21. maijā Mārupē bērnus un vecākus aicina apmeklēt mobilo darbnīcu "Bērnam droša māja"

17.05.2022.

Bērnam droša māja

21. maijā no plkst. 12.00 līdz 15.00 pie stāvlaukuma pie lielveikala "Rimi" (Mārupē, Daugavas ielā 31) bērni un vecāki aicināti apmeklēt mobilo darbnīcu "Bērnam droša māja". 

 

Ņemot vērā augsto bērnu traumatismu Latvijā, 2022. gada martā Veselības ministrija (VM) sākusi sabiedrības informēšanas kampaņu “Pārvērt pārdrošību par drošību!”. Tās laikā līdz 2023. gada vidum notiks izglītojoši pasākumi bērniem un vecākiem par traumatisma riska faktoriem un to novēršanu.

Kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” mērķis ir izglītot un informēt dažāda vecuma bērnus, viņu vecākus un citus pieaugušos par drošību, biežāko traumu veidiem katrā vecumposmā, traumu gūšanas apstākļiem un profilakses pasākumiem, lai samazinātu bērnu traumatismu Latvijā.

Viens no kampaņas pasākumiem ir mobilā darbnīca, kur ar sadzīviskiem piemēriem izglītos par traumatismu. 

Tajā ar praktiskiem piemēriem tiek skaidrots, kāds ir bērnam drošs mājoklis un kā iekārtot telpas, ja ģimenē ir bērns vecumā līdz trim gadiem.

Izglītojošā darbnīca iekārtota kā dzīvojamā platība ar dažādām zonām – virtuvi, vannas istabu un tualeti, guļamistabu. Tās laikā vecākiem kopā ar bērniem būs uzdevums saskatīt un novērst apzināti pieļautas drošības kļūdas, piemēram, pieejamā vietā atstātu sadzīves ķīmiju vai sīkus priekšmetus. Pieaugušajiem dažādi ikdienišķi priekšmeti un situācijas nav bīstamas, tādēļ speciālisti aicinās uz telpu raudzīties no bērna skatpunkta un aizdomāties par bērnu traumatismu – kā tas notiek, kas to veicina un kā novērst? Darbnīca līdz 2023. gada augustam viesosies 50 Latvijas vietās.

Kopējais darbnīcas apmeklējuma laiks ir 20 – 30 minūtes, tās noslēgumā topošie un jaunie vecāki saņems noderīgu risku novēršanas palīgu – instrukciju, kurā plaši skaidroti mājas vidē biežāk sastopamie traumu veidi, riska faktoru novēršanas iespējas, praktiski padomi par palīdzības sniegšanu un ieteikumi bērnam droša mājokļa iekārtošanā. Darbnīcas apmeklētāji tiks izglītoti ne tikai par darbnīcā atspoguļotajiem riska faktoriem, bet arī citiem ikdienā iespējamajiem bērnu traumatisma riskiem. Darbnīcas organizēšanā iesaistījusies nozares ekspertu komanda.

Lai papildinātu darbnīcas “Bērnam droša māja” saturu, gan apmeklētajiem, gan citiem interesentiem, sagatavots video, atspoguļojot  galvenos bērnu traumatisma veidus un ieteikumus, kā šos riskus mazināt vai novērst.

Video latviešu valodā: https://youtu.be/TYmK88E5y3c

Kampaņas organizatori ir sagatavojuši arī informatīvus materiālus:

bukletu (konspektīva informācija par traumatisma mazināšanu un pirmo palīdzību), instrukciju jaunajiem vecākiem (plašāka informācija par traumu novēršanu un palīdzības sniegšanu, ieteikumi bērnam droša mājokļa iekārtošanā) un videoklipus “Bērnam droša māja” un “Pārbaudīsim māju!”.

Kampaņa tapusi pēc VM, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Slimību profilakses un kontroles centra iniciatīvas un tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr. 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.

 

Papildu informācija:

Elina Junolainena

26406452, elina.junolainena@olsen.lv

Kampaņa tiek realizēta Veselības ministrijas īstenotā Eiropas Sociālā fonda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem” 9.2.4.1. pasākuma “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr. 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.

Logo josla