Par nekustamā īpašuma kadastrālajām vērtībām un ietekmi uz īpašuma nodokli

13.05.2016.

Cienījamo mārupieti! Tas attiecas uz Taviem ienākumiem, Tavu turpmāko dzīvi Mārupē! Šobrīd nopietnas diskusijas sabiedrībā raisa Ministru kabineta noteikumu projekts “Kadastrālo vērtību bāze 2018.-2019.gadam”, kurā nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības izstrādātas atbilstoši nekustamā īpašuma tirgus situācijai, tuvinot kadastrālās vērtības 85% apmērā no nekustamā īpašuma tirgus vērtībām.   

Virzītais priekšlikums būtiski ietekmē nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) apmērus Pierīgā, t.sk. Mārupē ar 2017.gadu. Plānotās neadekvātās, pat līdz trijām, četrām reizēm kadastrālo vērtību pieauguma izmaiņas 2017. un turpmākajiem gadiem pēc pašvaldību vadītāju iebildumiem, kā arī pateicoties preses un radio ātrai sabiedrības informēšanai, iesaistoties ministriem un valdības vadītājam M. Kučinska kungam, tika apturētas.

Mārupes novada Domes pārstāvji un Pierīgas pašvaldību vadītāji tikās ar Valsts Zemes dienesta speciālistiem un vadību, lai izprastu plānoto normatīvo izmaiņu būtību un ietekmi uz Pierīgā, t.sk. arī Mārupē, reģistrēto nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību.

Ir skaidrs, ka plānotie grozījumi kadastrālo vērtību aprēķinā, pielīdzinot 85 % īpašuma tirgus vērtībām, ir pārspīlēti. 90 % mārupieši īpašumus iegādājas dzīvošanai, savas dzimtas tālākai attīstībai nevis pārdošanai. Nepārdomāti ir noteikt NĪ kadastrālo vērtību un ar likuma spēku likt iedzīvotājiem maksāt NĪN (un nemaksāšanas gadījumā pašvaldībai to piespiedu kārtā piedzīt), pētot, par kādu cenu īpašums tiek vai tiks pārdots. Ģimenei tā ir vienīgā mājvieta un cilvēkam jājūtas droši, neapdraudētam dzīvot šajā vietā, šajā valstī.  Jāmaina NĪ kadastrālās vērtības noteikšanas principi NĪN aprēķinam, ņemot vērā īpašuma nolietošanos, mājokļa izbūves izmaksas. 

Publiskajā telpā izskanējuši dažādi priekšlikumi - neaplikt ar NĪN  mājīpašuma 50 m2 vienai personai; NĪN dzīvojamai platībai un 1 ha zemes samazināt līdz 0,1%; noteikt NĪN neapliekamo minimālo summu; neaplikt ar nodokli vienīgo mājokli; ieviest vienotu NĪN zemei un ēkām u.c.

Esmu uzmanīgs par piedāvājumu noteikt dzīvojamas telpas normatīvu m2 vienai personai. Mēs jau dzīvojām sistēmā, kur bija noteikts, cik tev var būt liela dzīvojamā istaba, māja, garāža, siltumnīca utt. Ņemot vērā, ka NĪN ieviests salīdzinoši nesen un iedzīvotāji atmodas laikos varēja brīvi izvēlēties mājokļa izbūves platības, nebija iespējams ņemt vērā šādas nodokļu politikas attīstību, šobrīd nebūtu taisnīgi noteikt minimālās neapliekamās dzīvojamās platības. Atkal atgriezīsimies turpat???

NĪN ieņēmumi nedrīkst būt piesaistīti pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondam.  No  Mārupes novada pašvaldības šogad izlīdzināšanas fondā jāmaksā 4,7 milj. eiro, kas atstāj ietekmi uz pašvaldības budžetu un funkciju pildīšanu, nodrošinot iedzīvotājiem atbilstošu infrastruktūras attīstību, kas ir īpaši būtiski pie tik ievērojama iedzīvotāju skaita pieauguma, kāds tas ir Mārupes novadā. Mārupes iedzīvotāji “cieš” divkārt- augsts NĪN maksājums, kuru iemaksā izlīdzināšanā un novada attīstībai pašvaldība ir spiesta ņemt finanšu līdzekļu aizņēmumu Valsts kasē.

Pašvaldības var piemērot iedzīvotājiem NĪN atlaides, nosakot savus kritērijus, kas arī tiek darīts. NĪN jābūt samaksājamam un pašvaldību izstrādāto NĪN atlaidi vajadzētu piemērot tikai tad, ja šai ģimenei / mājsaimniecībai ir kāda ārkārtas situācija. NĪN atlaide nedrīkst veidoties kā sistēma, lai “mīkstinātu” normatīvo aktu aizsegā noteikto augsto NĪN.

Mans viedoklis - NĪN jābūt pašvaldību nodoklim - nosaka, iekasē un izlieto pašvaldība. Neiekļaut pašvaldību savstarpējos norēķinos/ izlīdzināšanā.

Ņemot vērā Satversmē noteiktās indivīda tiesības uz īpašumu, manā skatījumā viens no atbalstāmiem priekšlikumiem NĪN politikas veidošanā būtu vienīgo mājokli, kurā persona dzīvo, un zemi tā uzturēšanai neaplikt ar nodokli vispār, kā tas tiek darīts arī citviet Eiropas Savienības valstīs.

Izsaki savu viedokli! NEKLUSĒ!

Līdz 20.maijam Finanšu ministrijā aktīvi veic priekšlikumu apkopošanu par grozījumiem Nekustamā īpašuma nodokļa likumā, kas ministrijai valdības uzdevumā sadarbībā ar Tieslietu ministriju un Latvijas Pašvaldību savienību jāizstrādā līdz šī gada beigām.

Mārupes novada Domes priekšsēdētājs Mārtiņš Bojārs