Izglītība

Paziņoti “Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023” laureāti, nominantu diplomu iegūst arī Mārupes Mūzikas un mākslas skolas pārbūve

11.10.2023.

Šī gada sākumā tika izsludināta pieteikšanās Latvijas Arhitektūras gada balvai (LAGB 2023), kas ir nozīmīgākais apbalvojums un lielākais gada pasākums Latvijas arhitektūrā. Konkursam, kas šogad notika jau 28. reizi, tika saņemti 37 pieteikumi, ko vērtēja atlases žūrija. Nākamajā kārtā tika izvirzīti 12 nominanti, to vidū arī Mārupes Mūzikas un mākslas skolas pārbūve (autori: arhitektu birojs “AR.4” – Andris Vītols, Ieva Spriņģe, Dāvis Dauvarts un Rita Četverņa, sadarbībā ar Ievu Rītu) kategorijā “Pārbūves un mantojuma transformācija, rekonstrukcija vai restaurācija”.

Izvirzītos laureātus otrajā kārtā vērtēja starptautiska žūrija, kura pieteiktos darbus vērtēja gan klātienē, gan attālināti. 6. oktobrī VEF kvartāla “Vasarnīcā” Rīgā Arhitektūras nedēļas notikumu ietvaros notika apbalvošanas ceremonija. Mārupes Mūzikas un mākslas skolas pārbūve saņēma atlases žūrijas balvu un nominanta diplomu, kā arī apdares krāsu, industriālo pārklājumu un ar krāsu produktiem saistītu preču importētāja un izplatītāja Latvijā “Tikkurila” simpātiju balvu.

Mārupes Mūzikas un mākslas skolas pārbūve ietver divstāvu padomju laika ēkas un tās vēstures vērtību saglabāšanu, attīstot apjomīgu projektēšanas programmu četru stāvu augstumā un ar mūsdienīgām formām ienākot mazapbūvētajā Jaunmārupes Mazcenu alejas apkārtnē. Vēsturiskā ēka izceļas gan ar sarežģījumiem (līmeņu starpību, būvniecības kvalitātes trūkumu), gan ar vērtībām, tostarp Andra Zabrauska projektēto aktu zāles akustisko kvalitāti – viļņotajiem koka dēļu griestiem. Maksimāli saglabāta esošā ēka un tās vērtīgākie interjera elementi: bijušā vestibila teraco betona grīda, metāla konstrukcijas kāpnes, zāles parkets un griestu akustiskā apdare ar koka dēlīšu viļņiem, kā arī skatuves kulišu aprīkojums. Liela uzmanība pievērsta tieši akustiskajiem risinājumiem – telpu formām, grīdas, sienu un griestu apdares materiāliem, lai nodrošinātu atbilstošu akustisko klimatu gan mācību telpās, gan zālēs, gan gaiteņos. Pēc projekta izveidots teritorijas labiekārtojums, tajā skaitā ietves un veloceliņa fragments gar skolu, priekšlaukums un labiekārtota gājēju pāreja uz autobusu pieturu. Jaunā ēka veido apbūves akcentu Mazcenu ielas krustojumā, ar pievienoto apjomu piešķirot videi jaunu vizuālu kvalitāti.

Kā stāsta arhitektu biroja “AR.4” pārstāvji:

“Mārupes Mūzikas un mākslas skolas sapnis par jaunām un skaistām telpām piepildījies, pateicoties lieliskajai sadarbībai ar visām iesaistītajām pusēm:  pašvaldību kā pasūtītāju, būvvaldi un skolas vadību, kuras precīzi un detalizēti sastādītais projektēšanas uzdevums radīja skaidru priekštatu par skolas vajadzībām un vēlmēm. Tas, kas projektēšanu sarežģīja, bija zemesgabala ierobežotā platība, vecās ēkas tehniskais stāvoklis, kas nepieļāva jauna apjoma būvniecību virs tā, un nepieciešamība salāgot dažādos grīdu līmeņus atbilstoši mūsdienu vides pieejamības (universālā dizaina) prasībām. Tomēr atradām risinājumu, kā saglabāt gan veco ēku, gan paplašināt to ar jaunu ēkas daļu - jaunais apjoms vecajai daļai piekļaujas kā trīspusēja čaula. Interjerā tika saglabāti vērtīgākie agrāko laiku elementi, līdz ar tiem arī atmiņas par šo vietu kā kādreizējo kultūras namu, tomēr neieslīgstot pārspīlētā nostalģijā.”

Projekts tapis sadarbībā ar Mārupes Izglītības, kultūras un sporta pārvaldi. Autori: AR.4, Andris Vītols, Ieva Spriņģe, Dāvis Dauvarts, Rita Četverņa, sadarbībā ar Ievu Rītu. Būvnieks: Selva Būve.

Mārupes Mūzikas un mākslas skola

Foto autors: Aleksandrs Kendenkovs