Sabiedrība

Šovasar 166 jaunieši strādā pašvaldībā

05.07.2019.

Jau piekto gadu pašvaldība jauniešiem, kas sasnieguši 13 gadu vecumu, piedāvā iegūt darba pieredzi, strādājot vasaras brīvlaikā labiekārtošanas darbos vai par audzinātāju palīgiem kādā no pašvaldības bērnudārziem. Ņemot vērā lielo pieprasījumu, pašvaldība katru gadu palielina vakanču skaitu, šogad ar darba vietām nodrošinot jau kopumā 166 jauniešus vecumā no 13 līdz 19 gadiem. Jauniešiem ir iespēja gūt pieredzi, strādājot dažādās pašvaldības iestādēs.

Vasaras periodā 64 jaunieši veic teritorijas labiekārtošanas un uzkopšanas darbu strādnieka palīga pienākumus, pašvaldības iestādēs - PII “Lienīte”, PII “Mārzemīte”, Mārupes pamatskolā, Mārupes novada Skultes sākumskolā, Jaunmārupes pamatskolā, Mārupes vidusskolā, Mārupes mūzikas un mākslas skolā, Mārupes kultūras namā, dienas centrā “Tīraine”, dienas centrā “Švarcenieki”, dienas centrā “Skulte”, Mārupes novada domē un Mārupes novada pašvaldības īpašumu pārvaldē.

Savukārt 102 jaunieši, kas vecāki par 15 gadiem, strādā pirmsskolas izglītības iestādēs par audzinātāju palīgiem PII “Lienīte”, PII “Zeltrīti”, PII “Mārzemīte”, Mārupes pamatskolā, Jaunmārupes pamatskolā un Mārupes novada Skultes sākumskolā. Darba laiks jauniešiem saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir četras stundas dienā, kopumā nostrādājot 20 dienas mēnesī. Katrs jaunietis vasaras laikā strādā vienu mēnesi.

Šogad pieteikties jauniešu vasaras nodarbinātībai varēja 22.martā darba biržas “Dzīvo Mārupē, strādā Mārupē” pasākuma ietvaros, kā arī sūtot pieteikumus elektroniski. Pieprasījums pēc vasaras darba, līdzīgi kā citus gadus, atkal ir bijis lielāks, nekā piedāvāto vietu skaits. Kopā tika saņemti 224 pieteikumi vasaras nodarbinātībai uz teritorijas labiekārtošanas un uzkopšanas darbu strādnieka palīgu, kā arī audzinātāju palīgu vietām.

meitenes

Četrpadsmitgadīgās mārupietes Anna un Valērija jūlijā strādā Pašvaldības īpašumu pārvaldē. Abām meitenēm šis ir pirmais darbs, kuram pieteikties motivējusi vēlme nopelnīt savu naudiņu un tādējādi būt neatkarīgām no vecākiem. Meitenes strādā labiekārtošanas strādnieces Liegas Skrīveles vadībā, kas viņas katru rītu sagaida, izdala nepieciešamo aprīkojumu un norīko veikt darbiņus, meitenes arī uzraugot. Šogad jauniešiem galvenokārt tiek uzticēti dažādi ravēšanas un stādīšanas darbi.

“Abas meitenes ir ļoti čaklas, aiz viņām viss paliek tīri izravēts, nav pat īpaši jāuzrauga. Meitenes vispār ir kārtīgākas, ar viņām daudz vieglāk strādāt, nekā ar puišiem. Pagājušajā gadā pie mums strādāja vairāki puiši, kuri bija pieteikušies darbam vasarā tikai tāpēc, ka viņu vecāki tā bija gribējuši, un līdz ar to īpašu motivāciju strādāt no viņiem tā arī nevarējām sagaidīt. Jaunieši nepārtraukti bija jāuzrauga un jāskubina padarīt uzticēto darbiņu tā, lai vēlāk nav jāpārdara,” savos novērojumos, jau vairākus gadus uzraugot jauniešus vasaras darbā, dalās Liega.

Anna un Valērija atzīst, ka darbs labiekārtošanas jomā nav īpaši grūts, tomēr reizēm pēc ilgākas ravēšanas sāpot mugura. Nākamajā gadā meitenes plāno pieteikties darbam kādā no pašvaldības bērnudārziem par audzinātāju palīdzēm, labprāt to darītu jau šogad, taču vēl gadiņu jāpaaugas.

Darbam pašvaldības bērnudārzos šogad pieteikušies neierasti daudz puiši. PII “Mārzemīte” šomēnes strādā 9 puiši – septiņi par audzinātāju palīgiem, divi teritorijas labiekārtošanas darbos. Brīdī, kad apciemojam jauniešus, visi kopā ar bērniem ir spēļu laukumos. Divi spēlē futbolu ar bariņu bērnu, vairāki puiši darbojas pie šūpolēm.

Sešpadsmitgadīgais Ģirts stāsta, ka viņam patīk darbs bērnudārzā - īpaši organizējot bērniem dažādas aktivitātes. Brīdī, kad sarunājamies, Ģirts aizrautīgi spēlē ar mazajiem futbolu. “Pagājušajā gadā strādāju skolā teritorijas labiekārtošanā, šogad gribēju kaut ko jaunu pamēģināt un darbs ar bērniem likās laba iespēja. Man patīk ar bērniem kopā kaut ko darīt, piemēram, uzspēlēt futbolu. Tomēr ar bērniem būt ilgi kopā nav arī tik viegli, kā biju iedomājies. Bērni nemitīgi prasa uzmanību, un brīžiem tas sāk kļūt arī diezgan nogurdinoši,” saka Ģirts. Nākošgad puisis plāno meklēt iespēju strādāt darbu, kur var vairāk nopelnīt.

Ronaldam, kuram pēc mēneša paliks jau 17, šī ir pirmā darba pieredze, līdz šim puisis vairāk palīdzējis tēvam dažādos darbos. Tā kā patīk darboties ar bērniem, izvēlējies vasarā tieši darbu bērnudārzā. “Organizējam bērniem ārā dažādas aktivitātes, viņiem ļoti patīk šūpoties lielajās šūpolēs. Palīdzam audzinātājām arī grupiņās – uzkopjam telpas un spēlējam ar bērniem dažādas galda spēles. Kopā dziedam un rotaļājamies. Darbs man patīk, un tā ir arī laba iespēja nopelnīt kabatas naudu,” saka Ronalds.

PII “Mārzemīte” vadītāja Ilze Celma ir priecīga par jauniešiem, kas izvēlas vasarā strādāt, uzsverot, ka darbs bērnudārzā ir arī vislabākā karjeras izglītība. “Darba pieredze vasarā ir lieliska iespēja jaunietim pamēģināt dažādus darbus, pie reizes arī kaut ko iemācoties. Kāds varbūt saprot, ka šādu darbu dzīvē nekad negribētu darīt. Vai arī – pastrādājot vasarā bērnudārzā par audzinātāja palīgu, saprot, ka darbs ar bērniem ir tieši tas, ko viņš gribētu dzīvē darīt.”