Izglītība

Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā iekļūst četri skolēni no Jaunmārupes pamatskolas

02.05.2019.

Latvijas Skolu šaha olimpiādes Rīgas reģiona finālā piedalījās lielākais dalībnieku skaits no visiem reģioniem - 155, un finālā spēja iekļūt 40 skolēni, tai skaitā četri skolēni no Jaunmārupes pamatskolas.
Latvijas Skolu šaha olimpiādi atklāja Latvijas šaha federācijas valdes loceklis Ilmārs Krūms, uzteicot bērnus, kuri saulainajā dienā tomēr izvēlējās sēsties pie šaha galdiņiem, kā arī mudinot trenēties turpmāk: “Latvijas Skolu šaha olimpiāde notiek otro gadu, redzam interesi un esam spēruši soli tālāk – vasarā bērniem būs iespēja apmeklēt trīs šaha nometnes.” Šaha treneru kolektīvs “Šahs solos” piedāvā iespēju piedalīties sporta un veselības veicināšanas nometnē bērniem “Vasaras šaha akadēmija”, un pirmā paredzēta jau no 1.-10. jūnijam.
Pēc izspēlētajām septiņām Rīgas reģiona fināla spēlēm skolēniem simultāna spēli aizvadīja lielmeistare šahā Dana Reizniece – Ozola un FIDE meistars Matīss Mustaps. Vēl vienu simultāna spēli vadīja šahists Māris Mičerevskis, ar kuru organizatori bērnus iepazīstināja kā šaha lielmeistaru no Indijas, sarunājās ar viņu angļu valodā: “Ideju aizņēmāmies no filmas “12 krēsli”, kur Ostaps Benders tēloja lielmeistaru. Šodien vērojām, cik ātri bērni tomēr noticēs saviem spēkiem un mēģinās pieveikt šo neīsto lielmeistaru. Daži patiešām itin ātri noticēja sev! Šis arī apliecina, cik svarīgi bērniem interesēties par šahu, lielmeistariem, pasaules čempioniem utt., lai pazītu un ņemtu piemēru no viņiem,” skaidro Latvijas Skolu šaha olimpiādes koordinatore Nellija Maklakova.
Latvijas Skolu šaha olimpiādes organizatori pateicas Rīgas šaha treneriem un vecākiem, kuri rūpējās, lai bērni varētu piedalīties šajās vērienīgajās sacensībās.

Finālam izvirzījās četri skolēni no Jaunmārupes pamatskolas:

1 – 4 klašu grupā zēniem 5 punktu robežu sasniedza un tiesības spēlēt Skolu šaha olimpiādes Latvijas finālā ieguva:
Kristians Raudenieks (6.vieta)
Kristaps Skudra (7.vieta)
Markus Raudenieks (8.vieta)

5.-9.klašu grupā zēniem finālā spēlēs Jānis Zaķis (1. vieta)

Savukārt Latvijas Skolu šaha olimpiādes Vidzemes reģiona finālā 8.aprīlī 1.vietu 1.- 4.klašu grupā izcīnīja Mārupes pamatskolas audzēknis Daniils Aleksejevs. Apsveicam!

j

Latvijas Skolu šaha olimpiāde notiek trīs posmos, kuru 1. posmā katra skola izvirzīja 3 labākos zēnus un 3 labākās meitenes trīs vecuma grupās – 1.-4. klase, 5.-9. klase un 10.-12. klase, kuri piedalījās reģionu finālos. Katrā reģiona finālā noskaidroti 3 labākie zēni un 3 labākās meitenes iepriekšminētajās vecuma grupās, kuri izcīnīja tiesības piedalīties Latvijas finālā. Reģiona finālos katrā notika 7 spēļu kārtas ar laika kontroli 12 minūtes un 5 sekundes par gājienu.
3.posmā jeb Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā 15. maijā, Rīgā, Transporta un Sakaru institūtā, Lomonosova ielā 1 – tiksies visu 5 iesaistīto reģionu finālu stiprākie skolu šahisti. Latvijas finālam varēja pieteikties atsevišķi visi šahisti skolēni ar vismaz I sporta klasi šahā, savukārt reģionos drīkstēja piedalīties spēlētāji ieskaitot līdz II sporta klasei šahā. Kopumā plānots, ka Latvijas Skolu šaha olimpiādes finālā tiksies ap 300 bērnu. Tajā no katra Latvijas reģiona cīnīsies 18 labākie jaunie skolu šahisti, kā arī 200 bērnu ar pirmo sporta klasi šahā. Latvijas Skolu šaha olimpiādē pavisam piedalīsies vairāk nekā 1000 skolēni no 170 vispārizglītojošajām mācību iestādēm.
Latvijas Skolu šaha olimpiādes mērķis ir noskaidrot, cik Latvijas skolās bērni māk spēlēt šahu, cik skolās ir šaha pulciņš vai šaha stunda, kā palīdzēt tām Latvijas skolām, kuras vēlas ieviest šahu savu skolēnu ikdienā. Šādi šahs tiek popularizēts ne tikai kā sporta veids, bet arī lietderīgs brīvā laika pavadīšanas veids jaunatnes vidū. Tiek veicināta sadarbība starp šaha treneriem, skolotājiem, notiek dalīšanās pieredzē, kā arī noskaidroti labākie skolu šahisti katrā reģionā un Latvijā.
Latvijas Skolu šaha olimpiādes īpašais labvēlis ir Transporta Sakaru institūts (TSI), sarūpējot piemiņas suvenīru – 3D tehnikā veidotu šaha figūru ikvienam dalībniekam un dažādas pārsteiguma balvas – īpašas konfektes, TSI piezīmju kladītes. Visiem simultāna spēles dalībniekiem TSI dāvāja yo-yo par drosmi sēsties pretim stiprākajiem Latvijas šahistiem. Latvijas Skolu šaha olimpiādes dalībniekiem balvas gādā arī MILZU pārslas, kā arī reģionu finālos uzvarētājiem tika sarūpēti dažādi citi pārsteigumi. Rīgas reģionā labākajiem balvas sarūpēja arī RTU Ķīpsalas peldbaseins, RoboHub bērnu un jauniešu centrs, Bowlero izklaides centrs, Rīgas Motormuzejs, kā arī SPICE HOME, Rīgā esošā izklaides parka "Avārijas brigāde" izstāde.
Katra skola saņēma īpašo diplomu no Eiropas šaha savienības (ECU), ko sarūpēja un parakstīja Eiropas šaha savienības viceprezidente Dana Reizniece-Ozola. “Šis ir goda diploms skolām, kurās ir jūtamas kaut mazākās šaha vēsmas – kaut viens mazs šahists, kurš ir gatavs skolu pārstāvēt un piedalīties sacensībās,” dalībnieku skolu aktivitāti uzteic Nellija Maklakova.