Izglītība

“Es esmu pētnieks - 2020” Minskā

09.04.2020.

Katru gadu, Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā norisinās starptautisks zinātniski-pētniecisko darbu konkurss “Es esmu pētnieks”. Tajā piedalās sākumskolas posma bērni no visas Baltkrievijas un arī Latvijas. Šogad uz konkursu devās 5 skolēni no Latvijas, kopā ar savu pētniecisko darbu vadītājiem, godam pārstāvēja savu valsti, prezentējot pētījumus un iegūstot jaunu pieredzi.

Konkurss norisinājās februāra pēdējās brīvdienās, 29.februārī. Neskatoties uz netipiski silto ziemu arī kaimiņvalstī, bērniem par prieku, uzsniga sniegs.

Tradicionāli, konkursu rīko Minskas apgabala izglītības attīstības institūts. Konkursa mērķis ir atbalstīt pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnu zinātniski-pētniecisko interesi, veicināt viņu zinātkāri un jaunas pieredzes ieguvi, rosināt radošu ideju tapšanu un to realizēšanu.

g

Konkursa norises dienā, svinīgajā atklāšanā visiem konkursantiem tika piedāvāti interaktīvi, izglītojoši pasākumi, piemēram, zinātniski-pētnieciski šovi bērniem, teātris, ar iemīļotiem pasaku un animācijas filmu varoņiem. Šis konkurss ir valsts līmeņa pasākums, kuru filmē Baltkrievijas nacionālā televīzija. Pēc svinīgas atklāšanas, kas iepriecina un motivē bērnus izzināt pasauli, notiek pats konkurss, kuru vērtē atzīti mācībspēki, no dažādām Baltkrievijas augstskolām.

Šogad Latvijas valsts komandu pārstāvēja jaunie pētnieki no Mārupes novada, Mārupes novada Skultes sākusmkolas:

  • 1.a klase: Agrita Oļševska, darbs “Gardumiņš kā našķis”, darba vadītāja – speciālais pedagogs Anete Sinkeviča, sekcija “Nedzīvā daba”;
  • 2.a klase: Daniela Aļeksejeva, darbs “Mammas bērnības garša”, darba vadītāja – pirmsskolas pedagogs Diāna Kudreiko, sekcija “Nedzīvā daba”, Dajana Dāve Kaufmane, darbs “Gatavots ar mīlestību”, darba vadītāja – sākumskolas pedagogs Irina Troņenkova, sekcija “Nedzīvā daba”;
  • 4.a klase: Nikola Ella Jurģīte, darbs “Brīnumainais skrubis”, darba vadītāja – sākumskolas pedagogs Kristīne Feldmane, sekcija “Nedzīvā daba”.

No Mārupes Valsts ģimnāzijas:

  • 4.b klase: Anika Čeiča-Sultane, darbs “Es esmu sava suņa treneris”, darba vadītāja – sākumskolas  pedagogs Anna Čeiča-Sultane, sekcija “Dzīvā daba”. Jauno pētnieku un viņu darbu vadītājus Minskā pavadīja un atbalstīja Mārupes novada Skultes sākumskolas DVJI Andra Spure.

Pēc darbu aizstāvēšanas skolēni ar pedagogiem devās uz ekskursiju pa Minsku, kā arī ar  Minskas apgabala izglītības attīstības institūta ierosinājumu, apmeklēja Baltkrievijas valsts cirku, delfināriju, kara muzeju. Bērni tika apbalvoti ar diplomiem, suvenīriem un grāmatām, kas nākotnē palīdzēs bērniem vairāk iepazīt pasauli un, iespējams, veikt jaunus pētījumus un atklājumus.

Visi bērni ieguva lielisku pieredzi, gan pētot, gan prezentējot darbus, gan arī vērojot citu jauno pētnieku veikumus.

 

Anna Čeiča-Sultane, Kristīne Feldmane