SIA “Eco Baltia vide” aicina šķirot bioloģiskos atkritumus

30.10.2020.

Sākoties rudens sezonai un aktīvam lapkritim, SIA “Eco Baltia vide” aicina iedzīvotājus dārza atkritumus neizmest sadzīves atkritumiem paredzētajos konteineros, bet tos šķirot un nodot atsevišķi. Ja nav iespēju pašiem no dārza atkritumiem veidot kompostu, tad iedzīvotāji un uzņēmumi aicināti izmantot pašvaldību nodrošinātās iespējas.

Mārupes novadā atbrīvoties no bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem var izmantojot “Eco Balta vide” priekšapmaksas maisus, ko var iegādāties ziedu veikalos – Rimi, Elvi un pie Mārupes domes ēkas. Ja ir iegādāti šādi maisi, par to izvešanu vairs nav jāmaksā, to cenā jau ir iekļauta atkritumu izvešanas maksa. Zaļajiem atkritumiem paredzētajos maisos drīkst ievietot nopļautu zāli, koku lapas, sīkus zariņus, nezāles, ābolus, kartupeļus un citus dārzeņus un augļus. Savukārt maisos nedrīkst ievietot pārtiku, piemēram, piena produktus, kā arī koku zarus. Piepildītos dārza atkritumu vai sadzīves atkritumu maisus, jāatstāj pie tuvākā sadzīves atkritumu konteinera un par to savākšanu parūpēsies atkritumu savācēji.

Ja bioloģiskie atkritumi lielākā apjomā rodas pastāvīgi, Mārupes klienti ir aicināti pieteikt un izmantot individuālus konteinerus, kuru apkalpošana tiek nodrošināta saskaņā ar grafiku. Citos gadījumos var iegādāties priekšapmaksas maisus (120 litri), kuru cenā jau ir iekļauta to izvešana pēc pieteikuma. Lielākiem sezonālajiem bioloģisko atkritumu apjomiem SIA “Eco Baltia vide” piedāvā iespēju pasūtīt arī specializētos konteinerus. Vienlaikus iedzīvotāji tiek aicināti rūpīgi ievērot arī bioloģisko atkritumu šķirošanas noteikumus, jo arī šajos atkritumos nedrīkst būt iepakojums vai cita veida atkritumi, kas nav bioloģiski noārdāmie.

Organiskos atkritumus iespējams arī vest uz šķiroto atkritumu laukumu Jaunmārupē (uz apvedceļa, 4 km Ķekavas novada virzienā), tel. uzziņām: 286 88 000, 2646 7365. Vairāk informācijas www.melioratorsj.lv/Eko line. Atgādinām, ka Atkritumu šķirošanas laukums pieņem dažāda veida šķirotos atkritumus bez maksas līdz 1 m3 dienā.

“Visā Latvijā bioloģisko atkritumu šķirošana būs obligāti jānodrošina no 2023.gada, bet mēs aicinām iedzīvotājus tos šķirot jau tagad. Vidēji sadzīves atkritumos bioloģiski noārdāmo atkritumu apjoms veido līdz pat 40% - tie ir gan pārtikas atkritumi, gan dažādi dārza atkritumi. Lapkriti apturēt nevaram un arī nevajag, bet lapas, zarus, zāli un bojātos augļus nav nekāda iemesla mest sadzīves atkritumos un nogādāt kopējā poligona kalnā. Ja nav iespēju veidot kompostu, jau tagad virknē mūsu apkalpoto novadu piedāvājam gan speciālus maisus, gan individuālos konteinerus arī privātmājām,” pauž SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts, norādot, ka bioloģisko atkritumu šķirošana jau tagad veiksmīgi tiek attīstīta arī Ādažu un Mārupes novados.

SIA “Eco Baltia vide” pieredze rāda, ka šķirot un atsevišķi nodot bioloģiskos atkritumus iedzīvotājiem ir ekonomiski izdevīgāk arī tajos gadījumos, ja komposts nav viņiem piemērots risinājums. Bioloģisko atkritumu apsaimniekošana tiek nodrošināta par zemāku maksu nekā sadzīves atkritumiem. Tarifs nešķirotajiem sadzīves atkritumiem 11.66 EUR ar PVN, bioloģiskajiem atkritumiem 10.89 EUR ar PVN. Mārupieši aktīvi izmanto bioloģisko atkritumu priekšapmaksas maisus un 123 klienti izmanto bioloģisko atkritumu konteinerus.

Uzņēmums arī atgādina, ka, lai veicinātu atkritumu šķirošanu un pārstrādi, sadzīves atkritumu konteineros nedrīkst būt citu atkritumu piejaukums, piemēram, riepas, elektroiekārtas, būvgruži vai koku lapas, bojātie augļi, zari u.c. dārza atkritumi. Tāpēc SIA “Eco Baltia vide” aicina klientus rūpīgi iepazīties ar atkritumu šķirošanas nosacījumiem un piedāvātajiem risinājumiem, izmantojot iespēju šķirot dažādu veidu atkritumus. Tādējādi nodrošinot, ka mazāks atkritumu apjoms tiek apglabāts poligonā, bet vairāk nonāk pārstrādē, samazinot šo atkritumu radīto ietekmi uz vidi.