Izglītība

PII “Zeltrīti” pret plastmasas piesārņojumu

30.10.2018.

No 29.oktobra līdz 2.novembrim pirmsskolas izglītības iestāde “Zeltrīti” tradicionāli piedalās Ekoskolu Rīcības dienās, kuru kopīgā tēma šogad ir “Nē vienreiz lietojamai plastmasai!”. Skolotājas vispirms palīdzēs bērniem izprast plastmasas piesārņojuma problēmu it sevišķi Baltijas jūrā un ne tikai ar interaktīvu materiālu palīdzību, pēc tam - popularizēt videi draudzīga iepakojuma lietošanas aktualitāti mājās, pirmsskolā un sabiedrībā.

Šajā nedēļā ne tikai varēsim iepazīties ar izzinošām prezentācijām, noskatīties videomateriālus “Plastic Planet” un “Plastmasas maisiņa ceļš” un uz interaktīvās tāfeles izspēlēt dažādas izglītojošas spēles par vides saudzēšanu, bet arī apmeklēsim tuvējos veikalus, lai izpētītu dažādus preču iepakojuma veidus un iespējas izvēlēties videi draudzīgākos risinājumus. Otrdien darbosimies radošajās darbnīcās grupās  “Lai top auduma maisiņi” ikdienas iepirkumiem vai skolas auglim. Trešdien notiks izglītojoša un bērnu veidota kampaņa sabiedrībai “Diena bez plastmasas iepakojuma” un no izlietots ā plastmasas taps interesantas rotaļlietas. Ceturtdien notiks kopīga tēmas aktualizēšana caur pasaku tēliem un izglītojošām aktivitātēm “Izglāb manas mājas!” Nedēļas noslēgumā apkoposim Rīcības dienās uzzināto un apņemsimies izmantot savas jaunās zināšanas, samazinot vienreizējās plastmasas izmantošanu. Aicināsim to darīt arī citiem un nepiesārņot vidi ar plastmasas atkritumiem.

Rīcības dienas ir ikgadēja Ekoskolu programmas aktivitāte, kurā rīkoto pasākumu mērķis ir pievērst bērnu, vecāku un plašākas sabiedrības uzmanību videi draudzīgam dzīvesveidam. Kopš 2012.gada, kad PII “Zeltrīti” uzsāka dalību Ekoskolu programmā, esam iepazinuši iestādi, tās apkārtni un savus ieradumus tieši no resursu taupīšanas un piesārņojuma mazināšanas viedokļa, pētījuši, kā mūsu rīcība var ietekmēt globālās klimata pārmaiņas, Bērnudārzā ikdienā veicinām izpratni par veselīgu dzīvesveidu - organizējam daudz fizisko aktivitāšu, popularizējam aktīvu dzīvesveidu, gan bieži dodoties pastaigās, gan nu jau vismaz reizi nedēļā realizējot āra nodarbības.

ERD2018_plakats_kvadrats.png

 

Par Rīcības dienām

Rīcības dienas ir laba iespēja uzsākt vienu no Ekoskolu galvenajiem uzdevumiem – sabiedrības iesaistīšanu un izglītošanu. Kopā vieglāk, tādēļ Rīcības dienas notiek vienlaicīgi visā Latvijā vienas nedēļas laikā.

Rīcības dienu noslēgumā notiks konkurss skolām, kurā gan ar interneta balsojumu, gan žūrijas vērtējumu tiks izvēlēti labākie akciju rīkotāji. Veiksmīgāko un radošāko iniciatīvu autori, kā arī aktīvākie kampaņas popularizētāji saņems balvas no Ekoskolu Rīcības dienu atbalstītājiem. Šogad Ekoskolu draugu pulkā ir Vides izglītības fonda pastāvīgais atbalstītājs, zīmola LUCART pārstāvis Latvijā SIA NMS Riga, Liepājas teātris, Ventspils Olimpiskais centrs, Jaunais Rīgas teātris, Latvijas Leļļu teātris, Laboratorium, slēpošanas un atpūtas parks “Ozolkalns”, Purenn, un izklaides parks "Avārijas brigāde".

Stāsti, video un attēli tiks publicēti Vides izglītības fonda tīmekļvietnē un sociālajos tīklos - http://www.videsfonds.lv, https://www.facebook.com/videsfonds/

Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā šobrīd piedalās vairāk nekā 200 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 67 valstīs un tajā iesaistījušās 51 000 skolas. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi un ilgtspējīgas principiem atbilstošas rīcības.  Vairāk informācijas Vides izglītības fonda mājaslapā – www.videsfonds.lv

 

Diāna Lācīte-Daniševska

PII “Zeltrīti” vadītājas vietniece