Mārupes novadā drīzumā darbību uzsāks divas elektromobiļu ātrās uzlādes stacijas

29.10.2020.

Ceļa satiksmes drošības direkcija (CSDD), piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu, šobrīd īsteno nacionālā līmeņa elektromobīļu uzlādes staciju tīkla izveidošanu. Divas elektromobiļu ātrās uzlādes stacijas ir uzstādītas arī Mārupes novada teritorijā, kuru darbību plānots uzsākt līdz šī gada beigām. Viena no stacijām izbūvēta pie degvielas uzpildes stacijas “Neste”, Upesgrīvas ielā 1, Mārupē, un otra izbūvēta “Rimi Mārupe” stāvlaukumā, Daugavas ielā 31, Mārupē.

e-uzlade foto

CSDD nacionālā līmeņa uzlādes staciju tīkla izveidošanu veic saskaņā ar 2016. gada 11. aprīlī noslēgto vienošanos par Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansētā projekta Nr. 4.4.1.0/16/I/001 “Elektrotransportlīdzekļu uzlādes infrastruktūras izveidošana” īstenošanu.

Projektu paredzēts īstenot līdz 2021.gada beigām, tā ietvaros izbūvējot vienmērīgu elektromobiļu ātrās uzlādes staciju tīklu visā Latvijas teritorijā ar 139 elektromobiļu ātrās uzlādes stacijām.

Projekta mērķis ir izveidot nacionāla līmeņa elektromobiļu uzlādes staciju tīklu, novēršot vienu no būtiskākajiem elektromobiļu izmantošanas attīstību traucējošajiem faktoriem – ierobežotais nobraukums ar vienu uzlādi. Projekts nodrošinās, ka elektromobiļus ir iespējams izmantot līdzvērtīgi tradicionālajiem ar iekšdedzes motoru, neuztraucoties par attāluma ierobežojumiem. Vienlaicīgi tiks īstenotas Eiropas parlamenta un padomes direktīvas 2014/94/ES prasības par alternatīvo degvielu infrastruktūras ieviešanu, kas paredz līdz 2022.gada 10. janvārim izveidot atbilstošu skaitu publiski pieejamu uzlādes punktu, lai elektromobiļi varētu cirkulēt vismaz pilsētu / piepilsētu aglomerācijās un citās blīvi apdzīvotās vietās un, attiecīgos gadījumos, dalībvalstu noteiktos tīklos.

Saskaņā ar CSDD datiem 2020.gada 1.oktobrī Latvijā uzskaitē ir 1049 elektromobiļi un kopš 2020.gada sākuma elektromobiļu skaita pieaugums ir sasniedzis 56%.

Lai uzzinātu par aktīvajām elektromobiļu uzlādes stacijām ielūkojies portālā E-MOBI vai lejupielādē aplikāciju savā viedtālrunī.

Lai veicinātu videi draudzīgu transportlīdzekļu izmantošanu Latvijā, elektromobiļiem un to īpašniekiem valstī ir noteikti vairāki atvieglojumi un priekšrocības:

  • elektromobiļiem netiek piemērots transportlīdzekļu ekspluatācijas nodoklis;
  • samazināta uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likme – 10,00 eiro mēnesī;
  • elektromobiļu pirmreizējā reģistrācija, kā arī reģistrācija, pirmo reizi saņemot speciālas nozīmes numura zīmes ir bez maksas;
  • speciālu, vizuāli atšķirīgu numura zīmju pirmais komplekts – bez maksas;
  • elektromobiļiem, kas aprīkoti ar šīm numura zīmēm, atļauts braukt pa sabiedriskā transporta joslām;
  • Liepājā, pašvaldības maksas stāvvietās un Rīgā, “Rīgas satiksmes” apsaimniekotajās autostāvvietās (izņemot apakšzemes autostāvvietā K.Valdemāra ielā 5a) elektromobiļus var novietot bez maksas;
  • Jūrmalā elektromobiļi ir atbrīvoti no iebraukšanas maksas pilsētas administratīvajā teritorijā.

Avots: VAS “Ceļa satiksmes drošības direkcija” izstrādāta mājaslapa www.e-transports.lv