Izglītība

Patriotiskais mēnesis Mārupes novada skolās

28.11.2023.

Arī šogad Mārupes novada sociālās un pilsoniskās jomas skolotāji novembrī papildināja skolēnu un kolēģu ikdienu ar patriotiskiem pasākumiem, ekskursijām, izstādēm un citām aktivitātēm. Katra skola izvēlējās savu pasākumu klāstu, bet tos visus vienoja patriotiskās noskaņas un Latvijas vēsture.

Jaunmārupes pamatskola šogad līdztekus krāšņajam “Staro Jaunmārupe” pasākumam un dalībai 10. novembra piemiņas mirklī kopā ar Mārupes Valsts ģimnāziju papildināja mēnesi arī ar dažādiem citiem notikumiem. Skolēnu interesi veicināja ar izbraukumu ekskursijām un lekcijām skolā. 10. novembrī skolēnu grupa devās uz Latvijas Kara muzeju, kur interaktīvā nodarbībā tika izzināta bermontiāde un kāpēc atzīmējam 11. novembri. 14. novembrī skolā norisinājās nu jau ikgadējā Latvijas kultūras kanona* orientēšanās aktivitāte, kuras laikā skolēni parādīja savas zināšanas un ātrumu par kanona vērtībām, lai pēc tam dotos uz lielo spēli Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. 17. novembrī, lai radītu izpratni par to, cik atšķirīgi kādreiz pavadīts 18. novembris, skolā viesojās Latvijas Okupācijas muzeja speciālists, iepazīstinot ar svētku atzīmēšanu laikā, kad tas bija aizliegts. Mēneša noslēgumā, 28. novembrī, skolēnu grupa arī devās ekskursijā uz Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, lai sīkāk uzzinātu par Satversmi un tās vēsturi. Visa mēneša garumā jomas skolotāji papildināja mācību procesu arī ar tematiskiem stūrīšiem stundu laikā.

Babītes vidusskolā skolēni šogad plaši darbojās visās klašu grupās. 1. klašu skolēni svinēja valsts dzimšanas dienu tematiskajās klases stundās,  savukārt 2. un 3. klašu audzinātāji organizēja skolēniem svinīgu pasākumu – viktorīnu “Daudz laimes, Latvija!”. 4. klases vēstures un sociālo zinību stundā spēlēja spēli “Ko tu zini par Latviju?”, bet 5. klasēs tika organizēta tematiska mācību stunda “Mana Latvija” un  organizēta viktorīna “Latvijas valsts dibināšana”. Šādas stundas norisinājās arī 7. - 8. klasēm, papildinot tās ar izlaušanās spēli “Latvijas dibināšana”.  9. klašu sociālo zinību stundās izglītojamie analizēja Satversmi, īpašu uzmanību pievēršot preambulai, kā arī diskutēja par cilvēktiesībām un Satversmes nozīmi katra Latvijas cilvēka dzīvē, bet vēstures stundās skolēni lasīja Aleksandra Grīna “Dvēseļu puteni” un skatījās tā ekranizāciju, analizējot Pirmā pasaules kara notikumus un veidojot vēstures hronoloģiju. Tuvojoties mēneša izskaņai, 24. novembrī norisinājās  konkurss - viktorīna  “Izzini Latviju un valsts prezidentus” 7. - 10. klašu izglītojamajiem ar sagatavotu mājasdarbu - plakātu ar Latvijas simbolu, kas raksturo Latviju. 6.e klases skolēni Latvijas Okupācijas muzejā apmeklēja nodarbību “Karoga stāsts” un Brīvības pieminekli. No 2023. gada 13. novembra līdz 21. novembrim skolā bija aplūkojamas  izstādes “Priekšmetu stāsti” un “Valsts prezidenta institūcija Latvijā”.

Mārupes Valsts ģimnāzija turpināja jau esošās tradīcijas un ieviesa jaunas. Mēnesi iesāka tradicionālais lāpu gājiens 11. novembrī. To turpināja patriotu nedēļa no 13. līdz 17. novembrim, kurā pamatskolas klasēs tematiskās stundas par Latvijas vēsturi vadīja 12. klašu skolēni. Patriotu nedēļā norisinājās arī īpašas nodarbības vairākās klašu grupās par Pirmo pasaules karu. Tāpat vidusskolas klašu grupās notika spēlfilmas “Mana brīvība” un operetes/filmas "Trīs zvaigznes. Zigfrīds" skatīšanās. Patriotu nedēļu noslēdza svinīgā līnija 17. novembrī.

Mārupes pamatskola un Salas sākumskola novembri ieskandināja ar svētku koncertiem. Salas sākumskolā koncertus vadīja 6. klašu skolēni un greznoja skolu ar patriotiskajiem stūrīšiem klasēs ar grāmatām, karodziņiem, spēlēm, puzlēm, krizantēmām karoga toņos. Patriotu nedēļā Salas sākumskolas klases spēlēja Latvija viktorīnu, parādot savas zināšanas, bet brīvajos mirkļos skatījās filmas – “Rīgas Sargi” un “Dvēseļu Putenis”. Mēneša noslēgumā 4. – 6. klases dosies uz Babītes Kultūrizglītības centra filiāli "Vietvalži", lai izzinātu un tuvāk iepazītu Salas pagasta vēsturi.

Katru gadu patriotiskā mēneša aktivitāšu klāsts paliek tikai plašāks, ļaujot skolēniem visās klašu grupās sajust šo īpašo mēnesi un Latvijai tik svarīgo notikumu klātesamību. Pasākumu klāsts noteikti turpinās augt un paplašināties arī nākamajā mācību gadā.

Patriotu mēnesis 1Patriotu mēnesis 2Patriotu mēnesis 3

 

Patriotu mēnesis 4Patriotu mēnesis 5Patriotu mēnesis 6
Salas sākumskola

 

Sociāli pilsoniskās jomas koordinatore Sabīne Ozoliņa

*Latvijas kultūras kanons - ir ieeja Latvijas kultūras pasaulē caur daudzveidīgām vērtībām, kas aptver dažādas kultūras nozares un sniedzas pāri laikmetiem, gan savstarpēji satiekoties un mijiedarbojoties, gan kā pretpoli veidojot kontrastus.