojamo, bet arī sociālo funkciju. Mārupes novads, līdzīgi kā citi Pierīgas novadi, piesaista arvien vairāk un vairāk iedzīvotāju, tai skaitā ģimenes ar bērniem, līdz ar to arvien aktuālāka kļūst nepieciešamība novadā nodrošināt iespējas dažādām aktivitātēm. Teritorija kvartālā starp Vecozolu, Veczariņu un Grantiņu ielām, blakus Tīraines zirgu staļļiem, saskaņā ar Mārupes novada teritorijas plānojumā 2014.-2026.gadam noteikto funkcionālo zonējumu ir paredzēta publiskai apbūvei, pie tam šie īpašumi („Tīraines dārzi–1” un „Tīraines dārzi-2”) atrodas pašvaldības īpašumā. Arī sekojot novada Ilgtspējīgas attīstības stratēģijā piedāvātajai apdzīvojuma struktūrai, teritorijā starp Mārupes un Tīraines ciemiem veicināma pakalpojumu, sabiedrisko aktivitāšu un rekreācijas funkciju koncentrēšana lineāros attīstības centros. Līdz ar to ilgtermiņā šeit nav paredzēta lauksaimnieciskā darbība. Plānojot teritoriju, pēc iespējas lielas platības tiks paredzētas labiekārtotai zaļajai zonai un rekreācijas teritorijām. 

Turpinot teritorijas attīstības priekšlikuma izstrādi, tiek uzsākta nekustamo īpašumu „Tīraines dārzi–1” (kadastra Nr. 8076 008 0233) un „Tīraines dārzi-2” (kadastra Nr. 8076 008 0234), teritorijas detālplānojuma izstrāde. Novērtējot iedzīvotāju līdzšinējo atsaucību un cerot arī turpmāk uz interesantiem ierosinājumiem, aicinām rakstiskus priekšlikumus iesniegt vēl līdz 2015.gada 25.septembrim, nododot tos personīgi vai rakstot uz pasta adresi Daugavas ielā 29, Mārupe, Mārupes novads LV-2167, vai nosūtot tos uz e-pastu: dace.zigure@marupe.lv vai ilze.kremere@marupe.lv. Detālplānojuma izstrādes ietvaros tiks izvērtēti visi līdz šim iesniegtie priekšlikumi, iespēju robežās ņemot vērā iedzīvotāju vēlmes, tomēr jau tagad saskaroties ar pretējiem viedokļiem, jārēķinās ar nepieciešamību sabalansēt novada vajadzības ar iedzīvotāju vēlmēm. Izstrādātās plānojuma redakcijas publiskās apspriešanas laikā (apmēram 2016.gada marts) iedzīvotājiem atkārtoti būs iespēja izteikt savus priekšlikumus vai iebildumus par jau konkrēti izstrādāto teritorijas izmantojumu un apbūves nosacījumiem. Aicinām sekot līdzi informācijai par detālplānojuma izstrādi novada mājas lapā, kā arī izdevumā „Mārupes vēstis”.

Dace Žīgure, Attīstības nodaļas teritorijas plānotāja