Noslēgusies Mārupes novada teritorijas plānojuma grozījumu 1.redakcijas publiskā apspriešana

07.09.2018.

Ar Mārupes novada domes 2018.gada 27.jūnija lēmumu Nr. 1 (sēdes protok.Nr.10) publiskai apspriešanai tika nodota Mārupes novada Teritorijas plānojuma 2014. - 2026. gadam grozījumu 1. redakcija un Vides pārskata projekts. Publiskā apspriešana norisinājās laikā no 2018.gada 18.jūlija līdz 31.augustam un tās ietvaros tika rīkotas trīs publiskās apspriešanas sanāksmes - 16.augustā Tīrainē, 20.augustā Mārupē un 23.augustā Jaunmārupē. Sanāksmēs vadīja Teritorijas plānojuma grozījumu izstrādātāji SIA “Grupa93”, piedaloties Mārupes novada pašvaldības pārstāvjiem.

Teritorijas plānojuma grozījumi (turpmāk – TPG) pamatā tiek veikti, lai novērstu neatbilstības spēkā esošajam normatīvajam regulējumam, līdz ar to grozījumi ir pakārtoti šim mērķim, kā arī ievērojot Mārupes novada Ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2026.gadam noteikto teritorijas attīstības ilgtermiņa redzējumu, mērķus un telpiskās attīstības perspektīvu.

Sanāksmēs tika sniegta informācija par būtiskākajām izmaiņām teritorijas plānojumā - funkcionālā zonējuma izmaiņām attiecībā pret spēkā esošo plānojumu un par izmaiņām un papildinājumiem Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumos. Lai arī sanāksmes saturiski būtiski neatšķīrās, tomēr katrā no ciemiem vairāk tika apskatītas tuvākajā apkārtnē aktuālās problēmas.

DSC_9118.JPG

Pašvaldība novērtē novada iedzīvotāju aktivitāti - sanāksmes bija labi apmeklētas, kopumā piesaistot vairāk kā 130 interesentus, kā arī līdz TPG publiskās apspriešanas noslēgumam pašvaldībā saņemti vairāk kā 200 iesniegumi ar iebildumiem un priekšlikumiem par sagatavoto TPG projektu. Jautājumi, kas bija svarīgi nekustamo īpašumu īpašniekiem Tīraines ciemā notikušajā sanāksmē, galvenokārt skāra ielu un ceļu plānojumu, ielu sarkano līniju novietojumu, dabas un apstādījumu teritoriju izvietojumu.

Plašākas diskusijas Jaunmārupes ciema sanāksmē raisīja jautājums par derīgo izrakteņu ieguves procesa organizēšanu un ciema robežu noteikšanu, kā arī sabiedrības iebildumi izskanēja par paredzēto kūdras ieguves iespēju purvā, meža daļā uz robežas ar Olaines novadu, kur iepriekš veikts ietekmes uz vidi novērtējums kūdras ieguves lauku paplašināšanai SIA “Rīgas meži” piederošā īpašumā.

Mārupes ciemā notikušajā sanāksmē tika izvērtēts pašvaldības piedāvājums Bieriņu purva turpmākam zonējumam, par ko saņemta gan kritika, gan ierosinājumi funkcionālā zonējuma precizēšanai, par ko tika nolemts detalizētāk diskusiju turpināt atsevišķā sanāksmē, pieaicinot visus teritorijas īpašniekus. Daudz tika jautāts un skaidrots attiecībā uz TPG 1.redakcijā paredzēto  Bieriņu purva teritorijas sadalījumu zaļajai zonai un publiskai apbūvei. Sanāksmē tika vērsta uzmanība, ka funkcionālā zona “publiskā apbūve” paredz arī biroju ēku, tirdzniecības un pakalpojumu objektu un tūrisma un atpūtas iestāžu apbūvi, kā arī daudzdzīvokļu un rindu māju apbūvi, līdz ar to paredzams šajā teritorijā veidot daudzfunkcionālu apbūvi, saglabājot novada ilgtspējīgā stratēģijā noteikto mērķi attīstīt to kā novada administratīvo centru ar plašām publiskajām un rekreācijas teritorijām. Aktīva diskusija noritēja arī par funkcionālās zonas Jauktas centra apbūves teritorijas (JC) dažādo apakšzonu atšķirībām un izvietojumu Mārupes novadā. Ņemot vērā, ka JC4 zona, kurā kā papildizmantošana paredzēta arī iespēja veidot vieglās ražošanas objektus, grozījumu 1.redakcijā noteikta diezgan plašā teritorijā starp Mārupes ciemu un Lidostu, aktīvi tika diskutēts par nepieciešamību pasargāt esošo dzīvojamo apbūvi no potenciālajām ražošanas objektu ietekmēm. Apspriešanas pēdējās dienās daudz iebildumu saņemti par jauktas centra teritorijas apakšzonas JC3 izveidi Vētras ciema daļa, iebilstot pret daudzdzīvokļu un biroju ēku iespējamo apbūvi apkārtnē, kur šobrīd veidojas vienlaidus savrupmāju apbūve.

Visi saņemtie nekustamo īpašnieku un interesentu iesniegumi septembra beigās tiks izskatīti sanāksmē, kāda jebkura plānošanas dokumenta izstrādes gaitā tiek organizēta pēc publiskās apspriedes noslēgšanās un visu iesniegumu un institūciju atzinumu apkopošanas. Pēc iesniegumu izskatīšanas, to iesniedzēji līdz novembra beigām tiks rakstiski informēti par darba grupas vērtējumu atbalstīt vai noraidīt priekšlikumu. Sanāksmes protokols, kurā tiek norādīts vērtējums par katru iesniegumu, būs publiski pieejams arī pašvaldības mājas lapā www.marupe.lv sadaļā Pašvaldība/Attīstība un plānošana/Teritorijas plānojums/Teritorijas plānojuma 2014.-2026.gadam grozījumu izstrāde un Latvijas Vienotajā ģeotelpiskās informācijas portālā www.geolatvia.lv   sadaļā Teritorijas attīstības plānošana.

Par turpmāko TPG virzību – 1.redakcijas pilnveidošanu vai apstiprināšanu, Mārupes novada Dome lems pēc minētās sanāksmes, izskatot Darba grupas sagatavoto priekšlikumu par veicamajām izmaiņām. Situācijā, ja būs nepieciešama TPG 2.redakcijas izstrāde, tad teritorijas plānojuma grozījumi atkal tiks nodoti publiskais apspriešanai. Aicinām sekot līdzi jaunumiem Mārupes novada pašvaldības mājas lapā un facebook.com/marupesgrozijumi.