Piesakies 8.jūnija pārgājienam "Gar Mārupītes tecējumu"

03.06.2019.

Atgādinām, ka vēl ir iespējams pieteikties šīs sestdienas, 8.jūnija izzinošajam pārgājienam gar novada romantiskāko upīti - Mārupīti.
Tikšanās 09:00 Mārupītes gatves un Lapiņu dambja krustojumā. Pārgājiena garums ap ~ 17 km, ilgums ap 6h. Pieteikšanās pārgājieniem rakstot uz turisms@marupe.lv vai tālruni 28347211.
Pasākuma laikā, Mārupes novada gids Miķelis Jakunovs iepazīstinās ar Mārupes ciema apbūvi un vēsturisko attīstību. Mārupes novada teritorijā pārgājienā apmeklēsim apmeklēta 1829.gadā celtās Lapiņmuižas (Katrīnmuižas) teritoriju, kā arī skatīsim citas vēsturiskās ēkas upītes krastos Mārupītes gatvē, Mārupītes promenādē un Rožleju ielā.

Lapiņu dambis

Ēka Mārupītes promenādē

Mārupītes plāksnīte

Otra pārgājiena daļa tematiski saistīta ar Bieriņu apkārtni un šeit esošajām muižiņām, turpinot sekot upītes tecējumam pa jau Rīgas teritorijā esošo Mārupītes veloceliņu. Šeit varēs skatīt tēlnieka Induļa Rankas akmens skulptūru parku un dzirdēt stāstu par Bieriņu muižām. Kā zināms, Bieriņu (Lindenrū) muižu centri bija divi. Ēkas daļa Mārupes novada teritorijā, Kantora ielā 97, bija vecā muiža, kas celta ap 1800.gadu un kurai visapkārt pletās bieži priežu meži un kūdras purvi. Vēlāk, kad mežus izcirta un izcirtumus iznomāja medību centra vajadzībām šī vieta vairs nederēja. Jaunais muižas centrs ap 1870.gadu pārvietots daudz tuvāk Rīgai, Mārupītes un tās attekas ielokā, kur mūsdienās joprojām skatāma, visai sliktā stāvoklī esošā, Bieriņu muižas “Jaunā muiža”. Mārupītes krastos būs unikāla iespēja apmeklēt arī Budas, agrāk Heinrihsona, muižu un tās parku Pampāļu ielā 1, par kuru pastāstīs pats saimnieks, arhitekts Ints Pujāts. Ēka savulaik celta uz mākslīgas salas, kuru no vienas puses norobežo Mārupītē ietekošs strauts, bet no otras - mākslīgs grāvis. 1766.gadā arī tā piederēja Bieriņu muižas īpašniekam Eberhardam Berensam fon Rautenfeldam. Nosaukums “Būdas muiža” pirmo reizi parādījās pēc Pirmā pasaules kara Rīgas kartēs. Ēka atjaunota ap 2008.gadu un papildināta ar mūsdienīgu piebūvi.

Mārupīte

I.Rankas skulptūru dārzs

Māras dīķis