Kultūra

Aicinām pieteikt dalību laikmetīgās dejas sestdienām Piņķos

16.04.2024.

Jau šajā vasarā - 8. jūnijā, 10. augustā un 14. septembrī - Mārupes novada Piņķos trīs sestdienas aizvadīsim laikmetīgās dejas zīmē. Babītes Kultūrizglītības centrs sadarbībā ar festivālu “Vides Deja” un horeogrāfi Liliju Liporu aicinās iepazīt laikmetīgās dejas - vides dejas (Site-specific dance) burvību.


Šīs sestdienas gan dalībniekiem, gan skatītājiem pavērs jaunu skatu uz cilvēka ķermeņa un apkārtējās vides sinerģiju, brīvību un radošo iztēli. Katrā no notikumiem deja iedzīvinās dažādas vietas Piņķos, rādot, kā kultūra un māksla iziet ārpus ierastās telpas.

Ja Tu vēlies kļūt par aktīvu “Vides Deja” laikmetīgo sestdienu dalībnieku, kurš radoši piedalās vides dejas priekšnesumu iestudējumos, tad jārēķinās ar piecām intensīvām iestudējuma dienām laikmetīgās dejas horeogrāfa vadībā un pirmizrādi sestdienā. Lai piedzīvotu laikmetīgās dejas sestdienas Piņķos, aicinām dalībai pieteikties dejotājus, dejas pedagogus, mūziķus, aktierus u. c. skatuves mākslas entuziastus un profesionāļus. Pieredze vides dejas iestudējumos nav nepieciešama. Piesakies dalībai, aizpildot anketu, un uzzini plašāk www.videsdeja.lv/vides-deja/. 


“Vides Dejas laikmetīgās sestdienas aicina skatītājus sagatavoties kultūras piedzīvojumam, proti, sagatavoties ceļojumam tīri praktiskā, fiziskā izpratnē, jo būs jāpārvietojas jeb jāceļo no vienas iestudējuma vietas uz citu. Noderēs ērti apavi, varbūt velosipēds, kāda sedziņa, kur apsēsties priekšnesuma laikā un pat piknika groziņš kafijas vai tējas pauzei”, tā par gaidāmajiem notikumiem stāsta horeogrāfe Lilija Lipora. “Aicinu arī skatītājus būt atvērtiem un ļauties iegremdēties pašiem savā iztēlē, prātošanā un izjūtās, ko izraisa vides dejas izrāde, performance vai instalācija. Ceļojums noteikti pievērsīs uzmanību apkārtnes stāstiem un vizuālajām formām, kurām citkārt, iespējams, nepievērstu uzmanību. Cilvēka ķermeņu mijiedarbība un deja ar vidi ir kaut kas gaistošs un ļoti būtisks – tāpat kā mūsu dzīves. Vides deja ir laikmetīgās dejas mākslas vēstījums, kas apskata cilvēka vietu ekosistēmā. Deja - esamības iracionālā puse, sevis izprašana, iegremdēšanās sevī.”
Ieeja un dalība norisēs bez maksas.


Par vides deju
Vides deja (angļu valodā Site-specific dance) ir laikmetīgās dejas mākslas izteiksmes veids. Tā pārveido ierastos priekšstatus par izrādi un priekšnesumu. No dejotājiem vides deja prasa citādu elastību nekā dejojot uz skatuves, jo cilvēka ķermenis un vide ir galvenie izteiksmes līdzekļi.

Ēnu foto ar violetu un tumšu tekstu virsū par deju pasākumu