Pasākuma "Dzīvā bibliotēka" ietvaros mārupieši tiekas ar leģendāro kinorežisoru un scenāristu Jāni Streiču

15.10.2019.

Kad Biznesa Vēstniecībā nedaudz drēgnā rudens pievakarē ieradās Jānis Streičs šķiet, ka laiks sāka ritēt citādi – kā viņš pats teica: “Man pieder mans laiks” un apmeklētājiem bija iespēja būt laikā un telpā klātesošiem un dalīt šīs savas dzīves stundas ar LIELU personību un tvert Jāņa Streiča dzīves gudrību, viedumu, humoru un dzīves atslēgas.

dzīva

Vakara gaitā Jānis Streičs dalījās stāstos gan par profesionālo pieredzi, gan vēstīja, ka aktīvi seko līdzi reģionālajai reformai un aktuāliem notikumiem kultūras dzīvē, gan vēro un vērtē jaunākās latviešu filmas.

Un par pārsteigumu visiem klātesošajiem - leģendārās filmas "Limuzīns Jāņu nakts krāsā" scenārijs tapis tepat Mārupē, kādā Mārupītes gatves nama verandiņā, kur mākslinieks ar ģimeni īrējis istabiņu.   

Vienkāršā, bet patiesi būtiskā profesionālās dzīves atslēga, kas rezultējusies tik daudzu veiksmīgu kinofilmu formātā, ir  - vienmēr domāt par skatītāju. “Es esmu vidējs cilvēciņš. Man svarīgi, lai tautai patiktu.” Un izmantot šo prizmu veidojot filmas Jāni Streiču iedvesmojis tieši Raimonds Pauls, kurš veidojot savu daiļradi arī vienmēr vadījies pēc šī paša vadmotīva. Protams, bija stāsti par Padomju gadiem, kad par filmu saturu, izvēlētajiem aktieriem un pat sīku epizožu un detaļu iekļaušanu filmā notika garas un sarežģītas pārrunas ar varas iestādēm. Tas bija laiks, kad notika dažādas manipulācijas, lai lavierētu starp mākslu un ideju un to, ko reāli drīkst…

Šobrīd Jāņa Streiča ikdiena aizrit Lietuvā, vairāk kā 380 kilometru attālumā no Rīgas, ar filmu veidošanu mākslinieks vairs nenodarbojas, bet labprāt nodarbojas ar galdniecības darbiem un atjauno sievas tēva mājas. Kā pats teica – bauda rēno pensionāra dzīvi.

Ko nozīmē laimīga bērnība Jānim Streičam? Bads, trūkums, basas kājas, došanās cauri sniegputenim… Bet tālumā kaut kur redzama spoža zvaigzne. Tik neaprakstāmi skaista zvaigzne! Cik daudzi no mums mūsdienās vispār ierauga zvaigzni un vai spēj vairs par to no sirds priecāties?

Jāņa Streiča viedums un gaišais skats uz dzīvi ir patiesi iedvesmojošs, tāpēc apkopojām šajā vakarā izteiktās pērles un esenci, lai tās noderētu un iedvesmotu arī tos, kuri neapmeklēja šo pasākumu:

  • Cilvēka zemapziņa nepieļauj noliegumu (nepazaudē, neaizmirsti, nenokavē…) Domājot un runājot nolieguma formā paši piesaistām nevēlamās lietas!
  • Gudrība ir tas, kā Tu proti rīkoties, nevis zināšanas.
  • Latviešiem jāatmet “nabaga ļaužu” pieklājība! – Kā es izskatīšos? Ko visi domās?
  • Kas tur ļaunu prātu, tas nav uzvarējis. Ir jāmācās piedot!
  • Zelta likumi, kas izrietu no Dieva baušļiem – Tev būs savus vecākus, dzimteni, tradīcijas godāt un Tev būs svēto dienu svētīt.

Lai vairāk gaišuma ikdienā, lai biežāk ir laiks apstāties un izbaudīt jēgpilnu mirkli un saprast, ka esam klātesoši gaistošajai šodienai, kuras scenāriju paši veidojam.

Pasākums tiek līdzfinansēts Mārupes novada domes projektu konkursa «Mārupe - mūsu mājas 2019» ietvaros.