Sirsnīgā pasākumā godināti Mārupes novada Zelta kāzu pāri

10.12.2018.

Godinot novada stiprās ģimenes un sakot paldies par ģimenisko vērtību saglabāšanu, 8.decembrī Mārupes Kultūras namā sirsnīgā gaisotnē jau otro reizi novadā tika rīkots Zelta kāzu pāru godināšanas pasākums. Pasākuma ietvaros pāriem tika pasniegta atkārtota laulības apliecība un saskandināta šampanieša glāze. Kopā tika sveikti 5 pāri, kuri saskanīgā laulībā nodzīvojuši 50 un 53 gadus. Pāri labprāt dalījās savos stāstos un ilgas, saskanīgas laulības dzīves noslēpumos.

Arnolds un Mudīte Vegneri

LLA_5939_www.jpg

Foto: L. Līvzinieks

Arnolds savu mīlestību ieraudzīja Mežaparka brīvdabas estrādē, kur tika izrādīta izrāde “Skroderdienas Silmačos”. Tas bija 1965. gada vasaras vidus jūlijs. Jaunieši pēc izrādes vienā tramvajā brauc uz mājām un, izkāpjot Rīgas centrā no tramvaja,  Arnolds  uzrunāja  Mudīti. Tā sākas abu draudzība, kas pārauga mīlestībā, Mudītei toreiz bija 15 gadi, Arnoldam - 17.  1968. gada 25. maijā, Mudītes tēva 50. dzimšanas dienā, tika reģistrēta  laulība Mārupes pagasta dzimtsarakstu nodaļā un svinības notikušas Mudītes dzimtas mājās “Mazkalniņos”. 

Arnolds izmācījies Rīgas Pārtikas Rūpniecības tehnikumā par saldēšanas iekārtu mehāniķi, bet nav strādājis savā specialitātē ne dienu. Visu mūžu nostrādājis par kurpnieku. Mudīte strādājusi bibliotēkā, neklātienē absolvējusi Latvijas Universitāti.  Izskolotas 2 meitas -  Iveta un Laila,  6 mazbērni, daudz kopīgu ceļojumu, kopīgas intereses.

Dzīves gudrība

“Ģimene veido attiecības, kas tiek pārmantots no paaudzes uz paaudzi. Mīlēt vienam otru, cienīt ģimeniskās vērtības. Problēmas risināt bez bērnu klātbūtnes.”

Uldis un Marga Priedes

LLA_5951_www.jpg

Foto: L. Līvzinieks

Ulda un Margas mīlestība uzplaiksnīja  Mārupes pagasta sakaru nodaļā 1967. gada rudenī. Tā bija Margas pirmā darba vieta, bet Uldis strādāja Meliorācijas pārvaldē un darba darīšanas bija atbraucis uz Mārupes pagastu.  Laulība tika reģistrēta 1968. gada 25. maijā Mārupes pagasta dzimtsarakstu nodaļa. Svinības notika dzimtas mājās, kuras vecāki nosauca par godu meitai “Margas”.

Izaudzinātas divas meitas Indra un Līga  un četri mazbērni, kuri mācās Mārupes vidusskolā. Uldis pēc izglītības elektriķis, bet ilgus gadus nostrādājis par šoferi, pēdējā darba vieta Kultūras ministrijas Restaurācijas pārvalde. Margas darba gaitas  saistītas  ar  Sakaru ministriju, strādāts arī Ļeņina bankā Pārdaugavā  un Mārupes Celtniecībā par grāmatvedi. Abi atrodas pensijā, patīk dārza darbi. Uldim jauna aizraušanās – biškopība. Abi ir aktīvi pensionāru biedrības biedri, kopā ceļo. Marga palīdz mazbērniem mācībās, Uldis aizņemts mājas darbos.

Dzīves gudrība

Marga saka: “Pretēji raksturi pievelkas. Uldis nopietns, nosvērts, patīk, ka vienmēr var paļauties.”

Uldis saka: “ Pārāk daudz nestrīdēties.”

Helmuts un Brigita Tuna

LLA_5962_www.jpg

Foto: L. Līvzinieks

Helmuts dzimis  un audzis, Apšuciemā, bet vecāki 50 gadu beigās iegādājas īpašumu Mārupē.  Helmuts 1959. gada  1. septembrī uzsāk mācības Rīgas 2. vidusskolā, kur mācās arī Brigita. Četrus gadus jaunieši mācījās vienā klasē. Brigita apmeklēja deju kursus Vecrīgā. Pirmais randiņš tika sarunāts 1963. gada 11. janvārī. Skaists ziemas vakars. Vecrīga, Vaļņu iela, Bastejkalns glabā viņiem vien zināmas skaistas atmiņas.      1963. gadā pēc vidusskolas Helmuts iestājas medicīnas institūtā un izmācās par ārstu kardiologu. Brigita dzimusi Vācijā, augusi  Rīgā, Mežaparkā. Absolvējusi LU fizikas un matemātikas fakultāti. Daudzus gadus nostrādājusi 14. vakara maiņas vidusskolā par matemātikas skolotāju, kuru absolvējuši daudzi mārupieši. Šobrīd strādā Rīgas Mūzikas internātvidusskolā par audzinātāju un matemātikas skolotāju.  Helmuts  šobrīd ir pensijā, tur rūpi par savas dzimtas īpašumu Apšuciemā. Izaudzināti divi bērni - dēls Māris un meita Vita, 3 mazbērni un divas mazmazmeitiņas

Abiem patīk kopā ceļot, rūpēties par dārzu.

Dzīves gudrība

“Mīlestība, cieņa, darbs, ģimenes vērtība - kopā būšana.”

Ivans un Antoņina Kononovi

LLA_5972_www.jpg

Foto: L. Līvzinieks

Ivana un Atnoņinas mīlestība uzziedēja kā papardes zieds Līgo vakarā. 1968. gada  līgo vakarā kādā vasarnīcā Dārziņos notiek kopīga līgošana, kur Ivans ierauga Antoņinu, puisim meitene tā iepatīkas, ka uzreiz vaicā  Antoņinai  -  “Vai Tu būsi mana sieva?” un atbilde ir “Jā”. 1968. gada 30.augustā Rīgas pilsētas dzimtsarakstu nodaļā viens otram saka jā vārdu. Pēc kāzām jauno vīru iesauc armijā, bet tā kā ģimene gaidīja bērna piedzimšanu, tad atstāja dienestu.

1971. gadā Jaunajai ģimenei Skultē piešķir dzīvokli.  Ivans dzimis un audzi Ludzas novadā, Ciblas pagastā 1963. gadā atbrauc uz Rīgu mācīties, iestājas LU ekonomikas un juridiskajā fakultātē, bet pēc pirmā kursa iesauc obligātajā kara dienestā uz 3 gadiem, tam seko virsnieku kursi, un darba mūžs saistīts ar armiju un Civilo aizsardzību.  Gaisā pavadījis 2400 stundas jeb 100 diennaktis. Ilgus gadus nostrādājis Rīgas pašvaldības policijas Civilās aizsardzības dienestā.

Izaudzinātas un izskolotas divas meitas: Edīte un Kristīne, 3 mazbērni.

Dzīves gudrība

“Spēcīgas ģimenes tradīcijas, kā apprecas tā uz mūžu. Laicīgi piedot  sadzīviskās kļūdas, mācēt piedot. Cienīt cilvēkus, mīlēt.”

Andis un Agnese Ploki 

LLA_5985_www.jpg

Foto: L. Līvzinieks

Andis 1947. gadā atgriežas dzimtenē no izsūtījuma Sibīrijā. Dzīvojis pie radiem gan Rīgā, gan laukos. Beidzis Jāzepa Mediņa mūzikas skolu un jau skolas laikā spēlējis ballēs. Agnese Andi ievēroja jau Popova radiorūpnīcas kultūras nama ballē, kur Andis spēlēja trompeti. Tomēr liktenīgā reize bija  1960. gadā  Vecrīgā. Aldaru ielā atradās Augstsprieguma tīkliem piederoša ēka ar aktu zāli, kur notika slēgtie vakari. Andis spēlēja orķestrī un jaunieši tur saskatījās, un sākās abu draudzība. 1961. gadā Andi iesauc obligātajā karadienestā. Agnese uzticīgi gaidīja puisi mājās un brauca ciemos. 1965. gada 20. martā pāris slēdz laulību Rīgas pilsētas dzimtsarakstu nodaļā.

Agnese absolvējusi Rīgas celtniecības tehnikumu un viss darba mūžs saistīts ar celtniecību. Rīgas PMK cēla Mārupē daudzdzīvokļu mājas un vienu dzīvokli piešķīra savai darbiniecei. Tā ģimene kopš 1975. gada ir mārupieši. Agnese tagad pensijā, daudz lasa grāmatas, abi apmeklē koncertus.

Andim mūzika ir gan maizes darbs, gan sirdsdarbs. Andis nostrādājis Rīgas kinostudijā par skaņu operatoru līdz pat tās likvidācijai. Šobrīd ir Latvijas Radio skaņu režisors.

Kopā izaudzināts viens dēls – Dzintars, ir 2 mazbērni.

Gudrība

Kā saka Agnese: “Andis ir vienkāršs puisis, dabīgs, nav iespējams sastrīdēties. Agnese pati ir straujas dabas. Saprast vienam otru, dot brīvību, uzticēties.”

Andis atbildot uz jautājumu, kas nepieciešams ilgai laulībai: “Iecietība, iecietība, iecietība.”