Jaunumi bibliotēkās

02.06.2023.

Mārupes novadu iepazīst vairāk nekā 60 Pierīgas bibliotekāru

17. maijā Mārupes novadā norisinājās novadpētniecības seminārs Pierīgas novada bibliotekāriem, vienkopus pulcējot 61 Pierīgas novadu (Ādažu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu un Siguldas) bibliotēku darbinieci. Seminārs ir ikgadēja tradīcija, kas ļauj iepazīt Pierīgas novadus un bibliotēku darbu novadpētniecības jomā. Šogad pasākums sadarbībā ar reģiona galveno bibliotēku – Salaspils novada bibliotēku – notika Mārupes novadā un tā organizēšanā iesaistījās visu četru vietējo bibliotēku darbinieces. Sadarbībā ar Babītes Mūzikas skolu un Babītes Kultūrizglītības centru Mārupes novada bibliotēkas pārstāvji muzikālā un omulīgā gaisotnē sagaidīja viesus. Mārupes novada bibliotēkas vadītāja p.i. Ilze Aizsila iepazīstināja ar bibliotēku un semināra dienas kārtību. 

Turpinājumā viesi devās uz Babītes Kultūrizglītības centra filiāli Salas pagastā “Vietvalži” Spuņciemā, kur viesus ar svinīgu uzrunu sveicināja Mārupes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ence, izsakot savu lepnumu par “Vietvalžu” ēku un izstāžu zāli, kas glabā vietējo vēsturi un veicina tās atpazīstamību. Semināra gaitā ar aktualitātēm novadpētniecības darbā iepazīstināja Salaspils novada bibliotēkas galvenā bibliogrāfe Baiba Īvāne. Par Salas pagasta unikalitāti kultūrvēstures aspektā un Eduardam Pāvulam veltīto memoriālo izstādi stāstīja vēsturniece Inga Sarma un izstāžu zāles vadītāja  “Vietvalžos” Dace Ulpe. Dalībnieki iepazinās ar aktuālajām izstādēm, Pāvulu dzimtas koku, klausījās digitālās ekspozīcijas “Burvju spogulis” stāstus un aplūkoja senas liecības par Salas pagasta ļaužu dzīvi.

“Annas koku skola” Klīvēs aizrāva ar koku ciemata stāstiem, augu kolekcijām, Babītes svētās Annas baznīcas mūriem un leģendām par 300 gadus seniem notikumiem. Pusdienās bibliotekāres baudīja vietējā ģimenes restorāna “Irbēni” sagatavoto maltīti, lai pēc tām ar jaunu sparu dotos uz Jaunmārupi.

Švarcenieku  muižas “saimnieks” Gatis Vācietis iepazīstināja ar vissenāko Mārupes novada ēku. Patlaban tajā ierīkots dienas centrs, kur savu ikdienu pēc mācībām skolā vada vietējie bērni. Savulaik te bija izvietota bibliotēka, kura pirms desmit gadiem pārcēlusies uz telpām Mazcenas alejā 33/3, uz kurieni semināra dalībnieki devās pa meža takām, iepazīstot Jaunmārupes dabas ainavu un skaisto parku. Vēlāk bibliotekāres aplūkoja Mazcenas bibliotēku,  novērtēja tās  plašās telpas.

Pasākumu noslēdza pārsteigumiem pilna ekskursija nesen atklātajā Mārupes Mūzikas un mākslas skolas ēkā viesus sagaidīja skolas direktore Dace Štrodaha. Ar muzikālu sveicienu semināra dalībniekus iepriecināja sitaminstrumentu nodaļas audzēkņi un atraktīvais akordeona spēles skolotājs Pāvels Ignatjevs.

Novadpētniecības seminārs dalībnieku kopbilde Jaunmārupē

FOTO: Novadpētniecības semināra dalībnieku kopbilde Jaunmārupē

Babītes bibliotēkā viesojas bibliotekāres no Ķekavas novada

30. maijā Mārupes novada Babītes bibliotēkā pieredzes apmaiņā bija atbraukušas bibliotekāres no Ķekavas novada. Viesus sagaidīja Mārupes novada bibliotēkas vadītāja p.i. Ilze Aizsila, Babītes bibliotēkas vadītāja Aiva Grudule un bibliotekāre Anita Streile. Ar Ķekavas novada pašvaldības centrālās bibliotēkas direktori Maiju Škapari un kolēģēm pārrunāts kopīgais, atšķirīgais, aktuālais darba organizācijā, lasītāju piesaistē un pasākumu organizēšanā bibliotēkās.

Ķekavas novadā

FOTO Babītes bibliotēkā viesi no Ķekavas novada

Bibliotēka brīvdabā – Ģimeņu dienā

Ģimeņu dienā “Rosies! Posies! Spēlējies!”, kas notika Piņķos, 21. maijā, Mārupes novada bibliotēka ielūdza uz pasaku minēšanas, sacerēšanas un emocionālas lasīšanas aktivitātēm teltī pie Piņķu ūdenskrātuves. Apmeklētāji labprāt izmantoja arī grāmatu maiņas plauktu un aizpildīja lasītāju aptauju, kas noslēdzās 31. maijā.

pasaku stūrītis

FOTO Bibliotēkas “Pasaku stūrītis”

Lasīšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2023” uzsākusi lasīšanas maratonu. Aicinām piedalīties!

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centrs jau 23. reizi izsludina lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" jauno grāmatu kolekciju, kurā piedalās arī mūsu novada bibliotēkas.

Jauno grāmatu kolekciju varēs vērtēt visu gadu un par viņuprāt labāko grāmatu dot savu atsauksmi, lai nākamā gada martā “Lielajos lasīšanas svētkos” varētu paziņot balsojuma rezultātus. Katrā vecumgrupā ir jāvērtē piecas grāmatas, bet vecāku žūrijas kolekcijā – četras, papildus atļaujot izvēlēties jebkuru grāmatu no pārējās kolekcijas, lai arī pieaugušie iedziļinātos bērnu un jauniešu literatūrā. Šogad iekļauto grāmatu klāsts ir bagāts gan ar mūsdienām aktuālo tematiku, kas ļauj ielūkoties pagātnē, gan aizrauj ar pasakainu fantāzijas lidojumu. Kolekcijā varam lasīt dzeju, aplūkot un izpētīt komiksus, skaitīt skaitāmpantus, izvēlēties un vienā naktī izlasīt romānu, lēnām baudīt stāstu krājumus un priecāties par lielisko ilustratoru devumu.

2023. gada kolekcijā iekļautas 24 grāmatas: astoņi latviešu autoru darbi, piecpadsmit tulkojumi un viens folkloras krājums. Lasītāji varēs iepazīties ar četru franču rakstnieku darbiem, trīs lietuviešu un trīs igauņu grāmatām, kā arī pa vienam tulkojumam no zviedru, vācu, slovāku, poļu un katalāņu valodas.

Iepriekšējais grāmatu vērtēšanas gads noslēdzās ar labiem rezultātiem. Šajā programmā iesaistījās 852 bibliotēkas, kas rosināja lasīt jaunāko literatūru un sniegt par to vērtējumu. Savas domas pauda vairāk nekā 20 tūkstoši lasītāji no Latvijas skolām un bibliotēkām, kā arī no 67 latviešu diasporas centriem visā pasaulē.

Aicinām iesaistīties aktivitātē un tiksimies nākamajā gadā – “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2023” apbalvošanā!

Meklē grāmatas savā bibliotēkā un uzzini  vairāk www.lnb.lv sadaļā “Aktuāli”!

Programmu atbalsta: LR Kultūras ministrija.

 

Informāciju sagatavoja un apkopoja Mārupes novada bibliotēka