12. maijā Mārupes novada pašvaldībā viesojās Ventspils valstspilsētas pašvaldības pārstāvji, lai iepazītos ar mūsu pieredzi ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (ĢIS) ieviešanā un pielietošanā. Vizīte notika kā daļa no plašāka pieredzes apmaiņas cikla, kurā Ventspils pārstāvji apmeklē atsevišķas Latvijas pašvaldības, lai iepazītos ar pārbaudītiem un efektīviem risinājumiem. Mārupes novada pašvaldība ir viens no trim labās prakses paraugiem ĢIS attīstības kontekstā.
Jau vairāk nekā piecus gadus ĢIS ir neatņemama Mārupes novada pašvaldības darba sastāvdaļa. Sistēma palīdz nodrošināt datos balstītu lēmumu pieņemšanu, atvieglo informācijas apriti starp pašvaldības struktūrvienībām (Attīstības un plānošanas pārvaldi, Pašvaldības īpašumu pārvaldi u.c). un kapitālsabiedrību "Mārupes komunālie pakalpojumi" un uzlabo komunikāciju ar iedzīvotājiem. ĢIS tiek pielietots arī kā sabiedrības iesaistes rīks, piemēram, veidojot interaktīvas aptaujas, kur iedzīvotāji kartē var atzīmēt kādu vietu par aptaujā pausto tēmu, piemēram, ieteikumi suņu pastaigu laukumu, novērošanas kameru izvietošanai novadā u.c.
Regulāri tiek pilnveidoti arī publiskie rīki – Mārupes novada pašvaldības tīmekļvietnē iedzīvotājiem ir pieejamas ĢIS karšu lietotnes par dažādām tēmām, piemēram, teritorijas plānojumu, pašvaldības nozīmes ielām un ceļiem, kā arī uzturēšanas klasēm u.c. informāciju. Nākotnē šīs karšu lietotnes, kas domātas iedzīvotājiem, ir plānots apkopot un publicēt atsevišķā "Mārupes ĢIS" vietnē.
Vizītes laikā notika pieredzes apmaiņa par ĢIS tehniskajiem un organizatoriskajiem aspektiem – no datu ievades un uzturēšanas līdz lietošanas iespējām dažādos pašvaldības darbības virzienos. Mūsu ģeotelpiskās informācijas sistēmu speciālists sniedza ieskatu darba organizācijā un praktiskajos ieguvumos.
Ventspils pašvaldības īpašu interesi izraisīja šādi aspekti:
ĢIS pielietojums ūdenssaimniecības un inženierkomunikāciju datu pārvaldībā;
Risinājumi autoceļu uzturēšanas un plānošanas jomā;
Kapu digitalizācijas projekti un to integrācija ar publiskiem datu resursiem;
Tematisko karšu izstrāde tūrisma, sabiedriskā transporta un pasākumu vajadzībām;
Mobilās lietotnes datu ievākšanai un uzraudzībai lauka apstākļos;
Valsts datubāzu integrācija;
Energoefektivitātes uzraudzība pašvaldības īpašumos, izmantojot ĢIS rīkus;
Ziņojumu kartes un dienestu izsaukumu vizualizācija operatīvās reaģēšanas uzlabošanai;
Attīstības programmu un investīciju plānu vizualizācija ĢIS vidē.
Vizītes laikā bija iespēja palūkoties uz ĢIS ne tikai kā ikdienas darba rīku, bet arī veidojās kopīga izpratne par tā stratēģisko nozīmi mūsdienīgā pašvaldības pārvaldībā.
Sabiedrības informēšanas un multimediju nodaļa