Mazcenas bibliotēkā viesojās dzīvespriecīgā rakstniece un grāmatu ilustratore Agija Staka

16.05.2018.

15. maijā Mazcenas bibliotēkā viesojās dzīvespriecīgā rakstniece un grāmatu ilustratore Agija Staka. Māksliniece jau vairāk kā 20 gadus ir ilustrējusi grāmatas un labprāt ar savām zināšanām dalās ar bērniem. Tāda iespēja bija arī vakar, kad kopā ar Mārupes Mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem un viņu skolotājām tika aizvadīta patīkama pēcpusdiena. Bērni soli pa solim tika iepazīstināti ar grāmatas tapšanas procesu un to, kā zīmējumi iekļūst grāmatās.

Bilde%20Staka%204.jpg

Staka1.jpg

Staka2.jpg

Staka3.jpg

Māksliniece bērniem stāstīja par to, kāpēc sākusi zīmēt, kā top viņas ilustrācijas un cik daudz laika aizņem to radīšana. Bērnu acu priekšā  tapa kaķi, zaķi, pūķi un princeses. Bērniem daudz tika stāstīts par ilustrētām grāmatām, par ilustrāciju veidiem. Viņiem tika rādīti visdažādākā stila zīmējumi un gleznojumi, kur kopā vienā ilustrācijā izmantotas gan krāsas, gan smilgas, gan auduma gabaliņi. Oriģinālie zīmējumi tika salīdzināti ar tiem, kas ir  grāmatās. Lai taptu zīmējumi, Agija daudz braukā pa Latviju, iepazīstot gan dabu, gan konkrētas vietas. Piemēram, lai  ilustrētu Rūdolfa Blaumaņa grāmatu “Velniņi”, māksliniece brauca un pilnībā iepazina Rundāles pili. Lai pareizi ilustrētu grāmatas par dabu, nācās izzināt visu iespējamo par tauriņiem, ir pat nobeigti un pētīti sirseņi.

Bērniem bija iespēja ne vien klausīties  un noskaidrot visu par zīmējumu tapšanu, bet arī kopā ar mākslinieci iesaistīties radošajās darbnīcās, kurās mācījās paši atveidot dažādas emocijas un kustības uzzīmētajos dzīvniekos. Ar mākslinieces palīdzību tas arī viņiem lieliski izdevās. Beigās visi uzzīmētie tēli tika apvienoti vienotā mozaīkā un katrs varēja izdomāt un iztēloties savu stāstu, kas notiks tālāk.

Pasākumu lieliski bagātināja arī Mārupes Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu izstāde par tēmu ,, Ilustrācija un teksta vizualizēšana grāmatu grafikā un dizainā’’. Izstādē apskatāmas bērnu veidotas grāmatiņas. Katrā grāmatiņā izlasāms viens dzejolis, kas atbilstoši ilustrēts  un dizainiski noformēts. Izstāde būs apskatāma bibliotēkā līdz maija beigām.

Tikšanās ar īstu mākslinieci bērniem bija patiess piedzīvojums un deva idejas un ierosmi pašiem darboties tālāk. Paldies arī skolotājām par ieguldīto darbu un sadarbību!