Noliekot ziedus pie Roberta Mūrnieka atdusas vietas, pieminēti barikāžu laika upuri

17.01.2022.

Pieminot 1991.gada barikāžu upurus, vakar, 16.janvārī, pulcējāmies pie mārupieša, Satiksmes ministrijas šofera Roberta Mūrnieka atdusas vietas Mārupes kapos, lai klusā pateicībā noliktu ziedus un pieminētu tos, kuri pirms 31 gada atdeva savas dzīvības par mūsu valsti. Būsim kopā sirdīs par savu tautu un savu zemi - mūsu Latviju!

Robertu Mūrnieku Rīgas omonieši sašāva 1991.gada 16. janvārī uzbrukuma laikā barikādēs pie Vecmīlgrāvja tilta. Tajā pašā dienā Rīgas 1.slimnīcā viņa sirds pārstāja pukstēt. Roberta Mūrnieka bēres 1991.gada 19.janvārī pārvērtās par tautas manifestāciju un uz bērēm ieradās tūkstošiem ļaužu.

Piemiņas pasākumā piedalījās: politiķis Romualds Ražuks, kādreizējais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais, barikāžu dalībnieki - Mārupes biedrības pārstāvji, Mārupes novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ence, domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Mārtiņš Bojārs, domes deputāti Līga Kadiģe, J.Lagzdkalns, Ira Dūduma. 

barikādes

 

 

 

Atzīmējot 1991. gada barikāžu 25. gadadienu, Saeima izdeva grāmatu "Janvāra hronika", kurā apkopotas Latvijas toreizējā likumdevēja - Augstākās padomes (AP) - barikāžu laikā ārvalstu medijiem izplatītās preses relīzes. Tajā atrodams arī fragments par Roberta Mūrnieka slepkavību.

"Rīgā, Latvijā, 1991. gada 16. janvārī - Šodien pulksten 17.05 39 gadus vecais Roberts Mūrnieks tika nogādāts Rīgas 1. slimnīcas reanimācijas nodaļā, lai viņam tiktu sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība. Viņš bija Latvijas Republikas satiksmes ministra šoferis, dzīvoja Rīgā, komunālajā dzīvoklī Zentenes ielā 24.

Reanimācijas nodaļas ārsts Lange noteica diagnozi - šauta brūce pakausī. Pulksten 18.50 Mūrnieks no gūtā ievainojuma mira. Galvaskausa rentgena uzņēmumos redzama divās daļās sašķēlusies un smadzeņu centrālajā daļā iestrēgusi lode. Tas apstiprina, ka lode izšauta no armijas automātiskā kaujas ieroča. Roberts Mūrnieks slimnīcā tika nogādāts no tilta, kas atrodas uz ziemeļaustrumiem no Rīgas centra.

Tieši tur viņa vadītā automašīna tika apšaudīta. Aculiecinieki ziņo, ka pulksten 16.45 OMON vienības divās milicijas automašīnās un vienā vieglajā automašīnā uz Brasas tilta uzbruka Mūrniekam. Omonieši ar automātiskajiem ieročiem sašāva uz tilta ceļa bloķēšanas nolūkā novietoto kravas automašīnu riepas. Pēc šī incidenta OMON mēģināja uz tilta novietotās kravas automašīnas ar BTR (bruņutransportieriem) nostumt no tilta.

Rezultātā kravas automašīnas tika bojātas. Vēlāk OMON centās apturēt arī garām braucošos transportlīdzekļus un šāva uz Roberta Mūrnieka vadīto automašīnu, kā arī mikroautobusu, kurā bija pieci pasažieri (tostarp divas mazas meitenes). Tika sašauts mikroautobusa vējstikls un aizmugurējās riepas, transportlīdzeklis aizdegās un pilnībā sadega. Mikroautobusa vadītājs un pasa- žieri paguva to pamest un steidzās nokļūt drošībā. Netālu esošie iedzīvotāji palīdzēja viņiem tikt prom no notikuma vietas. Viena lode, kas caururba transportlīdzekļa jumtu, smagi ievainoja Robertu Mūrnieku."