Pērnciems

Pērnciems, arī Pērņciems, ir ciems Babītes novada Salas pagasta centrālajā daļā 2 km no pagasta centra Spuņciema, 20 km no novada centra Babītes.

“Pērnes” – māju nosaukums Salas pagastā –  dokumentos minēts no 17. gs. Ciems veidojies, dzimtas piederīgajiem paplašinot un no jauna būvējot savas dzīvesvietas.

Nosaukuma izcelsme – “ pērns” – tāds, kas ir bijis, noticis vai radies pagājušajā gadā.

No Briežiem atzarojas ceļš uz Straupciemu, tā labajā pusē atrodas kādreizējie “dzintara lauki”.

19. gs. beigās Pērnciemā, tāpat kā Straupciemā darbojās dzintara meklētāji, kopš tā laika – Zītaru (tagad Dzintari) mājas un Zītaru lauks.

Iedzīvotāji tradicionāli nodarbojušies ar zemkopību un zveju. Īpaši daudz audzējuši sīpolus, burkānus, zaļumus, ko tirgoja Slokā, Rīgas Jūrmalā un Rīgā.

1986. gadā Kolhozā „Padomju Latvija” sāka ražot kartupeļu čipsus, ražotne atradās Pērnciemā, t.s. “kompleksā”( čipsu ražošana turpinās arī mūsdienās).

Briežu mājās Pērnciemā 1888. gada 1. maijā dzimis Andrejs Liepiņš, kapteinis 8. Daugavpils kājnieku pulkā. Apbalvots ar Lāčplēša Kara ordeni par 1919. gada 3. novembra cīņu Pūpes stacijas rajonā. Latvijas armijā iestājies brīvprātīgi 1919. gada 10. aprīlī Slokā. Rotas komandieris 8. Daugavpils kājnieku pulkā. Kaujās pret bermontiešiem divreiz kontuzēts, par kauju nopelniem paaugstināts par kapteini. 1919. gada 3. novembrī Bolderājas kāpās Liepiņš, smagi kontuzēts un saindējies ar smacējošām gāzēm, neatstāja savu rotu, bet sekmīgi turpināja kaujas uzdevumu, triecienā sasniedza Babītes stacijas rajonu, tā nodrošinot pulka labo spārnu, kas deva iespēju sekmīgi izpildīt kaujas uzdevumu. Piedalījies arī Latgales atbrīvošanas kaujās 1920. gada janvārī pie Katlešiem un Grēku kalna. 1920. gada 4. februārī pārvietots armijas artilērijas rezervē, dienējis Galvenā artilērijas noliktavā. 1928. gadā paaugstināts par pulkvedi -leitnantu. 1935. gadā atvaļināts, dzīvojis Rīgā, iegādājies saimniecību Salas pagastā. 1945. gadā apcietināts, notiesāts. No Sibīrijas atgriezies 1958. gadā. Miris 1961. gada 19. augustā Salas pagastā.

2021. gada sākumā Pērnciemā dzīvesvietu deklarējuši 29 iedzīvotāji.

Par godu Pērnciemam 2020. gada 19. septembrī akcijas “Katram Babītes novada ciemam savu #Laimeskoku!” laikā pie Piņķu ūdenskrātuves iestādīta sarkanā kļava (lat. nos. – acer rubrum).

(Informācija sagatavota 2020. gada nogalē).

Informācija sadaļā atjaunota 09.08.2021.