Tūrisms

Noslēdzies pārgājienu cikls gar novada upītēm - Mārupīti, Neriņu, Dzilnupi

23.08.2018.

18.augustā, sestdien, aizvadīts pēdējais pārgājiens no mazupīšu pārgājienu sērijas “Gar Dzilnupes tecējumu”.

Pārgājiena sākums un tikšanās vieta bija Jaunmārupē, kur Dzilnupes tecējumu noķērām pie ciemu ieskaujošā grantētā ceļa Misiņi Peles. Šeit upīte vēl izskatās pēc grāvja. Tomēr tas nebija šķērslis, virzoties gar tās tecējumu, baudīt lauku ainavu.

Pargajiens_Dzilnupe_18.08.2018%20862.JPG

Pargajiens_Dzilnupe_18.08.2018%20878.JPG

Pargajiens_Dzilnupe_18.08.2018%20900.JPG

Pargajiens_Dzilnupe_18.08.2018%20901.JPG

Pargajiens_Dzilnupe_18.08.2018%20876.JPG

Šķērsojot mazciemu Peles, apstājāmies pie tur pāris gadus atpakaļ uzstādītā informācijas stenda par Dzilnupīti, kas atrodas pretim mājām “Peles”. Šeit upīte kļūst arvien ainaviskāka. Pirms golfa laukuma “Viesturi” ēkas virzījāmies dziļāk mežā, apstājoties pie vēstures entuziasta un šī meža teritorijas īpašnieka Visvalža Dumpja uzstādītā piemiņas akmens Latvijas armijas karavīriem. Akmens atklāts 2014.gada novembrī Latvijas patriotu nedēļā, godinot Latvijas karavīrus. No piemiņas akmens sākas  marķēta meža taka, pa kuru iespējams nokļūt uz Božu ūdenskrātuvi un atpūtas kompleksu un kempingu “Bejas”. Mežs, ka kuru ved taka, ir SIA “Rīgas meži” īpašums un iecienīta sēņotāju  un pastaigu vieta. Takas malā reiz atradusies mednieku pirts, kas Padomju laikā nodegusi. Takas sākumā ir vieni no skaistākajiem skatiem uz Dzilnupi, kur meža teritorijā tā met ainaviskus lokus.  

Pie Božu ūdenskrātuves krastā esošā atpūtas kompleksa “Bejas” robežojas Mārupes un Babītes novadi. Božu ūdenskrātuve ir mākslīgi veidota ūdenstilpne 56ha platībā. Tā tapusi pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu beigās uz Dzilnupes, appludinot vecu smilšu karjeru un Dzilnupes palienes. Božu ūdenskrātuvi tautā sauc par Vosa dīķi. Jaunākas paaudzes cilvēkiem bieži vien ir jautājums – kādēļ šāds nosaukums. Tad lūk - Augusts Voss bija Latvijas Komunistiskās Partijas Centrālās Komitejas pirmais sekretārs un  padomju laikā Božu ūdenskrātuves krastā atradās Centrālās Komitejas atpūtas bāze.

Babītes novadā šķērsojām arī Dzilnuciemu, kas kura nosaukums saskan ar upītes nosaukumu. Apskatījām 2 interesantus objektus arī šeit – Mācītājmuižu un Padomju laikā bijušas pienotavas ēku.

Atlikusī pārgājiena daļa aizritēja pa dabas teritorijām, atkal skatot lauku ainavu. Pēc Babītes polderu izbūves, Dzilnupe apvadīta gar poldera dambi. Savu tecējumu upīte noslēdz Babītes ezerā.   

Fakti par Dzilnupi:

Vēsturiskais nosaukums: Mācītāja mājas upīte

Izteka: Cenas tīrelis

Ieteka: Babītes ezers (56°56′31″N 23°50′59″E)

Garums: 13 km (regulētais garums 8,9km)

Baseina platība: 51 km²

Laikā no 1958.gada līdz 1970.gadam Dzilnupe vairākas reizes regulēta pa atsevišķiem posmiem, kā rezultātā tā vairāk līdzinās meliorācijas grāvim nekā dabīgai gultnei. Upei nav izteiktas ielejas, kā arī plašas palienes. Tikai mežu teritorijā tās krastos atjaunojies aizaugums.

Pateicamies visiem mārupiešiem un ciemiņiem no citām Latvijas pilsētām un novadiem, kas izzināja ar mums šovasar mūsu novada upītes. Paldies atpūtas kompleksam “Bejas” par viesmīlīgu pēdējā pārgājienā.