Notikusi projekta “Co2mmunity” partneru vizīte Mārupes novadā

09.04.2019.
d

Mārupes novada pašvaldībai ie­saistoties projektā “Co2mmunity” par vietējo iedzīvotāju grupu (kopienu) atjaunojamās enerģijas pro­jektu kopradīšanu un kopfinansēša­nu, 27.martā Mārupes novada dome uzņēma projekta partnerus no astoņām Eiropas valstīm - Vācijas, Dānijas, Somijas, Zviedrijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Polijas.

Viesus sagaidīja Mārupes novada domes izpilddirektors Kristaps Ločs, īsā prezentācijā iepazīstinot projekta partnerus ar Mārupes novadu – mūsu dabas bagātībām, tūrisma iespējām un plaukstošo uzņēmējdarbību. Projekta eksperts Raivis Šķērstens iepazīstināja klātesošos ar novadā līdz šim paveikto energoefektivitātes jomā. Varam lepoties ar 2014. gadā Jaunmārupes pamatskolā uzstādīto saules siltuma enerģijas kolektoru sistēmu un saules PV paneļu sistēmu elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamiem energoresursiem.  Lai aplūkotu siltā ūdens un elektroenerģijas ieguvei uzstādītās sistēmas klātienē, „Co2mmunity” projekta partneri apmeklēja Jaunmārupes pamatskolu. Šī projekta ietvaros tieši Jaunmārupes pamatskolā tiks izveidots monitoringa stacijas modelis, kā rezultātā ikvienam būs iespēja iepazīties ar saules radītās enerģijas ietaupījumu, interaktīvi atspoguļojot to Mārupes pašvaldības mājaslapā.

Vizītei par godu, parādot skolēnu un viņu vecāku iesaisti ne tikai energoefektivitātes jomā, bet arī vides aizsardzībai nozīmīgos jautājumos -  Jaunmārupes pamatskolas 1. – 3. klases skolēni kopā ar vecākiem izgatavoja lampas un to abažūrus, izmantojot mājās atrodamus priekšmetus – piena pakas, kartona kastes, plastmasas pudeles u.c.

4.–9. klašu skolēni izgatavoja dažādas saimniecībā noderīgas lietas no plastmasas maisiņiem, mūžu nokalpojušiem krekliem, avīzēm un citiem sadzīves priekšmetiem, sniedzot tiem jaunu pielietojumu. Lai noteiktu oriģinālākās idejas, projekta partneri tika aicināti iejusties starptautiskas žūrijas lomā, balsojot par viņuprāt interesantākajiem izstādes darbiem. Viesi ļoti atzinīgi vērtēja paveikto, kā arī uzteica skolēnu izpratni par resursu taupības nozīmīgumu.

f

d

f

Skolotājiem klasēs pārrunājot energoefektivitātes jautājumus, katra klase radīja plakātu, aicinot taupīt energoresursus, izvēlēties dabai draudzīgu dzīvesveidu un ieviest inovatīvus enerģijas ieguves risinājumus.

Pēc pašvaldības iniciatīvas viens no bērnu veidotajiem plakātiem ir pārtapis informatīvā skrejlapā, kuru ikkatrs mārupietis saņēma savā pastkastītē kopā ar izdevumu “Mārupes Vēstis”. Daļa no Jaunmārupes skolēnu veidotajiem plakātiem izstādīti Mārupes novada domē, Daugavas ielā 29, lai ikviens novada iedzīvotājs var aplūkot tos un smelties iedvesmu zaļākam dzīvesveidam. Izstāde apskatāma līdz 18. aprīlim.

Mārupes novada dome izsaka pateicību Jaunmārupes pamatskolai par aktīvo līdzdalību projekta partneru uzņemšanā, īpašs paldies direktores vietniecēm Laurai Buravcovai un Ilzei Graudiņai par ieguldīto darbu izstāžu sagatavošanā.

Noslēgumā ārvalstu viesi tika iepazīstināti ar Cenas tīreli, Natura 2000 teritoriju, kur līdzās dabas liegumam notiek arī aktīva kūdras ieguve. Projekta dalībniekiem bija iespēja aplūkot arī unikālos dabas skatus pie Skaista ezera.

„Co2mmunity” projekta mērķis ir palielināt sabiedrības zināšanas par kopienu enerģijas projektu attīstību un veicināt atjaunojamo energoresur­su plašāku un efektīvāku izman­tošanu. Par kopienu enerģijas projek­tiem sauc projektus, ko vei­do, ievieš un līdzfinansē paši iedzīvotāji sadarbībā ar pašvaldību, biznesa sektoru u.c. Tie ir fundamentāli svarīgi un sniedz būtisku ieguldījumu augstāka at­jaunojamās enerģijas īpatsvara sasniegšanai enerģijas ražošanā Eiropā. Projekta ietvaros Mārupes novada pašvaldībā plānots izveidot vietējo iedzīvotāju grupu (kopienu) atjaunojamās enerģijas projektu kopradīšanai un īstenot kopienu enerģijas pilotprojektu.