Uzņēmējdarbība

Mārupes novada jaunuzņēmums Sorsera radījis unikālu rīku ES publiskā un privātā sektora sadarbībai iepirkumos

24.01.2023.

Latvijas jaunuzņēmuma Sorsera mērķis ir palīdzēt publiskajos iepirkumos iesaistītajām pusēm Eiropas mērogā. Tā radītā sadarbības platforma atvieglo iepirkuma plānošanas un tirgus izpētes procesu pasūtītājiem, potenciālo klientu atrašanu piegādātājiem, kā arī nodrošina vienkāršāku saziņu starp publisko un privāto sektoru.

“Pēc 2 gadu ilga izstrādes posma, esam gatavi spert nākamo soli un rīku nodot lietotāju rokās – 25. janvārī konferencēPubliskie iepirkumi 2023 demonstrēsim platformas iespējas un ieguvumus pasūtītājiem, piegādātājiem un iepirkumu jomas speciālistiem,” atklāj viens no idejas autoriem un Sorsera izpilddirektors Georgs Vardanjans.

Dati rāda, ka publiskā sektora konkurence ir ierobežota, lielākoties – lokāla, pretēji ES vienotā tirgus principiem un centieniem. Eiropas komisijas pētījums (2021. gads) atklāj, ka tikai 4% Latvijas iepirkumu uzvar kādas citas valsts piegādātājs, bet ES vidējais līmenis ir vēl uz pusi zemāks: 2%.[1] Tāpat secināts, ka apjomīgajā publisko iepirkumu tirgū, kurš sastāda 14% no ES iekšzemes kopprodukta, kūtri piedalās mazie un vidējie uzņēmumi.[2]

Vairāk nekā desmit gadu pieredze Eiropas iepirkumos, kur pieredzēti sarežģījumi un globālas tirgus nepilnības, mudināja Georgu rast inovatīvu risinājumu Eiropas līmenī. Tā 2020. gadā, kopā ar informācijas tehnoloģiju lietpratēju Rūdolfu Kreicbergu, tika dibināts jaunuzņēmums Sorsera.

“Šobrīd ir radīts moderns rīks ar potenciālu uzlabot publisko iepirkumu kultūru Eiropā. Var teikt, tas ir sociālais tīkls organizācijām – piegādātājiem, pasūtītājiem un nozares speciālistiem,” paskaidro Georgs. “Līdzīgi kā sociālās platformās, kas centrētas ap cilvēku, ticam, ka organizācijām jābūt iespējai atrast un sazināties vienai ar otru digitāli, ātri un ērti.”

Jaunuzņēmums ir piesaistījis Eiropas Savienības grantu finansējumu un privāto kapitālu teju 1 miljona eiro apmērā, kas paredzēts inovatīvās platformas un rīku izstrādei.

“Arī Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem būtu ko piedāvāt par konkurētspējīgu cenu, bet ne vienmēr pietiek resursu un laika, lai izsekotu aktuālajiem iepirkumiem publiskajā sektorā dažādās Eiropas valstīs. Sorsera strādā pie inovatīva risinājuma, kā savest kopā pasūtītājus un piegādātājus. Redzam, ka radītais rīks ir ne tikai Eiropas mēroga digitāla inovācija, bet var palīdzēt arī Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem uzvarēt iepirkumos kā pašmāju, tā ārvalstu tirgos, tādējādi audzējot Latvijas ekonomiku un eksportu. Esam gandarīti, ka uzņēmums sava produkta attīstībā izmantojis arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalstu,” saka LIAA direktors Kaspars Rožkalns.

“SIA Sorsera kā jaunuzņēmums ir veiksmīgi noslēdzis LIAA atbalstītu inovatīva produkta izstrādes projektu 2022. gadā, un šogad realizējam jaunu, interesantu projektu digitālu rīku izmantošanai komunikācijas veicināšanā. Atbalsts agrīnā stadijā ļāva piesaistīt augsti kvalificētus darbiniekus, kuru jauda un prasmes ļāva to visu īstenot ātrāk,” atklāj Vardanjans.

“Sākam Baltijas tirgū, ko labi pazīstam. Mērķējot uz Eiropu, mums ir divi galvenie nākotnes izaicinājumi. Pirmais – ņemt vērā ES dalībvalstu atšķirīgās likumdošanas, datu un kultūras specifiku. Otrais – attīstīt rīkus, kas būtu vērtīgi dažādajām iepirkumos iesaistītajām lietotāju grupām,” rezumē Vardanjans, piebilstot: “Sekojam līdzi mākslīgā intelekta risinājumu straujajai attīstībai un pētām to pielietojamību, piemēram, iepirkumu plānošanā un prasību definēšanā. Paredzam, ka lielu darba daļu, kas šobrīd tiek veikta manuāli, varēs automatizēt jau tuvā nākotnē.”

 

UZZIŅA:

Sorsera izpilddirektoram Georgam Vardanjanam ir vairāk nekā 10 gadu pieredze publisko iepirkumu dalībā dažādās ES dalībvalstīs, un viņš ir ieguvis maģistra grādu starptautiskajā biznesa skolā INSEAD.

Rūdolfs Kreicbergs ir Sorsera CTO, vadījis Latvijas Mobilā Telefona inovāciju izstrādes komandu, un viņam ir vairāk nekā 15 gadu pieredze programmatūru izstrādē.

Platformas pirmreizējā publiskā demonstrācija notiks 2023. gada 25. janvārī, konferencē Publiskie iepirkumi 2023. Savukārt, 31. janvārī notiks bezmaksas vebinārs ikvienam interesentam – par tā norisi vairāk var uzzināt Sorsera LinkedIn profilā.

Uzzināt vairāk: www.sorsera.com.