Pie Mārupes “Rimi” izvietots tekstila šķirošanas konteiners apaviem, somām, apģērbiem un citiem tekstila izstrādājumiem

18.10.2019.

Mārupē pie lielveikala “Rimi”, Konrādu un Gaujas ielas krustojumā, izvietots tekstila šķirošanas konteiners apaviem, somām, apģērbiem un citiem tekstila izstrādājumiem. Tekstila izstrādājumu šķirošanas konteineros iedzīvotāji tiek aicināti ievietot nevajadzīgos apavus, apģērbus, aizkarus, gultas veļu un citus tekstila izstrādājumus. Konteineros nedrīkst izmest tekstila izstrādājumus, kas izmantoti tīrīšanas darbos, bijuši saskarsmē ar ķīmiskajām vielām (piemēram, autoservisu darbos, būvniecībā) vai ir slapji. Tāpat iedzīvotāji aicināti neizmest neizmazgātu apģērbu un citus atkritumus, lai nesabojātu pārstrādei vai atkārtotai izmantošanai derīgos apģērbus.

Kā ziņo AS «Latvijas Zaļais punkts», Eiropas Savienības (ES) Direktīvas paredz, ka no 2025.gada ES dalībvalstīm būs jānodrošina tekstila izstrādājumu dalīta vākšana. Tikmēr aptaujā noskaidrots, ka Latvijas iedzīvotāji jaunu apģērbu iegādājas biežāk, nekā atbrīvojas no iepriekš iegādātā – 63% iedzīvotāju jaunu apģērbu iegādājas vairāk nekā 3 reizes gadā, bet tikpat bieži savus apģērbu krājumus pārskata tikai 30% *. Tāpēc vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” un AS “Latvijas Zaļais punkts” sākuši unikālu tekstila šķirošanas pilotprojektu, kura mērķis ir praksē izvērtēt iespējas Latvijā attīstīt tekstila atkritumu šķirošanas infrastruktūru un nodrošināt to atkārtotu izmantošanu, nevis nonākšanu kopējos atkritumos.

Latvijā līdz šim tekstila atkritumi netika šķiroti un pārstrādāti. No šī gada septembra Rīgā, Mārupes, Babītes, Ādažu un Salaspils novados tiek izvietoti pirmie 20 tekstila šķirošanas konteineri. Izmesto tekstilu savāks un vedīs šķirot uz Tukumu. Tur atrodas uzņēmuma „Eco Baltia vide” otrreizējo materiālu šķirošanas filiāle.

Projekta laikā plānots veikt arī izpēti par to, cik, kāda veida un kādas kvalitātes tekstila izstrādājumus Latvijas iedzīvotāji nodod kā nevajadzīgos, kādas ir to tālākās pārstrādes un realizēšanas iespējas, kā arī to, cik plašs konteineru pārklājums ir nepieciešams un kādas ir sistēmas ieviešanas un uzturēšanas izmaksas. Datu vākšana notiks vismaz pus gadu – līdz 2020.gada februārim – un pēc tam tiks veikta to analīze un izpēte, lai piedāvātu reālos Latvijas iedzīvotāju paradumos un datos balstītus risinājumus visaptverošas tekstila šķirošanas sistēmas izveidei Latvijā.

rimi