Izglītība

Decembra aktivitātes Mārupes novada izglītības iestādēs

27.12.2023.

ZIEMASSVĒTKU PASĀKUMI

Visās izglītības iestādēs decembrī izskanējuši Ziemassvētku koncerti, ceptas piparkūkas, gatavoti apsveikumi, izglītojamie un pedagogi iesaistījušies dažādās labdarības akcijās.

 • 1.decembrī Mārupes pamatskolas dziedošie kolektīvi – 2., 3. klašu popgrupas, solo dziedātāji - piedalījās “Grand Hotel Riga Kempinski” egles iedegšanas pasākumā skolotājas Lauras Tālbergas pavadībā.
 • Bērni no PII “Saimīte” uzstājās  Ziemassvētku labdarības koncertā Sv. Jāņa Piņķu baznīcā “No sirds uz sirdi” un arī daudzfunkcionālajā sociālo pakalpojumu centrā Piņķos “Saimītes” bērni ar nelielu koncertu iepriecināja ciemata seniorus. Svētku gaidīšanas laikā tika organizēta radoša darbnīca pirmsskolas izglītības iestādes “Saimīte” kolektīvam.  Radošajās darbnīcās bija iespēja izgatavot Ziemassvētku apsveikumu kartīti saviem mīļajiem, kā arī apsveikumus senioriem Piņķos. Pirmsskolas izglītības iestāde “Saimīte” aicina atbalstīt un iesaistīties Ziemassvētku labdarības akcijās, iepriecinot Piņķu ciemata sirmgalvjus, kā arī bērnus, kuri nonākuši slimnīcā. 
 • 14. decembrī Babītes vidusskolā norisinājās labdarības tirdziņš, kurā piedalījās visi trešo klašu izglītojamie. Ar labdarības organizācijas “GIVE” atbalstu tas deva iespēju izglītojamajiem saprast un izjust, ka prieks ir ne tikai dāvanas saņemt, bet arī pašiem ar vecāku atbalstu kaut ko veidot un radīt, lai iepriecinātu citus. Par visu saziedoto naudu tiks iegādātas dāvanas Grašu ciemata bērniem.
 • Ziemassvētku gaidīšanas laikā Babītes vidusskolas 2.c klase iesaistījās radošajā darbnīcā, radot svētku virteni. Nodarbības laikā bērniem bija iespēja radīt svētku virteni, ko var izmantot kā dekoru, rotājot eglīti, kā arī iepazīt krāsu triepienus ar paletes nažiem, otām un rokām. Paldies Laurai Meizei par iniciatīvu un svētku sajūtas radīšanu!
 • Līdz 17.decembrim, turpinot tradīciju, Mārupes Valsts ģimnāzijā notika Ziemassvētku labdarības akcija, lai iepriecinātu senus draugus ar dāvanām Kalnciema un Garozas ielas sociālās aprūpes centrā.
 • 19. decembra vakarā Torņkalna baznīcā, turpinot ilggadēju tradīciju, dziedošie un muzicējošie Mārupes Valsts ģimnāzijas kolektīvi dalījās ar Ziemassvētku brīnuma gaidīšanas prieku koncertā “Kad Ziemassvētki pār zemi snieg.” Koncerta dalībnieku un radošās komandas kopā ap 200 cilvēku (1. klašu koris, 2. - 4. klašu koris, 4.-9. klašu meiteņu koris, zēnu koris "Zīriņš", 9. -12. klašu jauktais koris "Kameus, 4. klašu ansamblis, 4.- 9. klašu meiteņu ansamblis "Triole", Ukuleļu ansamblis, mūzikas skolotājas- koru un ansambļu vadītājas Inga Cirse, Evija Milzarāja, Ilze Inapša, vokālais pedagogs Inguna Kalniņa, Solvita Upīte- scenārijs un Sergejs Zembkovskis ar 11. A2 klases komandu - skaņa un gaismas) sagatavotā Ziemassvētku programma uzrunāja klausītājus, sasildot un atverot sirdis Ziemassvētku priekam.

 

LEPOJAMIES

Divas Mārupes novada izglītības iestādes - PII “Zīļuks” un Mārupes pamatskola - saņēmušas pateicības par atbalstošas un iekļaujošas vides veidošanu starptautiskā konferencē “Labā prakse autisma jomā”. 

Skolēni guvuši panākumus konkursos un olimpiādēs.

15. un 16. decembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās starptautiskā konference “Labā prakse autisma jomā”. Mārupes pamatskola un PII “Zīļuks” saņēma pateicības “Par atbalstošas un iekļaujošas vides veidošanu”.

Babītes Mūzikas skola

 • Madarai Lieģei 1. vieta I Latvijas mazpilsētu un lauku mūzikas skolu klavierspēles audzēkņu konkursā Sējas Mūzikas un mākslas skolā, 1.vieta XVIII Starptautiskajā klaviermūzikas izpildītāju solistu un klavierduetu konkursā “Koknese 2023”, kā arī 1.vieta IX Mazpilsētu un lauku mūzikas skolu 5. - 8. klašu pianistu konkursā Dobelē (skolotāja Svetlana Timerkana);
 • Annai Putānei 2. vieta VII Latvijas mūzikas skolu kora klašu solo, duetu, trio un ansambļu konkursā “Jūras zvaigzne” Ventspilī (skolotāja Lāsma Pommere; Gertruda Jerjomenko);
 • Markusam Roķim 3.vieta VI Starptautiskajā pianistu – zēnu konkursā klavierspēlē “Spēlē zēni” (skolotāja Ināra Lepika).

Mārupes pamatskolas skolēni veiksmīgi sagatavoja valsts svētku uzrunas tautai, kas veltīta Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai un piedalījās svinīgā pasākumā Rīgas pilī, kur bija iespēja tikties ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču.

Konkurss Bebr[a]s 2023

Bebr[a]s ir pasaulē lielākais informātikas un loģiskās domāšanas izaicinājums. Tas ir ārpusskolas aktivitāšu konkurss, kam nav nepieciešamas speciālas priekšzināšanas, tādēļ piedalīties aicināts ikviens izglītojamais neatkarīgi no sekmēm. Konkursu organizē vadošais IT biznesa mākoņrisinājumu ražotājs Eiropā – “Visma”. 

Šogad konkursā piedalījās 30 458 izglītojamie. No tiem katrā vecuma grupā uz konkursa 2. kārtu tiek aicināti 20-25 izglītojamie ar labākajiem rezultātiem. No Babītes vidusskolas konkursa 2. kārtā ir iekļuvuši: Renārs Rimicāns (4. a), pedagogs Ieva Bauble, Renārs Grauze (6. d), Dāvis Dobelis (6. e), pedagogs Inese Rīna, Ernests Vidžups (7. mb), pedagogs Kristaps Muižnieks. Bebr[a]s 2. kārtas pasākums  notiks 2024. gada janvāra beigās tiešsaistē.

 

“Junior Achievement Latvia” rīkotais tirdziņš “CITS BAZĀRS”

Babītes vidusskolas četru mācību uzņēmumi ieguva tiesības piedalīties “Junior Achievement Latvia” rīkotajā tirdziņā “CITS BAZĀRS” 2. decembrī tirdzniecības centrā “Domina”. Elīnas Čirkunas, Sindijas Bondares un Patrīcijas Kupčas izveidotais SMU “CALME” piedāvāja ar rokām darinātas vannas bumbas ar personalizētu citātu. Diānas Saušas, Helēnas Jānītes un Nikolas Skrastiņas izveidotais SMU “Medutiņš” piedāvāja medu ar liofilizētām jeb aukstumā kaltētām ogām un augļiem. Kerijas Liānas Bokas un Marka Vidruska izveidotais SMU “Alternatiff coffee” piedāvāja trīs dažāda veida ērti lietojamus kafijas maisiņus. Viktora Holberga un Leonardo Abdelmasī izveidotais SMU "Read+" piedāvāja inovatīvu aplikāciju, kas palīdz izglītojamajiem uzlabot savas lasīšanas prasmes.

Babītes vidusskolas skolēnu panākumi Mārupes novada skolēnu biznesa ideju konkursā “Mārupes Haizivis”

12. decembrī Mārupes novada izglītojamie tikās jauniešu centrā "Hēlijs", lai prezentētu savu biznesa ideju Mārupes novada skolēnu biznesa ideju konkursā “Mārupes Haizivis”. 7. - 9. klašu grupā uzvarēja un 100 eiro naudas balvu ieguva Krišjānis Orbidāns  ar savu biznesa ideju. “DigiWee” - izstrādāts čips, kuru varētu ievietot katrā naudas makā, tādējādi nodrošinot iespēju rūpīgi sekot līdzi naudas tēriņiem.

Babītes vidusskolas izglītojamajiem jau otro gadu pēc kārtas galvenā balva - GRAND PRIX -  izglītojamajiem Markam Vidruskim, Kerijai Liānai Bokai (“Alternatiff coffee”) ar savu biznesa ideju par kafijas maisiņu ražošanu, kas atvieglotu maltās kafijas lietošanu. Babītes vidusskola saņēma arī ielūgumu uz “Madara Cosmetics” kosmētikas ražotni, jo no Babītes vidusskolas konkursam bija pieteikušies 19 izglītojamie, tajā skaitā arī GRAND PRIX ieguvēji.

Latvijas un novadu mācības atklātās olimpiādes 2. kārta

17. novembrī 48 Babītes vidusskolas 4. - 12. klašu izglītojamie piedalījās Latvijas un novadu mācības atklātajā olimpiādē tiešsaistē.

Olimpiādes mērķis ir pilnveidot izglītojamo izpratni par Latvijas vēsturi, kultūru, dabu un ģeogrāfiju, Latvijas valsts simboliem, Latvijas kultūrvēsturisko un dabas mantojumu  saistībā ar citām Baltijas jūras reģiona valstīm.

Kopumā 100 izglītojamie no dažādām Latvijas izglītības iestādēm tika uzaicināti uz olimpiādes 2. kārtu, no kuriem 11 izglītojamie - no Babītes vidusskolas. Olimpiādes 2. kārta norisināsies 1. februārī.

Tulkošanas konkurss “Juvenes Translatores

Lai eiropieši atbilstoši ES devīzei būtu “vienoti daudzveidībā”, papildus savai dzimtajai valodai ir jāsaprot arī citas valodas. Apgūstot svešvalodas, tiek veicināta spēja izprast citas tautas kultūru un tuvināties tai. Arī izglītojamajiem nākotnē tiek piedāvāta iespēja mācīties un strādāt visā Eiropā, ja ir svešvalodu zināšanas.
Tulkošanas konkurss “Juvenes Translatores” tiek organizēts jau kopš 2007. gada. Šogad konkurss norisinājās 23. novembrī un tajā piedalījās arī Babītes vidusskola.

Konkurss tiek organizēts ar mērķi popularizēt tulkošanu, tās prasmi un nepieciešamību. Pētījumi parāda, ka Eiropā aizvien palielinās pieprasījums pēc tulkošanas un tulkotājiem. Tāpēc svešvalodu apguvējiem ir lietderīgi tam sagatavoties. “Juvenes Translatores” pievērš uzmanību tam, cik liela nozīme ir prasmei tulkot, un mudina pārvērtēt tulkošanas lomu valodu apguvē, jo šī prasme ir kā starpniece starp divām valodām. Konkursa uzvarētājs saņems ielūgumu uz apbalvošanas ceremoniju Briselē 2024. gada pavasarī.

 

CITĀDS MĀCĪBU PROCESS

Arī decembrī izglītojamie devušies mācību ekskursijās, tikušies ar interesantām personībām un mācījušies ārpus ierastajām mācību stundām.

 • PII “Mārzemīte” decembrī 5 un 6 gadīgo bērnu grupas devās uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas izglītojošo izstādi bērniem “Vai grāmatai ir knābis”. Izstāde ir paredzēta pirmsskolas vecuma bērniem, lai noskaidrotu un izzinātu, kur rodas grāmatas. Bērni ar lielu interesi un prieka emocijām piedalījās šajā ekskursijā.
 • Babītes vidusskolas 9. klašu izglītojamajiem 7 .decembrī bija iespēja doties ekskursijā uz Lidostu “Rīga”. Ekskursijas laikā izglītojamie guva priekšstatu par lidostas sarežģīto ikdienas darbu, kas norit nepārtraukti.
 • 5. decembrī Mārupes Valsts ģimnāzijas devīto klašu skolēni piedalījās publiskās runas darbnīcā “Mana runa pārliecina”, ko organizēja biedrība “Horeogrāfu asociācija” un vadīja Krišjānis Berķis. Darbnīcas laikā skolēniem bija iespēja praktizēt publisko uzstāšanos draudzīgā un atbalstošā klases vidē, veicot dažādus uzdevumus. Darbnīcā gūtā pieredze palīdzēs skolēniem labākā kvalitātē veikt uzdevumus, kas ir saistīti ar publisko uzstāšanos - prezentācijas, runāšanas uzdevumi valodās, sava viedokļa izteikšana grupu darbos utt. Pasākums notika ar iniciatīvas "Latvijas skolas soma" atbalstu.
 • 19. decembrī Mārupes Valsts ģimnāzijas11. un 12. klašu skolēni piedalījās atvērtā tipa diskusijā “Mārupes Valsts ģimnāzijas  absolventu pieredzes stāsti par mācībām ārzemēs.” Pasākumu rīkoja Skolēnu parlaments ar mērķi dot iespēju vidusskolas skolēniem iepazīties ar Mārupes Valsts ģimnāzijas absolventu pieredzi par mācībām ārzemēs, uzdot interesējošus jautājumus.
 • 15. decembrī Babītes vidusskolas 10. klase piedalījās Eiropas Savienības mājas organizētajā Latvijas lielākajai statistikas mācību stundai  tiešsaistē "2023. gads skaitļos un datos". Nodarbību vadīja Latvijas Republikas Valsts kontroles Politikas plānošanas projektu un analīzes procesu vadītājs Valērijs Stūris.
 • Latvijas Ķīmiķu un farmācijas uzņēmēju asociācija ir uzrunājusi visas izglītības iestādes Latvijā ar sadarbības aicinājumu īstenot iniciatīvu - Jauno ķīmiķu klubu. Aicinājumam ir atsaukušās 40 izglītības iestādes. Dalībai iniciatīvā izvēlētas16 izglītības iestādes, tostarp arī Babītes vidusskola. Iniciatīvu plānots uzsākt 2024. gada janvārī un turpināt līdz maija nogalei. Nodarbībās 10. - 12. klašu izglītojamajiem būs iespēja apgūt ķīmijas daudzveidību un iegūt izpratni par ķīmiķa profesiju. 
 • 1. decembrī Babītes vidusskolā viesojās pārstāvji no Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas un Latvijas Nacionālajiem Bruņotajiem spēkiem ar lekciju "Kā mēs sargājam Latviju?". Tās laikā 7., 8. un 9. klašu izglītojamie tika iepazīstināti ar Aizsardzības ministrijas un NBS struktūru, dienesta un karjeras iespējām, kā arī informēti par aktuālajiem drošības jautājumiem gan reālajā, gan virtuālajā vidē. 
 • 15. decembrī Babītes vidusskolā viesojās Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas vecākā juriste Baiba Kiršteina, lai Skolu programma “Dzīvei gatavs” ietvaros 12. klašu izglītojamajiem radītu priekšstatu par normatīvajiem aktiem, savām tiesībām un pienākumiem un pilnveidotu tiesību lasītprasmi. Izglītojamie mācījās lasīt datus, salīdzināt tos, izprast datu kontekstu un dinamiku, secināt - tās ir sarežģītas, pilnveidojamas prasmes.
 • No 6. līdz 8. decembrim Jaunmārupes pamatskolas 6.c klases komanda “Lucky”- Gustavs Ļašs, Ernests Sviķis, Kate Millere un skolotāja Līva Prekele piedalījās konkursa “Ventspils IT izaicinājumā”. Komanda startēja B grupā (4. līdz 6. klase), kur  uzdevumi  bija sadarbībā ar “Latvijas valsts mežiem”. Skolēni piedalījās konkursa finālā, kurā vajadzēja programmēt sava mājasdarba izveidoto karti un dabas aizsardzības risinājums. Tikmēr skolotāji apguva jaunas metodes darbam ar attēlu apstrādi un ieguva zināšanas par mākslīgo intelektu.
 • Paldies Jaunmārupes pamatskolas Skolas padomei - vecākiem, kuri ir visjautrākie un čaklākie rūķi! Brīnišķīga iesaistīšanās Ziemassvētku gaidīšanas priekā - bluķa vilkšana cauri skolas telpām, "nedarbu sadedzināšana”, jautrošanās un citi pārsteigumi priecēja gan skolēnus, gan darbiniekus. Paldies par iedvesmu un uz sadarbību 2024. gadā!
 • Mācību pusgada izskaņā Jaunmārupes pamatskolā notika vizuāli plastiskās mākslas konkurss "Kad Mārupē sniegs...". No sniegotā laika iedvesmojoties, tika radīti krāšņi un skaisti darbi!  Liels paldies konkursa atbalstītājiem, vērtētajiem un balvu sponsoriem: “Mārupes Pizza”, korim "Universum" un visaskola.lv!

PEDAGOGU AKTIVITĀTES

Decembrī novada izglītības iestāžu vadītāji devās vizītē uz Hāpsalu, lai iepazītu, kā strādā kolēģi Igaunijā, bet Mārupes Valsts ģimnāzijas kolektīvs uzņēma ciemos Talsu izglītības iestāžu direktoru vietniekus.

 • Decembra beigās PII “Mārzemīte” tiek izvēlēts un godināts Gada kolēģis, kuru no sava vidus iebalso paši kolēģi. Tas dod gandarījumu – būt novērtētam savā darba vietā, savā kolektīvā. Šogad tā ir veļas pārzine Gaļina Daugaviņa, strādā PII "Mārzemīte" jau no pirmās dienas. Ir lieliska, atsaucīga un ļoti čakla kolēģe.
 • 6. decembrī Mārupes Valsts ģimnāzijā viesojās Talsu novada izglītības iestāžu direktoru vietnieki, lai iepazītos MVĢ administrācijas pārstāvju pieredzi, kā skolā tiek vadīti visi procesi veiksmīgai izglītības ieguvei. Īpašu interesi Talsu novada izglītības iestāžu direktoru vietnieki izrādīja par pedagogu sadarbības organizēšanu, audzinātāju rītiem, Google mācību un metodiskā darba vidi un citiem īpašajiem Mārupes Valsts ģimnāzijas darba organizācijas inovatīvajiem risinājumiem pedagogu un skolēnu labbūtības un mācību procesa nodrošināšanai.
 • 12. decembrī Mārupes Valsts ģimnāzijas "Līderis manī" vecāku vakarā psiholoģe Elīna Seleviča aicināja pedagogus un vecākus uz sarunu tiešsaistē par pozitīvu mācīšanās paradumu veidošanu skolēniem.
 • Mārupes novada izglītības iestāžu vadītāji 14. - 16. decembrī devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Hāpsalu (Igaunijā), kur viesojās sākumskolā, pamatskolā, pirmsskolā un mākslas skolā, iepazinās ar izglītības sistēmu Igaunijā, diskutēja par kopīgiem izaicinājumiem izglītības jomā Latvijā un Igaunijā.

 

Ziema 1Ziema 2Ziema 3Ziema 4Ziema 5

FOTOGALERIJA

Apkopoja Mārupes novada Izglītības, kultūras un sporta pārvalde