"Dzīvot zaļi" ir izaicinājums, kuru esam pieņēmuši, domājot par klimata pārmaiņām un novada iedzīvotāju vides kvalitāti nākotnē

29.04.2020.

es

Š.g. 26. februārī Mārupes novada dome apstiprināja Mārupes novada Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu, kas tika izstrādāts Rīgas plānošanas reģiona koordinētā Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju ietvarprogrammas “Horizon 2020” projekta “Nodrošināt neitrāla oglekļa emisiju reģionos līdz 2050. gadam”, C-TRACK 50 ietvaros. Plāna izstrādi veica SIA Ekodoma.

Mārupes novads pēdējos gados ir ieņēmis visstraujāk augošās pašvaldības statusu. Pašvaldībā pieaug ne tikai iedzīvotāju skaits, bet arī aktīvo uzņēmumu un nodarbināto daudzums. Ņemot vērā novada attīstību, Mārupes novads vidējā termiņā līdz 2030.gadam ir apņēmies savā teritorijā samazināt CO2 emisijas par 20%, salīdzinot ar 2016.gada emisiju līmeni, kā arī nodrošināt to, ka Mārupes novada pašvaldības institūcijas, iedzīvotāji un infrastruktūra ir pielāgoties spējīga un izturētspējīga pret klimata pārmaiņu izraisītajiem riskiem. Novada ilgtermiņa vīzija līdz 2050.gadam ir samazināt CO2 emisijas līdz pat 80%.

Lielākie izaicinājumi būs Energopārvaldības sistēmas izveide un ieviešana; enerģijas patēriņa samazināšana jau atjaunotajās pašvaldības ēkās; ilgtspējīgu transporta un mobilitātes risinājumu veicināšana; daudzdzīvokļu ēku fonda atjaunošana visā novada teritorijā un atkarība no dabas gāzes siltumenerģijas ražošanā centralizētajā siltumapgādē.

Mārupes novada Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns ir pieejams pašvaldības interneta vietnē: https://www.marupe.lv/lv/pasvaldiba/attistiba-un-planosana/attistibas-dokumenti.

Būtiska loma vides kvalitātei atvēlēta arī 2020. gada 26. februārī Mārupes novada Domes apstiprinātajā Mārupes novada Attīstības programmā 2020. – 2026. gadam. Programmā paredzētie risinājumi ir saistīti ar vides kvalitātes saglabāšanu un uzlabošanu, dabas teritoriju attīstību rekreācijas un tūrisma vajadzībām pašvaldības kompetences ietvaros. Plānots risināt teritorijas meliorācijas jautājumus, kā arī īstenot teritorijas ūdenssaimniecības un labiekārtošanas projektus. Attīstības programmas Rīcības plānā ir definētas tādas rīcības kā

  • Degradēto teritoriju sakārtošana;
  • Trokšņu mazināšanas pasākumi iedzīvotāju veselības un labklājības nodrošināšanai;
  • Parku un skvēru izveidošana un labiekārtošana;
  • Dabas teritoriju saglabāšana un labiekārtošana rekreācijas mērķiem, t.sk. sadarbībā ar kaimiņu pašvaldībām;
  • Energopārvaldes sistēmas ieviešana novadā u.c.

Attīstības programmas izstrādes gaitā veiktā sabiedrības aptauja parādīja, ka 86% ir apmierināti ar novada vides sakoptību, kas liecina, ka līdz šim ieguldītais darbs ir bijis vērtīgs un pareizi organizēts.

Viena no prioritātēm ir arī alternatīvo enerģijas avotu plašāka izmantošana novada teritorijā, tostarp privātmāju sektorā. Mārupes novada pašvaldība kā asociētais partneris sadarbībā ar Rīgas Plānošanas reģionu INTERREG VB Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020.gadam ietvaros kopā ar vēl citām 8 Eiropas valstīm ir iesaistījusies projektā “Co2mmunity” par vietējo iedzīvotāju grupu (kopienu) atjaunojamās enerģijas projektu kopradīšanu un kopfinansēšanu. Projekta mērķis ir palielināt sabiedrības zināšanas par kopienu enerģijas projektu attīstību, palielināt politikas veidotāju un energoplānošanas speciālistu kapacitāti, atbalstīt atjaunojamo energoresursu izmantošanu kopienu enerģijas projektos un veicināt atjaunojamo energoresursu plašāku un efektīvāku izmantošanu. Gan 2018. gadā, gan 2019. gadā pašvaldība organizēja diskusijas ar iedzīvotājiem par energoefektivitātes risinājumiem novadā, deva iespēju ikvienam novada iedzīvotājam uzdot sev interesējošus jautājumus nozaru ekspertiem. Projekta mērķa sasniegšanai bija nepieciešams identificēt Mārupes novadā potenciāli izveidojamās energoefektīvās kopienas, kas kalpos par datu ieguves objektiem pilotprojekta norises gaitā. Jau šī gada vasarā divām daudzdzīvokļu ēkām Mārupes novadā plānots uzstādīt saules kolektorus un saules baterijas, lai vēlāk to izmantošanas lietderību varētu vērtēt arī citi novada iedzīvotāji, jo dati būs pieejami on-line režīmā pašvaldības mājas lapā.

Dzīvot zaļi ir izaicinājums, ko pašvaldība ir apstiprinājusi plānošanas dokumentos, lai nodrošinātu novada iedzīvotājiem patīkamu, komfortablu, bet vienlaikus līdzsvarotu dzīves vidi. Aicinām šo izaicinājumu pieņemt katram no mums, pārdomājot, kurus savus ikdienas paradumus varam mainīt, lai kopīgi mazinātu mūsu ekoloģiskās pēdas nospiedumu*

Ja tev ir vēlme iesaistīties klimata jautājumu risināšanā novadā, vēlies dalīties pieredzē par alternatīvo enerģiju izmantošanu privātmājā vai sniegt idejas, raksti mums uz e-pastu dzivozali@marupe.lv

* https://lv-pdf.panda.org/klimats_dzivesveids/ekologiskas_pedas_nospiedums/