Ar krāšņu uzņēmēju apbalvošanas ceremoniju noslēdzas “Mārupes novada Uzņēmēju dienas 2019”

22.10.2019.

18.oktobrī, noslēdzot “Mārupes novada Uzņēmēju dienu 2019” nedēļu, svinīgā ceremonijā jau trešo gadu pasniegtas gada balvas uzņēmējdarbībā. Šogad pasākumā sveikti labākie novada uzņēmēji astoņās nominācijās - novada lielākais pakalpojuma sniedzējs, novada gada būve, novada modernākais lauksaimniecības uzņēmums, novada sadarbības partneris, novada inovācija, novada mājražotājs, novada aizrautība, novada draudzīgākais uzņēmums.

Uzņēmējiem tika pasniegtas īpašas, mākslinieka Arvīda Endziņa izgatavotas balvas. Balvā apkopoti vairāki simboli, tā piemēram, eiro naudas zīme, kas atspoguļo uzņēmējdarbības vienu no galvenajiem mērķiem - apgrozījuma palielināšanu un peļņas maksimizēšanu. Iezīmējas arī vēja virziena rādītāja līnijas, kas simbolizē tālredzību, jo uzņēmējam laikus jāpamana tirgus tendences. Balvas forma ietver Hogarta līkni, kas atspoguļo uzņēmējdarbības attīstību, virzību uz priekšu, pārvarot dažādos šķēršļus biznesā un virsotņu sasniegšanu.

Par svinīgo noskaņu pasākumā rūpējās Mārupes Kultūras nama direktore Ira Dūduma, pasākumu atklāja un ar muzikāliem priekšnesumiem bagātināja ģitārists Kaspars Zemītis, maģisku atmosfēru vakaram piešķīra iluzionista Dantes Pecolli performances.  

Svinīgajā ceremonijā gada balvas saņēma šādi uzņēmēji:

Nomināciju “NOVADA LIELĀKAIS PAKALPOJUMA SNIEDZĒJS” un balvu saņēma  AS "Air Baltic Corporation". Latvijas nacionālā aviokompānija AS "Air Baltic Corporation" Mārupes novadā ir lielākais uzņēmums pēc apgrozījuma kopš 2006.gada bez pārtraukuma. Pagājušajā gadā aviokompānija apgrozīja 400,36 milj.EUR, kas ir par 32,52% vairāk nekā 2017.gadā. 2018.gadā AS “Air Baltic Corporation” izpildīja vairāk nekā 56 tūkstošus lidojumu uz vairāk nekā 75 galamērķiem. Uzņēmums ir arī lielākais Mārupes novada nodokļu maksātājs pēc 2018.gadā samaksātās kopējās nodokļu summas valsts kopbudžetā, kas ir 16,88 milj.EUR. LIAA un Ekonomikas ministrijas rīkotajā konkursā "Eksporta un inovācijas balva 2018", uzņēmums ir ieguvis balvu par labāko eksporta uzņēmumu jeb "Eksporta čempionu".

Nominācija “NOVADA GADA BŪVE” piešķirta VAS ”Latvijas Valsts ceļi” par Daugavas ielas rekonstrukcijas projektu. ”Latvijas Valsts ceļi” – Daugavas ielas pārbūve tika īstenota 2018.gadā, kas bija ļoti svarīga un gaidīta, gan no iedzīvotājiem, gan pašvaldības. Mārupes iedzīvotāji un viesi nevar nepamanīt šīs būtiskās izmaiņas, kas ir padarījusi mūsu ikdienu sakārtotāku, patīkamāku un pats galvenais – drošāku! Jāatzīmē, ka  2019.gada pavasarī tika pasniegta gada balva par labākajām ceļa būvēm valsts ceļu tīklā pēc autobraucēju vērtējuma.

Nominācija “NOVADA MODERNĀKAIS LAUKSAIMNIECĪBAS UZŅĒMUMS” piešķirta SIA “Mārupes Siltumnīcas”. SIA “Mārupes Siltumnīcas” – ilggadējs uzņēmums Mārupē - uzņēmums ir ar 35 gadu lielu pieredzi, kas veiksmīgi attīstās un pilnveidojās, investē daudz līdzekļu jaunās un modernās iekārtās, lai uzbalotu ražošanas procesus. Šobrīd SIA” Mārupes Siltumnīcas” ir lielākais zemstikla dārzeņu audzētājs Latvijā, kas dārzeņus audzē 9,6 ha lielā platībā, no kuriem 6 ha aizņem gurķi un 3,6 ha tomāti. Gurķu un tomātu kopšanā tiek ieguldīts liels roku darbs, tāpēc šobrīd SIA ”Mārupes Siltumnīcas” nodarbina līdz 120 strādājošos. Šķiet, ka nav tāds, kas nezin - “Mārupes gurķus”, kas izteikti nes arī Mārupes vārdu ārpus novada!

Nominācija “NOVADA SADARBĪBAS PARTNERIS” piešķirta biedrībai “Biznesa Vēstniecība”. Biznesa Vēstniecības ēka tika uzcelta 2018.gadā un biedrība reģistrēta 2019.gada 13.maijā. Kā paši par sevi saka – “Biznesa Vēstniecība ir Tikšanās vieta viediem un garā bagātiem cilvēkiem. Vieta, kur atrast domubiedrus, realizēt idejas, strādāt, mācīties, iepazīties, dibināt sadarbības un kvalitatīvi pavadīt laiku. Biznesa Vēstniecība ir atbalsta un kopā sanākšanas punkts, lai palīdzētu saturīgi pavadīt laiku, piepildītu savus sapņus un izmēģinātu savus spēkus jaunās jomās.” Pašvaldībai jau sākotnēji ir izveidojusies veiksmīga sadarbība visdažādākajās aktivitātēs un tā tiek turpināta arī šogad. Biznesa Vēstniecības vēstnese un ideju autore – Silva Jeromanova – Maura, kas ir ļoti aktīva, uzņēmīga, iesaistās sabiedriskajā dzīvē un atbalsta visdažādākos pašvaldību pasākumus un aktivitātes, kā arī Biznesa Vēstniecības komanda sastāv vēl no divām, ļoti harizmātiskām, draudzīgām, aktīvām personībām – Elīna Puncule un Kintija Daudiša.

Nomināciju “NOVADA INOVĀCIJA” saņēma SIA “Brazīlija”, Pludmales centrs “Ruukki”. Ikviens ir dzirdējis par Brazīliju. Tā ir vieta, kur var izbaudīt vasaru visu cauru gadu. Vieta, kur prieku gūst mazi un lieli. Gan profesionāli sportisti, gan savas pirmās ballītes gaviļnieki. Kopš savas atvēršanās 2009. gadā, “Brazīlija” ir bijis kvalitatīvākais un populārākais pludmales centrs Latvijā. Lai gan uzņēmuma juridiskā adrese ir Rīga, var uzskatīt, ka faktiski tas atrodas Mārupē. „Ruukki” Pludmales Centrs saviem apmeklētājiem piedāvā 6 smilšu laukumus iekštelpās un 7 pludmales laukumus āra stadionā. Laukumi paredzēti ne tikai pludmales volejbolam un tenisam, bet arī citiem smilšu sporta veidiem. Vasarā ir lieliska iespēja atveldzēties dīķī turpat blakus.

Nominācija “NOVADA MĀJRAŽOTĀJS” piešķirta  IK “Dabas gardumi”. Mārupes novada nostūrī, meža ielokā, tālu no lielceļiem un pilsētas kņadas atrodas Sprižu ģimenes bioloģiskā zemnieku saimniecība. Sākotnēji augļudārzs tika stādīts savām vajadzībām. Kad tas kļuva tik liels, ka ogas un augļus vairs nebija iespējams izmantot vien pašu vajadzībām radās ideja par augļu – ogu pārstrādi. 2015. gada jūnijā tika iegūta mājražotāju atļauja un uzsākta augļu- ogu pārstrāde ar nosaukumu – Dabas gardumi “ar odziņu”. Dabas gardumi ir dabiski, garšīgi, veselīgi, šķiedrvielām un vitamīniem bagāti, jo pārstrādes procesā augļiem, ogām un dārzeņiem tiek saglabāts pēc iespējas lielāks tā dabiskais sastāvs. LR Zemkopības ministrijas organizētā konkursa “Sējējs 2017” saņemta veicināšanas balva nominācijā “Gada LEADER projekts vietējā rīcības grupā” par projektu “Uzņēmuma “Dabas gardumi ar “odziņu”” izveide un attīstība”.

Nominācija “NOVADA AIZRAUTĪBA” pasniegta atpūtas kompleksam “Viesītes”. Atpūtas komplekss “Viesītes” – lauku tūrisma atpūtas vieta Jaunmārupē, kas piedāvā visdižākās atpūtas iespējas savā kompleksā. Ievērojamāka šī vieta palika pēc jauni būvētajām mājiņām, kas skaitās – peldošās mājiņas virs ūdens. Papildus atpūtas kompleksā tiek piedāvātas vēl citas aktivitātes -  makšķerēšana "Karpu dīķī Kastos", kura platība ir 2,3ha un vidējais dziļums 4m. Kopš 2013.gada dīķī mājo karpas, līņi, sami, karūsas, līdakas, raudas, asari u.c. zivju sugas, kā arī zivīm līdzās dzīvo divu veidu vēži. Atpūtas kompleksā ir iespēja atpūsties visai ģimenei. Telšu un piknika vietas, speciāli ierīkota peldvieta, bērnu šūpoles ar slidkalniņu, volejbola un futbola laukums. Makšķeru un vēžu murdiņu noma, kā arī ir iespēja iegādāties visu piknikam utt..

Atpūtas vietas īpašniece, Irina Millere, ir ļoti aktīva, uzņēmīga un iesaistās arī sabiedriskajā dzīvē ar savu līdzdalību.

Nominācija “NOVADA DRAUDZĪGĀKAIS UZŅĒMUMS” piešķirta AS "VIRŠI - A". Viens no  modernākajiem degvielas uzpildes stacijas tīkliem, kas Mārupē tika atklāts 2017.gada janvārī. Līdz ar jaunās stacijas atklāšanu, uzņēmums ieviesis inovāciju degvielas uzpildē. DUS “Mārupe” ir pirmā stacija ne tikai “VIRŠI-A” tīklā, bet Latvijā kopumā, kur izstrādāta vienota degvielas uzpildes sistēma. Tas nozīmē, ka jebkurā degvielas uzpildes saliņā vienuviet ir pieejams 95. un 98. markas benzīns, dīzeļdegviela, auto gāze, kā arī AdBlue degvielas sūknis un logu mazgāšanas šķidruma sūknis.  AS "VIRŠI - A" ir draudzīgākais uzņēmums ne tikai pašvaldībai, bet arī videi – uzņēmums ir viens no CNG jeb saspiestās dabasgāzes uzpildes staciju attīstītājiem Latvijā, kas paredz ekonomiski efektīvāku un videi draudzīgāku enerģijas izmantošanu, lai stiprinātu sadarbību starp Valsts institūcijām, enerģētikas un transporta nozares uzņēmējiem un citiem partneriem, kā arī, lai kopīgi meklētu risinājumus globālās klimata politikas mērķu sasniegšanai.

Par uzņēmējdarbības vidi Mārupes novadā

Uzņēmējdarbības attīstību Mārupes novadā ir ietekmējis labs ģeogrāfiskais stāvoklis, galvaspilsētas un citu pilsētu, kā arī tādu nozīmīgu transporta infrastruktūras objektu tuvums, kā lidosta, autoceļi, jūras osta, dzelzceļš, kas ir sekmējis transporta un sakaru nozares attīstību.

Uzņēmumu skaita pieaugumu novadā ietekmē arī noieta tirgu tuvums, pasažieru pārvadājumu un kravas plūsmu krustpunkti, darba spēka pieejamība t.sk. kvalificēta darbaspēka pieejamība un ceļu infrastruktūras uzlabojumi, ūdenssaimniecības attīstība Mārupes novadā u.c.

Mārupes novads ieņem līderpozīcijas arī salīdzinājumā ar kaimiņu novadiem, gan reģistrēto, gan pēc aktīvo biznesa struktūru skaita.

Saskaņā ar SIA Lursoft datiem 2018.gadā reģistrēto uzņēmumu skaits sasniedza 2902 uzņēmumus.  Savukārt Mārupes novadā reģistrētajos uzņēmumos nodarbināto skaits pārsniedz novadā deklarēto iedzīvotāju skaitu.

Mārupes novadā ir pārstāvēts plašs spektrs uzņēmējdarbības formu. Pie mums ir gan lieli starptautiski uzņēmumi, gan mājražotāji, amatnieki un mākslinieki, kas novadam piešķir savu īpašu raksturu.