Apskats “Arhitektūra Būvniecība Dizains” raksta par Mārupes pašvaldības pieredzi BIM izmantošanā

22.10.2020.

Lepojamies, ka Mārupes novada pašvaldības pieredze tiek uzklausīta tādā profesionāļiem domātā izdevumā kā Apskats: Arhitektūra Būvniecība Dizains. Apskata oktobra numurā lasāma mūsu izpilddirektora Kristapa Loča intervija par ieguvumiem, būvniecības projektos izmantojot BIM.

Ilgtspējība un praktiskums ir Mārupes pašvaldības vērtības, kas nosaka nepieciešamību pārvaldības praksē ieviest arī mūsdienu tehnoloģijas. Mēs esam viena no pirmajām pašvaldībām, kas būvniecības procesā sākusi izmantot BIM - būvju informācijas modelēšanu, kas ļauj projektus vadīt digitāli. Projektēšana BIM vidē jau tiek īstenota 3 lieliem pašvaldības objektiem - Mārupes pamatskolas piebūves būvniecībā, jaunā bērnudārza būvniecībā un Mārupes Mūzikas un mākslas skolas pārbūves projektā.

Vairāk par pašvaldības pieredzi varat lasīt intervijā ar Mārupes novada domes izpilddirektoru Kristapu Loču izdevuma Apskats: Arhitektūra Būvniecība Dizains oktobra numurā 204. – 211.lpp.

Intervija pieejama šeit

Ieskatam fragments no intervijas:

K.Ločs: “Lielāka detalizācijas pakāpe mums kā pasūtītājam ļāva nolasīt precīzus būvniecības apjomus, ieraudzīt kļūmes jau projektā un komunikāciju sadursmes, kā arī veikt risinājumu kontroli būvniecības laikā. Tā kā lielākais ieguvums no BIM ir projektētājiem un  būvniekiem, jo risinājumu kontrole notiek savlaicīgi un virtuālajā vidē nevis būvlaukumā.

Apsekojot būvobjektus, izmantojam ērtu aplikāciju, kas paredzēta mobilajām ierīcēm un katrā būves punktā varam aplūkot projektu un viegli kontrolēt, vai tiešām izbūve tiek veikta precīzi un atbilstoši projektam. Objekta apsekošanā atveram 3D modeli, redzam visus izvadus, pārbaudām, vai tie ir vietā un viens ar otru nekrustojas. Jā, esam arī būvobjektā konstatējuši kļūmes ar 3D BIM modeļa palīdzību un likuši būvniekam tās novērst. Daudz sliktāka situācija būtu, ja būvnieks būtu turpinājis būvēt un šo kļūmi pamanītu daudz vēlāk. Tad  kolīziju novēršanā būtu jāinvestē krietni lielāki resursi.”

ekrānšāviņš