27.jūlijā notiks militārās lidmašīnas IL -28 pārvietošana uz Aviācijas tehnikas muzeju. Plānotas izmaiņas satiksmes organizācijā un 43.autobusa kustības grafikā

25.07.2022.

27.jūlijā no plkst. 8.00 uz netālu esošo Aviācijas tehnikas muzeju Skultē tiks pārvietots vides objekts - militārā lidmašīna IL-28. Lidmašīnas pārvietošanas laikā Skultes ielā plānoti satiksmes ierobežojumi, tai skaitā arī izmaiņas 43.maršruta autobusa kustības grafikā.

Satiksmes ierobežojumi

Lidmašīnas pārvietošanas laikā 27.jūlijā no plkst. 8.00 tiks ierobežota satiksme Skultes ielas posmā no Skultes ielas 19 līdz Aviācijas tehnikas muzejam. Satiksmi regulēs Mārupes novada pašvaldības policija, lūdzam iedzīvotājus sekot līdzi policijas norādēm.

satiksmes ierobezojumi

 

Izmaiņas 43.autobusa maršrutā

27. jūlijā 43. maršruta autobusi sākot ar reisu plkst. 8.03 no Abrenes ielas kursēs pa maršrutu līdz pieturvietai “Silkalēji”, kur veiks apgriešanos braukšanai pretējā virzienā un atbilstoši sarakstā plānotajam laikam tālāk turpinās kustību no pieturvietas “Silkalēji”. Pirmais reiss saīsinātā maršrutā virzienā uz Abrenes ielu plkst. 9.04.

43. autobusa maršrutā abos kustības virzienos netiks apkalpotas pieturvietas “Skultes stadions” un “Skulte”.

Saziņai ar «Rīgas satiksmi» aicinām izmantot informatīvo tālruni 20361862, vai arī sūtīt e-pastu uz info@rigassatiksme.lv. Tāpat ar uzņēmumu var sazināties izmatojot mājas lapā www.rigassatiksme.lv esošo sadaļu «Sazinies ar mums», kurā ikviens elektroniski var iesniegt savu pieteikumu.

karte

 

 

Mārupes novada pašvaldības domes sēdē 29. jūnijā pieņemts lēmums par vides objekta - militārās lidmašīnas IL-28 (Skultes ielā 19, Skultes ciemā) pārvietošanu uz netālu esošo Aviācijas tehnikas muzeju. Objekts tiks saglabāts pašvaldības īpašumā, noslēdzot glabājuma līgumu.  

Jautājums par Skultes lidmašīnas IL-28 atrašanās vietu un pārvietošanu bijis aktuāls jau vairākus gadus. Viens no svarīgākajiem apstākļiem ir tas, ka objekts atrodas uz privāta zemes gabala un tā labiekārtošana, ieguldot pašvaldības līdzekļus, nav iespējama. Lidmašīna Skultes ciemā 1978. gadā uzstādīta uz postamenta, lai izceltu Padomju armijas lidotāju nopelnus Otrajā pasaules karā. Vēsturiski Skultes ciemā, izmantojot šo lidmašīnas modeli, tikuši gatavoti 1.klases lidotāji. 

Lidmašīna ir reta tipa vides objekts, vienīgais šāds Latvijas Republikas teritorijā, un ir vērtīga tūrisma un vēstures kontekstā. Gadu gaitā tā kļuvusi par tūristu apskates objektu un iekļauta gan Latvijas, gan starptautiskajos tūrisma maršrutos, vēstures grāmatās un ceļvežos. Patlaban norisinās Reģionālās attīstības fonda (ERAF) INTERREG Igaunijas-Latvijas Pārrobežu sadarbības programma 2014. – 2020.gadam finansēts pārrobežu projekts “Latvijas-Igaunijas kopīgā militārā mantojuma tūrisma produkts”, kas uzsākts 2020. gadā ar mērķi attīstīt militārā mantojuma tūrisma potenciālu Latvijas un Igaunijas teritorijā, izveidojot pievilcīgu un kopīgu militārā mantojuma tūrisma produktu vietējiem un ārvalstu tūristiem. Projektā Rīgas plānošanas reģions kā projekta partneris Skultes ciemā pie objekta bija paredzējis uzstādīt informatīvu stendu par ciemu un IL-28. 

Tomēr situācija viennozīmīgi ir mainījusies, ņemot vērā pēdējā gada politiskos notikumus, kā arī valstī šā gada 23. jūnijā pieņemto likumu “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā”. Likums paredz, ka publiskajā ārtelpā (izņemot akreditētus muzejus) aizliegts eksponēt pieminekļus, piemiņas zīmes, piemiņas plāksnes, piemiņas vietas, arhitektoniskus vai mākslinieciskus veidojumus un citus objektus, kas izvietoti Latvijas teritorijā kopš 1940. gada un slavina PSRS vai nacistiskās Vācijas okupācijas varu, ar to saistītu notikumu vai personu, vai slavina totalitārismu, vardarbību, militāru agresiju, karu un kara ideoloģiju, vai ietver padomju varas vai nacisma simbolus. 

Pašvaldībā tikuši izvērtēti visi Skultes lidmašīnas IL-28 demontēšanas un pārvietošanas varianti, no kuriem domē ticis atbalstīts variants par tās kā militārās aviācijas tehnikas objekta saglabāšanu un izvietošanu turpat Mārupes novada Skultes ciemā esošajā Aviācijas tehnikas muzejā. Šo variantu ieteikuši arī vēstures, militārā mantojuma un aviācijas eksperti, ar kuriem pašvaldība pēdējo mēnešu laikā konsultējusies. Muzeja teritorijā iedzīvotāji un novada viesi lidmašīnu arī turpmāk varēs apskatīt kā unikālu aviācijas vēstures eksponātu.