Tūrisma un marketinga konsultatīvo padomju pieredzes apmaiņas brauciens uz Tartu

30.01.2017.

2016.gada 9.decembrī Mārupes novada Domes vadība, speciālisti un 2 pašvaldības konsultatīvo padomju - tūrisma un marketinga – locekļi, kuru vidū ir novada uzņēmēji, biedrību pārstāvji un vienkārši aktīvi iedzīvotāji, devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Igaunijas otro lielāko pilsētu Tartu. Brauciena laikā tika apmeklēts Igaunijas Aviācijas muzejs un  Igaunijas Nacionālais muzejs, kā arī apskatīts pilsētas administratīvais centrs.

Konsultatīvā padome

Ar aviācijas jomu saistīti tūrisma un kultūrvēstures objekti Mārupes novadam ir saistoši tādēļ, ka esam vienīgā vieta Latvijā, kur atrodas tik liels ar civilo un militāro aviāciju saistītu vēsturisku un mūsdienu objektu skaits ar potenciālu attīstīt unikālu aviācijas tūrisma piedāvājumu. Lielākais no šāda veida objektiem ir Aviācijas tehnikas muzejs. Mārupes novada dome kopā ar starptautisko lidostu “Rīga” un Biedrību “F.Candera Aviācijas Tehnikas muzejs” jau ilgāku laiku strādā pie tā, lai šobrīd visai sliktā stāvoklī esošo muzeju saglabātu Mārupes novadā un veiktu tā pārvietošanas un labiekārtošanas darbus. Teritoriāli tuvākais līdzinieks muzejam ir eksponātu skaita ziņā gan uz pusi mazākais, bet daudz modernākais Igaunijas Aviācijas muzejs (Eesti Lennundusmuuseum) Tartu apgabalā. Muzeja apmeklējums un tikšanās ar tā direktoru un aviācijas entuziastu Mati Meos deva iespēju gūt reālu priekšstatu par tik apjomīga objekta labiekārtošanas un uzturēšanas iespējām Mārupes novadā. Nodibinātie kontakti var būt noderīgi, lai piesaistītu ES finansējumu Aviācijas muzeja attīstībai no Igaunijas-Latvijas pārrobežu programmas, kam nepieciešami partneri abās kaimiņvalstīs.

Tartu administratīvā centra apskates laikā pilsētas centrālajā laukumā pie pašvaldības un Tūrisma informācijas centra ēkas, brauciena dalībnieki apmeklēja pilsētas Ziemassvētku tirdziņu, ar mērķi gūt jaunas idejas Mārupes novada amatnieku un mājražotāju tirdziņu organizēšanai un noformēšanai. Tartu arī ir viena no pilsētām, kuras centrā izvietotas āra bibliotēkas - āra grāmatu skapji, no kuriem cilvēki var brīvi ņemt grāmatas, pēc tam tās atgriežot, kā arī papildināt ar citām. Ideju par līdzīga objekta izveidošanu Mārupes novadā kā priekšlikumu paudusi mūsu novada pensionāru biedrība.        

Visbeidzot, tūrisma un marketinga padomju dalībnieki viesojās pagājušā gada oktobrī Tartu atklātajā Igaunijas Nacionālajā muzejā (Eesti Rahva Muuseum). Ēka būvēta pie Padomju laikā veidota militārā kompleksa skrejceļa un tās 350m garajā stikla bloku konstrukcijā "iestrādāts" blakus esošs lidlauka skrejceļš. Muzejs, kurš šobrīd ir viens no modernākajiem Eiropā un stāsta par Igaunijas tautas vēsturi, ir centrēts uz apmeklētājiem - ekspozīcijā dominē interaktivitāte, ikviens apmeklētājs var piedalīties eksponātu tapšanā – ir video, animācija, skārienjūtīgie ekrāni, instalācijas, skaņu skulptūras un daudz cita. Muzeja apskate bija nozīmīga Mārupes novadam nākotnē plānojot sava novada muzeja izveidošanu. Mūsdienās interesanta muzeja iekārtošana ir  izaicinājums, jo tam jābūt atraktīvam un interaktīvam, īpaši, lai piesaistītu un noturētu bērnu un jauniešu uzmanību.  

Šādi pieredzes apmaiņas braucienu dod iespēju paskatīties uz pašu novada piedāvājumu un objektiem no cita skatu punkta, kā arī iedvesmoties no kaimiņu – citu Latvijas novadu vai kaimiņvalstu iedzīvotāju radošām idejām un pieejas ierastām lietām. Kā atzīst novada uzņēmēji un biedrību pārstāvji, šāda veida pasākumi ir vēlami arī nākotnē un ir noderīgi arī ciešākas sadarbības veidošanai ar pašvaldību.

 

Elīna Brigmane
Tūrisma organizatore