Notikuši pirmie 2 pārgājieni no šīs vasaras pārgājienu cikla "Iepazīsti Mārupes novadu"

05.07.2019.

8.jūnijā noticis pirmais cikla pārgājiens “Ģar Mārupītes tecējumu”, kas ir viens no romantiskākajiem novada maršrutiem. Šeit var izjust novada vēstures auru un redzēt liecības no barona Rautenfelda saimniekošanas laikiem. Ceļš sākas no Medema purva, kur savu ceļu cauri novadam sāk Mārupīte. Kā ainaviski skaistākās vietas maršrutā iezīmējas vēsturiskie apstādījumi (alejas, dižkoki) pie agrākajām muižiņu atrašanās vietām un Mārupītes krastos redzamie Eiropas nozīmes aizsargājamie biotopi – melnalkšņu staignājs un mēreni mitrās pļavas. Tika apmeklēta 1829.gadā celtās Lapiņmuižas (Katrīnmuižas) teritorija, kā arī citas vēsturiskās ēkas upītes krastos Mārupītes gatvē, Mārupītes promenādē un Rožleju ielā. Rīgas pilsētas Bieriņu apkaimē pārgājiena dalībnieki varēja skatīt Šenberģu muižiņas dzīvojamo ēku Codes ielā un paša īpašnieka, arhitekta Inta Pujāta pavadībā izstaigāt pilnībā atjaunoto Budas (Buzes) (agrāk Heinrichsona) muižu Pampāļu ielā 1. Skumjš pārsteigums šī gada pārgājienā bija fakts, ka Bieriņu muižas ēka Kantora ielā 10, kuru iepriekšējā gadā vēl bija iespējams skatīt dižkoku ieskautu, nojaukta. To Bērenu fon Rautenfeldu dzimta ap 1870.gadu izvēlējās kā savu jauno vasaras mītni tuvāk Rīgai, Mārupītes un tās attekas ielokā. Pārgājiens noslēdzās pie Māras dīķa Rīgas pilsētā, kur uz upītes līdz pat 1924.gadam atradās vienas no senākajām Rīgas dzirnavām - Māras dzirnavas. Tās mūsdienās zināmas no Rutku Tēva romāna “Trīs vella kalpi”.

marupite

marupite

marupite

29.jūnijā mārupieši un viesi kuplā skaitā devās otrā pārgājienā “Skultes ciema apkārtne un militārais mantojums”. Šī bija iespēja dzirdēt stāstu par vietējās nozīmes kultūrvēstures pieminekli Švarcenieku muižu un Jaunmārupes ciema attīstību, kā arī skatīt ne visiem zināmu vēstures objektu - veco kapu zvana torni un 1927.gadā lieto zvanu jaunajā tornī Mazcenu kapos. Ceļš turpinājās gar Z/S “Lielceri” un atpūtas vietu “Mārtiņu ezers”. Šeit blakus esošajā zemnieku saimniecībā, dalībniekiem izdevās satikt jautriem nostāstiem apvīto kamieli. Tuvojoties Skultes ciemam varēja dzirdēt stāstu par 17.Zemessardzes pretgaisa bataljonu - bijušo raķešu bāzi un ciemam pieguļošajos SIA “Rīgas meži” mežos apmeklēt piemiņas vietu 1941.gada 11 čekas upuriem Baltais Krusts. Skultes ciems sagaidīja ar vienīgo lidmašīnas piemineklis Latvijā - militāro bumbvedēju IL-28 un stāstu par ciema vēsturi. Pašā ciema centrā tika apskatīta arī “Gada labākā būve Latvijā 2014” nominācijā “Sabiedriskā jaunbūve” - Skultes dienas centra ēka, pie kuras notika brīvdabas pikniks. Jaunmārupē pārgājiena dalībnieki atgriezās, metot loku gar lidostas “Rīga” skrejceļu un lidmašīnu vērošanas laukumu.

skulte

skulte

Šogad notiks vēl divi pārgājieni – 20.jūlijā “Jaunmārupes apkārtnes dabas un vēstures pārgājiena maršruts” un 3.augustā “Aviācijas objekti no vēstures līdz mūsdienām”. Pārgājienus vada ģeogrāfs un sertificēts Pierīgas gids Miķelis Jakunovs, organizē Mārupes novada Dome. Aicinām piedalīties, iepriekš piesakoties uz e-pastu turisms@marupe.lv, norādot savu vārdu un dalībnieku skaitu vai zvanot pa tālruni 28347211.