Sabiedrība

Ieskats Mārupes skolēnu mācību uzņēmumu panākumos

15.01.2018.

Pirmais semestris jau pagājis, tādēļ neliels atskats uz to, kā tajā veicies skolēnu mācību uzņēmumiem (SMU). Šogad Mārupes vidusskolā darbojas 11 SMU, kuri sevi jau paspējuši pārbaudīt dažādās aktivitātēs – tirgos un tirdziņos Ziemassvētku priekšvakarā. Prieks, ka darbībai sasparojušies ne tikai 11.klases skolēni, kuriem SMU veidošana ir obligāts projekts, bet viens uzņēmums tapis kā 10.paralēlklašu skolēnu sadarbība pēc pašu iniciatīvas un, manuprāt, ļoti veiksmīgi – meitenes ražo lūpu balzāmus un eļļas ādas kopšanai, uz Ziemassvētkiem komplektēja savas preces ar rotām, pārdodot gaumīgā noformējumā.

SMU_2017_01.jpg

SMU_2017_06.jpg

SMU_2017_04.jpg

11.klases SMU piedāvājuma klāstā ir ziepes ar kaltētiem augiem, svečturi no Mārupes purva saknēm, batikoti un balināti krekli, apdrukātas cepures, uzlīmes, galdiņi ar apaļkoka virsmām, vāzes ar tāfeles virsmu, brošiņas – izšūtas un no koka, kā atstarotāji, koka virsmas ar magnētiem dažādu metālisku priekšmetu uzglabāšanai. Ar savu preci SMU iepazīstināja skolasbiedrus un skolotājus 6.decembrī skolas tirdziņā, kad arī guva gana vērā ņemamus ieņēmumus. 9.decembrī tirdzniecības centrā Domina norisinājās Vislatvijas SMU Ziemassvētku gadatirgus CITS BAZĀRS, kur, ņemot vērā kvotu sistēmu no dibināto SMU skaita skolā, nokļuva trīs uzņēmumi – RoundWood (koka galdiņi), Twamp (svečturi no purva saknēm) un Flole (brošas).

Diviem no uzņēmumiem labi veicās ar tirdzniecību, bet kopumā jaunieši atzina, ka guvuši vērtīgu pieredzi un pircēju atsauksmes un ieteikumus preces pilnveidošanai. Žūrija SMU Twamp (Ieva Murņikova, Diana Miļeviča un Rihards Skadiņš) apmeklēja vairākkārt, kas varēja nozīmēt, ka uzņēmums “ir pamanīts” un varētu pretendēt uz kādu no nominācijām, bet lielajā konkurencē šoreiz tas nenotika.

17.decembrī uzņēmumi Neway, Flole un Bleach’n flowers piedalījās reģionālajā SMU tirdziņā Iecavā, kur ieņēmumus guva visi, bet Neway (Līva Šmalca, Sabīne Uzrauga) ieguva nomināciju Labākā dāvana. Meitenes ražo ar tāfeles krāsu apstrādātas stikla vāzes īpašiem dāvinātājiem un dāvanu saņēmējiem, kuriem patīk kaut kas oriģināls, ļoti personisks. Bez nominācijas Līva un Sabīne ieguva arī divas žūrijas pārstāvju balvas, no kurām viena bija Swedbank. Arī Bleach’n flowers (Patrīcija Krafte, Rendijas Gulbis) žūrija piešķīra simpātiju balvu.

Šobrīd mācību uzņēmumi sāk aktīvu gatavošanos pavasara cēlienam, strādājot pie preču pilnveidošanas un jaunu produktu izstrādes. Novēlēsim viņiem panākumus un neizsīkstošu aktivitāti arī Jaunajā gadā!

Ekonomikas un komerczinību skolotāja Līga Lagzdkalne.