Vēsturnieka Mārtiņa Mitenberga vides ekspozīcijas par novada vēsturi aizrauj ar oriģinalitāti

14.12.2021.

Par to var pārliecināties ikviens interesents Mārupes novada Dzilnuciemā, apskatot vēsturnieka Mārtiņa Mitenberga jaunos vēstures vides objektus – “Krustceles”,  “Atmiņu māja”, “Varoņu mežs” un “Božu meža noslēpumi”.  Ekspozīcijas izveidotas divu projektu: “Dzilnuciema krustceles 1.kārta” un “Dzilnuciema krustceles 2.kārta” ietvaros, kuri atbalstīti 2021. gada projektu konkursā „Ģimenei. Videi. Izaugsmei Babītes novadā”.


“Šo objektu izveidošana ir “goda atdošana” cilvēkiem, kas šeit dzīvojuši, strādājuši un bijuši Latvijas varoņi”, stāsta M.Mitenbergs. Dzilnuciems ir viens no senākajiem novada ciemiem ar aptuveni 400 gadu senu vēsturi. Turklāt šogad aprit 75 gadi kopš 1946.gadā Babītes mācītājmuižā Dzilnuciemā tika atklāta Babītes pamatskola. Dzilnuciems atrodas Kurzemes ceļa malā, tādēļ likumsakarīgi šeit notikuši vairāki Latvijas vēsturē nozīmīgi notikumi. M.Mitenbergs galvenokārt vēlējies izstāstīt stāstus par šajos vēstures notikumos nozīmīgām personībām, kuras te dzīvojušas.


Vides objekts “Krustceles” saturiski un mākslinieciski izgaismo Dzilnuciema vēstures līkločus. Simboliski vides objektam ir goda vārtu nozīme, kas uzsver atrašanās vietu krustcelēs un Dzilnuciema vēstures saistību ar dažādu laiku būtiskiem notikumiem. Vides objekts “Atmiņu māja” novietots ciema senākajā daļā, kur saglabājusies ciema 100 gadīgā apbūve. Šo un līdz mūsdienām nesaglabājušos māju iedzīvotāji ir ekspozīcijas varoņi - tēli, ar kuriem izstāstīti personīgāki atmiņu stāsti par dzīvi Dzilnuciemā. Dzilnuciema senā apbūve ir neskaitāmas reizes postīta karos, cietusi ugunsgrēkos, bet no jauna atjaunota. Savukārt ekspozīcija “Varoņu mežs” ir objektu kopums par kara atstātajām rētām Dzilnuciemā, kur simboliski attēlota kara darbības vieta. Apskatot vides objektu “Božu meža noslēpumi”, iespējams iepazīties ar dažādiem interesantiem faktiem par novada iedzīvotāju iesaisti vēsturiskos notikumos. Tas veidots kā noslēpumiem apvīts žogs, kur pa īpašām slepenām durvīm iespējams ielūkoties pagātnē. 


Vēsturnieks uzskata, ka ekspozīcijām jābūt arī vizuāli pievilcīgām un interesantām un ir priecīgs, ka viņa pārdrošās idejas izdevies īstenot ar mākslinieces Ievas Lapiņas atbalstu. Mārtiņš Mitenbergs trīs gadu laikā dažādās novadam vēsturiski nozīmīgās vietās izveidojis jau trīspadsmit ekspozīcijas, kas piesaista ar savu oriģinālo veidolu un kalpo ne tikai kā vēsturiskās izziņas objekts, bet arī ir vizuāls vides elements. “Vēlos, lai šie objekti ir dažādi pēc satura un formas, uzrunājoši, laužot stereotipus par vienmuļajām vēsturiskajām planšetēm,” uzsver M.Mitenbergs.


Autors atzīst, ka novadā noteikti ir vēl vairākas vietas, kuras būtu pelnījušas vēsturiskas piemiņas vietas izveidi, kā arī pateicas visiem tiem iedzīvotājiem, kuri dalījās ar saviem atmiņu stāstiem un vēstures liecībām. Tāpēc M.Mitenbergs novēl novada iedzīvotājiem svētkos censties vienmēr veidot pozitīvu dialogu, iepazīt vienam otru un izturēties ar cieņu – līdzīgi kā ģimenē. 


Ilze Kamoliņa, projektu vadītāja