Tūrisms

Rudenīgi krāsaini iespaidi Aizputes un Brocēnu novados

04.10.2018.

28.septembrī notika Mārupes Domes organizēts pieredzes apmaiņas brauciens uz Aizputi un Brocēniem, kurā piedalījās novada domes Tūrisma, Mārketinga, Sporta, Kultūrvides un Izglītības konsultatīvo padomju  dalībnieki un Mārupes Domes pārstāvji. Brauciena mērķis bija iepazīties ar interesantiem iesaistīto nozaru objektiem, kuri piedāvā  brīvā laika pavadīšanas, kultūras un vēstures iepazīšanas, kā arī izglītības iespējas gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem.Pirmā pietura – Aizputes Ideju māja jauniešiem, www.idejumaja.lv.
Ideju mājā tikāmies ar tās vadītāju Anci Tīmani un Aizputes Domes pārstāvjiem. Ance īsumā iepzīstināja ar projekta attīstības vēsturi un saistoši iepazīstināja ar plašajām atjaunotās vēsturiskās celtnes telpām. Mājā jauniešiem ir iespējams pavadīt brīvo laiku atkarībā no savām vēlmēm un interesēm, pagatavot kaut ko sev un draugiem virtuvē, uzspēlēt kādu mūzikas instrumentu, ierakstīt video un galu galā arī pārgulēt nakti, ja mājās samilzis konflikts un rīts prasās gudrāks par vakaru. Telpas iespējams izmantot arī semināriem, saviesīgiem pasākumiem, viesu uzņemšanai un filmu demonstrēšanai – faktiski vajag tikai labas idejas un vēlmi pašiem piedalīties to realizācijā un viss ir iespējams. Savukārt, Aizputes Domes pārstāvji iepazīstināja ar Aizputes novadu un tā tuvākajiem attīstības plāniem citu vēsturisku un interesantu objektu sakārtošanā, pastāstīja par aizvien pieaugošo novada patriotu atgriešanos no lielpilsētas vai citādu iesaistīšanos Aizputes novada dzīvē un uzņēmējdarbībā.

20180928_105845_2.jpg
Jauniešu IDEJU MĀJA ir vieta aktīvai līdzdalībai, ideju īstenošanai, dziesmu un skaņu ierakstīšanai.

20180928_112038.jpg
Biedrības "SERDE" mērķis ir veicināt profesionālās mākslas attīstību Latvijā.

20180928_112125.jpg
Viena no rezidenču centra "SERDE" vēsturiskajām ēkām.

Otrā pietura – Mākslas darbnīcu un rezidenču centrs SERDE ( www.serde.lv )
Formāli SERDE ir biedrība, kuras darbības mērķis ir veicināt profesionālās mākslas attīstību Latvijā, attīstot reģionālu un starptautisku sadarbību starp dažādu nozaru kultūras un mākslas organizācijām un indivīdiem piedāvājot reāli funkcionējošu vidi un infrastruktūru ārpus ierastās centrālās pilsētvides. Neformāli – pēc iespējas autentiskā atjaunošanas procesā esošs, vecākajā daļā pat 300 gadus sens, dzīvojamo māju un saimniecisko telpu komplekss Aizputes centrā, kurš uzrunā katru ienācēju ar eiro un citādu “remontu” nesabojātu šarmu – raibām kieģeļu grīdām, daļēji atklātiem (tāpēc fantāzijai vaļu ļaujošiem) griestu gleznojumiem, spocīgi čīkstošām trepēm un daudziem, no modernizācijas iznīcības saglābtiem, interjera priekšmetiem. Apbrīnojama ir kompleksa saimnieku Signes un Ulda Pucenu uzņēmība jau tālajā 2002.gadā nenobīties un pieņemt Aizputes vadības priekšlikumu apsaimniekot šo ēku pavisam ne mazo apjomu un saglabāt tajā esošās kultūrvēsturiskās vērības, vienlaicīgi nepārvēršot to par stīvu mantu glabātuvi, bet gan par siltu un atvērtu iedzīvotāju un mākslinieku tikšanās un radošu procesu mājvietu.
 

Ideju_maja_Aizpute_0.jpg

Jauniešu IDEJU MĀJA 

Serde_rezidencu_centrs_telpas.jpg
Mākslas darbnīcu un rezidenču centrs SERDE

aizpute_foto_1_1.jpg
Mākslas darbnīcu un rezidenču centrs SERDE

Serde_eka_no_arpuses_1.jpg
Mākslas darbnīcu un rezidenču centrs SERDE

SERDĒ no 1.maija līdz 30.septembrim darbojas rezidenču centrs, kas nodrošina iespēju māksliniekiem un mākslas interesentiem dzīvot 8 istabiņās un radoši izpausties melnbaltā foto laboratorijā, keramikas darbnīcā vai koka un citu materiālu apstrādes jomā. Regulāri tiek rīkoti arī artistiski pasākumi, no kuriem pazīstamākais ir Āboļošana jeb sezonas noslēgums, kura vienojošā tēma ir āboli un ābolu sula. Mani personīgi ļoti ieinteresēja cita SERDES aktivitāte – Tradīciju burtnīcas, kurās publicētas ekspedīcijās un lauka pētījumos dokumentētas tradicionālās kultūras liecības – dažādas prasmes, tradīcijas un pieredzes stāsti. Tēmas visplašākās – no Cūku bērēm līdz Zaļlumballēm un stāstiem par Gaujas plostnieku laikiem.

Trešā pietura – Aizputes Novadpētniecības muzejs jeb pagrabu pārsteigumi (www.aizputesmuzejs.lv , www.aizputesvins.lv )
Aizputes Novadpētniecības muzejā tā attraktīvā vadītāja Jolanta Berga pastāstīja par sava sena sapņa īstenošanu – kā ar ES ELFLA finansējumu 2015. gadā  neizmantotajā ēkas pagrabstāvā iekārtota ekspozīcija “Senās lauku amata prasmes”, kas iepazīstina ar tekstilamatniecības, kokapstrādes un mājsaimniecības darbiem un to veikšanai izmantotajiem darbarīkiem. Muzejs šajās atjaunotajās telpās arī piedāvā programmas dažādiem dzīves godiem: jaunlaulātajiem , sudraba un zelta kāzu pāriem, bērnu dzimšanas dienu svinībām u.c. kā arī dažādas meistardarbnīcas, kurās var izmēģināt aušanas, kokapstrādes un citu amatu rīkus un prasmes.
Turpat Aizputes pilsmuižas pagrabā citā stūrī iespējams nogaršot un iegādāties Aizputes vīna darītavas produkciju – no Kurzemes augļiem un ogām darinātus mājas vīnus, kā arī dažus stiprākus darinājumus. Pārsteidza saimnieka Mārtiņa Santa spēja caur humoru īsā laikā gan izstāstīt par saviem darinātajiem dzērieniem un tos piedāvāt degustācijai, gan par sava uzņēmuma attīstību un  darbību Latvijas Vīnkopju un vīndaru biedrībā. Tāpat it kā pa jokam tiek pieminēts fakts, ka degustācijas gada laikā ir apmeklējuši tūristi no 24 valstīm un tas liek aizdomāties par to, ka tūristi Latvijā nemaz tik ļoti nekoncentrējas Rīgā un Jūrmalā, bet apmeklē arī samērā attālas vietas , ja vien ... ja vien ir interesants piedāvājums. Un par Mārtiņa īpašajām spējām padarīt apmeklējumu interesantu varētu atsevišķu stāstu uzrakstīt, bet labāk to izbaudīt katram pašam.
 

20180928_122043.jpgAizputes novadpētniecības muzeja vadītāja Jolanta Berga stāsta par  ekspozīciju "Senās lauku amata prasmes"

20180928_122624.jpgAizputes novadpētniecības muzeja mājvieta ir Aizputes Jaunā Pilsmuiža Tebras upes Dzirnavu dīķa krastos.

20180928_123025.jpgTelpa, kurā notiek mūžizglītības radošās meistardarbnīcas un meistarklases. 

Ceturtā pietura – Brocēni (www.broceni.lv )
Brocēnos apskatījām jaunākos objektus, kuri atvērti vai atjaunoti nesen un kuri jau piesaista ne tikai Brocēnu iedzīvotājus, bet arī apmeklētājus no plašākas apkārtnes un pat visas Latvijas.
No šīs vasaras 31. jūlija ikvienam dabas skatu mīļotajam Brocēnu novadā ir iespēja izbaudīt gleznainās Cieceres ezera ainavas no 18 metrus augsta skatu torņa. Ņemot vērā, ka tornis atrodas apmēram 12 metru augsta paugura virsotnē, kopējais skata augstums ir vēl lielāks. Pie torņa iekārtota arī jauka piknika vieta ar koka galdiem un soliem. Jāatzīmē, ka Cieceres ezers ir viens no ainaviskākajiem ezeriem Latvijā, jo tam ir neparasta forma – 9.5 km garais ezers vietām vairāk atgādina upi nekā ezeru, tāpēc tajā regulāri notiek airēšanas treniņi un sacensības. 
Pavisam netālu no Brocēnu centra Mežaparka teritorijā atrodas Brocēnu gaisa takas. Tās ir divu līmeņu šķēršļu trases – zemā un augstā, tādējādi izmantojama dažādām vecuma grupām. Zemā virvju trase uzstādīta 0,5- 0,8 m virs zemes un to izmantošanai nav nepieciešams drošības inventārs. Zemajā trasē ir 8 atrakciju posmi un viens nobrauciens. Augstā trase uzstādīta apmēram 8 m virs zemes. Augstajā trasē ir 17 atrakciju posmi un viens nobrauciens, tā ir pieejama tikai izmantojot speciālo drošības aprīkojumu un instruktora klātbūtnē. Taku apmeklējums ir bez maksas.  Sīkā lietutiņa dēl gan nebija iespējas trasi izmēģināt, jo lietus laikā tā ir slēgta. Taču sezonas laikā to apmeklē gandrīz 3000 apmeklētāju, esot pat regulārie fani.
 

aizpute_foto_4.jpg

Skats, kāds paveras no Cieceres ezera jaunā skatu torņa. 

aizpute_foto_3.jpg

Skatu tornis Cieceres ezera krastā.

%C5%AAdensrozu_princese.jpg

Cementa skultpūra Brocēnos "Ūdensrožu princese". 

Ideju_maja_Aizpute.jpg

Aizputes Ideju māja jauniešiem.

Brocēnu pašvaldības pārstāve Ilze Tomanoviča-Barone īpaši mūs vedina apskatīt atjaunoto pludmales zonu Cieceres ezera krastā. Labiekārtota gan noeja uz ezeru, gan aktīvās atpūtas zona ar sporta inventāru un pati peldvieta. Pa ceļam izveidojam grupas foto pie vienas no Brocēnos uzstādītajām ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” un SIA “Cemex” atbalstu realizētajām cementa skulptūrām. Skulptūras ir četras un tajās  mākslinieki atveidojuši cementā savu redzējumu par tēmu Ūdensroze.
Pēc rudenīgās pastaigas īpaši noderīgs bija malks kafijas jaunatvērtajā vietējo mājražotāju veikaliņā “Bodnīca”. Plauktos rindojas ar roku izšūti spilventiņi, rokassprādzes un matu sprādzes, šoferiem domāti cepumi no riekstiem un medus. Arī bioloģiskie griķi, sukādes, ziepes, sveces un zeķes. Arī trauki un linu izstrādājumi. Mūsu grupas daiļā dzimuma interesi gan vairāk izpelnījās modernā dizaina auskari un jaunie pirkumi tika pielaikoti jau atpakaļceļā autobusā.

Kopbilde_Broceni_1.jpgBrauciena dalībnieku kopbilde Brocēnu novadā pie cementa skulptūras “Ūdensrožu princese”.

20180928_160311.jpgVietējo mājražotāju veikaliņš "Bodnīca" Brocēnu tirgus laukumā.

20180928_172353.jpgGaisa takas Brocēnu mežaparka teritorijā. 

Kopumā brauciens ļāva apjaust cik daudzveidīgi var izpausties cilvēku iniciatīva un cik interesanti objekti rodas no jauna novados. Noteikti katrs braucējs atzīmēja sev kaut ko noderīgu un varbūt radās jaunas biznesa un sadarbības idejas. Vismaz MADARA Cosmetics noteikti.

Braucienā piedalījās un informāciju sagatavoja Rūta Skujeniece / MADARA Cosmetics/ MUB

Foto: Rūta Skujeniece un Elīna Brigmane