Klavierspēles audzēkņu aktivitātes

15.12.2017.

Šī gada novembra vidū, kad mūsu valsts atzīmēja savu dzimšanas dienu, klavieru nodaļas pedagogi ar saviem audzēkņiem devas ceļā uz Eiropas bijušo lielvalsti – Austroungāriju, lai piedalītos divos starptautiskajos konkursos Budapeštā (Ungārija) un Usti nad Labem (Čehija).

Lielā impērija jau sen sadalījusies, tomēr kādreizējā lieluma sajūta vēl palikusi. Abos konkursos mārupieši bija vienīgie pārstāvji no Latvijas, un mūsu svētkos ar lepnumu vērojām Latvijas karogu pārējo valstu karogu vidū.

2017-11-23.jpg

Uz abiem konkursiem bijām saņēmuši uzaicinājumu no konkursa rīkotājiem. No Latvijas atsaucāmies mēs vienīgie. Klavieru skolotājas Dace Akmentiņa ar diviem audzēkņiem – Terēzi Priekuli (4.klase), Miku Kārli Rožkalnu (3.klase) un Silvija Notte ar savu audzēkni Angelinu Pjuti (2.klase). Brauciens izvērtās pietiekoši garš un prasīja izturību gan no audzēkņiem, viņu vecākiem, gan skolotājām. Pirmais konkurss notika Budapeštā, tieši Valsts svētku laikā. Ferenzi Giorgi fonda organizētais VIII starptautiskais klavierspēles konkurss jaunajiem pianistiem. Otrs konkurss notika Čehijā “Virtuosi per Musica pianoforte”, kurā bija jāiztur divas kārtas, spēlējot virtuoza rakstura skaņdarbus.

 

Mūsu skolas jaunie pianisti abos konkursos parādīja sevi no labākās puses. Budapeštā konkursa dalībnieku snieguma galvenais kritērijs, bija spēja izpaust savu muzikalitāti katrā no skaņdarbiem. Tas vislabāk izdevās 4.klases audzēknei Terēzei Priekulei (pedagogs Dace Akmentiņa), kura savos priekšnesumos vienmēr ir piesaistījusi klausītāju uzmanību ar smalku muzikālo frāzējumu un izteiksmi. To novērtēja arī konkursa žūrija, jo starp divdesmit septiņu 3. un 4. klašu audzēkņu priekšnesumiem, Terēzes priekšnesums novērtēts ar konkursa diplomu. Kārļa Mika Rožkalna priekšnesums bija ļoti pārliecinošs, ar dziļu un skanīgu toni, izteiksmīgs. Mēs – pedagogi, gaidījām tikpat pozitīvu vērtējumu no žūrijas komisijas, tomēr viņi saskatīja citos konkursa dalībniekos atzīstamāku sniegumu. Žūrijas lēmums vienmēr ir neapstrīdams. Jaunākā no trim audzēkņiem bija Angelina Pjute (2.klase), kura šajā pusgadā abiem konkursiem sagatavoja ļoti apjomīgu programmu ar astoņiem jauniem skaņdarbiem, vēl gūst pirmo konkursu pieredzi, kuru izmantos šī mācību gada laikā.

 

Čehijas konkursam ir nopietnas tradīcijas, tas darbojas jau 50 gadus. Kā sapratām, tam ir savi favorīti, kuri piedalās šajā konkursā gadu no gada. Mēs visi viņus sveicām ar lieliem aplausiem un mums bija iespēja vērot jauniešu atraktivitāti, pārvarot pianisma augstākās meistarības prasības. Jāatzīst, ka esmu pieradusi dzirdēt šo mūziku skanam nedaudz atšķirīgāk. Tādēļ jau mums pedagogiem ir jābrauc un jāklausās, lai spētu dzīvot līdzi laikam un atvestu mājās uz savu skolu Mārupē jaunākās vēsmas no Eiropas.

 

Pēc uzstāšanās vienmēr jautājam saviem audzēkņiem, kā viņi jutās, vai patika spēlēt, vai gribas spēlēt vēl. Visiem patika Čehijas zāles lielā skatuve, uz kuras viņi jutās apbrīnojami droši un pārliecinoši.

Mācību gads ir tikko sācies un solās būt bagāts ar jauniem koncertiem un konkursiem. Novēlēsim jauniešiem izturību.

 

Silvija Notte, Mārupes Mūzikas un mākslas skolas skolotāja