Mārupē atzīmē Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu

14.06.2018.

Visā Latvijā šodien notiek atceres pasākumi, kas veltīti Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai, godinot aptuveni 16 000 Latvijas iedzīvotāju, kuri 1941.gada 14.jūnijā tika deportēti uz Sibīriju.

Arī Mārupes novadā nolikti ziedi pie pieminekļa totalitāro režīmu upuru piemiņai un Mārupes politiski represētie plkst. 10.00 piedalīsies fonda "Sibīrijas bērni" rīkotajā ikgadējā konferencē Prezidenta pilī un dosies dalībnieku gājienā, kas plkst. 12.35 sāksies no Okupācijas muzeja, lai vēlāk pievienotos atceres pasākumā pie Brīvības pieminekļa. 

Atceres pasākumu atklās LPRA priekšsēdētājs Ivars Kaļķis un pasākuma dalībniekus uzrunās Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Tajā aicināti piedalīties Nacionālo bruņoto spēku augstākā virsniecība, ārvalstu vēstnieki, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) un deputāti, Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) un valdības locekļi, Rīgas domes vadība un lietuviešu un igauņu politiski represēto biedrības Latvijā.

Represēto apvienība aicina arī Latvijas sabiedrību aktīvi piedalīties organizācijas rīkotajā atceres pasākumā.

Pēc Latvijas Valsts arhīva datiem, 1941.gada 14.jūnija deportācijās Latvija zaudēja vairāk nekā 15 425 iedzīvotājus, viņu vidū latviešus, ebrejus, krievus, poļus, no kuriem 3751 bija bērns vecumā līdz 16 gadiem. Izsūtīšanas laikā vīriešus atšķīra no ģimenēm un aizdzina uz gulaga nometnēm, kur daudziem piesprieda augstāko soda mēru, bet citus sodīja ar ieslodzījumu nometnēs.

No Torņakalna stacijas 1941.gada 14.jūnijā uz Sibīriju izveda tūkstošiem Rīgas un tuvējās apkārtnes ģimeņu. Aptuveni 9300 lopu vagonos iesprostotu cilvēku šajā dienā no Torņakalna stacijas tika izsūtīti garā un mokpilnā ceļā uz Sibīriju, no kuras tikai retajam pēc gariem bada, sala, slimību un smaga darba gadiem palaimējās atgriezties mājās. Stacijā netālu no sliežu ceļiem atrodas piemiņas akmens un vagons, kas kalpo kā uzskatāms liecinieks vienai no visdrūmākajām dienām Latvijas vēsturē.

DSC_2150_0.jpg