Speram nākamo soli lasītprasmes veicināšanā - pirmsskolas izglītības iestādēs uzstādīti pirmie grāmatu maiņas namiņi 

12.05.2025.

12. maijā pirmsskolas izglītības iestādē “Mārzemīte” un Skultes sākumskolā uzstādīti pirmie grāmatu maiņas namiņi, kas turpmāk kalpos kā brīvi pieejami lasīšanas resursi konkrēto izglītības iestāžu audzēkņiem un viņu vecākiem. Šie namiņi tapuši Mārupes novada pašvaldības izglītības prioritātes "atbalsts lasītprasmei" ietvaros, lai veicinātu lasītprasmi agrīnā vecumā un rosinātu ģimenes dalīties ar bērnu grāmatām. 

Grāmatu maiņas princips ir vienkāršs – atnes grāmatu, kas vairs nav aktuāla, un paņem vietā jaunu. Bērni aug strauji – vienā gadā vajadzīga grāmata ar attēliem, nākamajā jau grāmata ar burtiem. Šī maiņas sistēma ne tikai ļauj grāmatām atrast jaunu lasītāju, bet arī stiprina kopienas iesaisti un vecāku aktīvu līdzdalību bērnu izglītībā. 

Grāmatu plaukti izveidoti tā, lai tajos varētu ievietot arī lielāka izmēra bērnu grāmatas, padarot grāmatu izvēli daudzveidīgu un pielāgotu dažādām vecuma grupām. 

Šī ir tikai pirmā iniciatīvas kārta – pakāpeniski grāmatu maiņas namiņi tiks izvietoti arī citās Mārupes novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs. Aicinām vecākus un pedagogus iesaistīties, veicinot bērnu vēlmi lasīt un iepazīt jaunu literatūru. 

Atgādinām, ka publiski pieejami grāmatu maiņas namiņi visām lasītāju vecuma grupām jau atrodas: 

  • Mārupē, pie Tūrisma informācijas centra;  

  • Jaunmārupē, Švarcenieku muižas parkā.  

Grāmatmīļiem Mārupes novadā pieejami arī trīs bibliomāti, kuros iedzīvotājiem ir iespēja nodot bibliotēkas izdevumus jebkurā diennakts stundā, kā arī, veicot rezervāciju bibliotēkas e-katalogā, saņemt pasūtītos izdevumus sev ērtā brīdī Piņķos, Jaunmārupē un Mārupē. Bibliomāti atrodas pie Mārupes novada bibliotēkas Piņķos, Jūrmalas ielā 14a, tāpat pie Mazcenas bibliotēkas Jaunmārupē, Mazcenu alejā 33/3, kā arī pie Tūrisma un uzņēmējdarbības atbalsta aģentūras “MUST” Mārupē, Bebru ielā 10. 

Lasīsim un mainīsimies kopā – grāmata ir ceļš uz zināšanām, iztēli un attīstību! 

Trīs sievietes pie grāmatu plaukta liek grāmatu iekšā pelēkā plauktā

Sieviete un mazi bērni stāv pie pelēka grāmatu maiņas namiņa

Sieviete un mazs bērniņš stāv pie pelēka grāmatu maiņas punkta

Sieviete ar grāmatu rokās sēž uz trepēm

Grāmatu plaukts ar grāmatām

 

Izglītības, kultūras un sporta pārvalde